ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

ما و رنگ‌ها

تاریخ درج : سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸
شماره روزنامه: 
کدام رنگ برای کدام سنین مناسب است؟

 شما به دانش بیشتری درباره اینکه چگونه مهدکودک‌ها، اتاق فرزندانتان یا افراد سال‌خورده را طراحی کنید، نیاز دارید. اگر احساس می‌کنید که فلان اتاق در نحوه دکوراسیون به توجه ویژه‌ای نیاز دارد، یعنی آنجا محیطی خاص است. اجازه دهید همین ‌جا محیط‌های خاص را ذکر کنیم. اگر این اطلاعات را متناسب با شرایط خود دیدید، آن را به کار ببندید. نکات زیر با نظر افسانه سلمانی، نویسنده کتاب زبان رنگ‌ها، ارائه شده است که می‌تواند به شما کمک ‌کند.

 رنگ ویژه از زمان تولد تا هفت‌سالگی

 از زمان تولد فرزند تا وقتی که او هفت‌ساله است، شما به عنوان مادر یا پدر طراح اتاق هستید. وظیفه‌تان این نیست که مهد کودک‌ یا اتاق او را با انتخاب رنگ‌های مختلف، پرزرق‌و برق نشان دهید. رنگ‌های روشن و قوی مانند قرمز روشن، پرتقالی و زرد پررنگ باعث تصحیح زیادی می‌شود؛ در حالی که زرد روشن، گل‌بهی یا صورتی مناسب‌ترند؛ چرا که آرامش بخش، آرام‌کننده و خنک‌کننده هستند. به این دلیل همیشه آنها را برای اتاق‌ها و مهد کودک‌های سرد که کودک مستعد سرماخوردگی و قولنج است، توصیه نمی‌کنیم.درست است که رنگ آبی برای پسر بچه‌ها در نظر گرفته شده، اما برخی از رنگ‌های آبی بسیار سرد هستند و باعث می‌شوند نوزاد تازه متولدشده بیشتر احساس سرما  کند. می‌توانید از رنگ آبی برای یک کودک بیش فعال استفاده کنید؛ اما زیاد هم روی این رنگ که بتواند حمایت حسی و فیزیکی به او ببخشید، حساب نکنید. یکی دیگر از رنگ‌ها را روی دیوار اتاق پسرتان به همراه برخی تزئینات وسایل آبی‌ر‌نگ امتحان کنید: به این شکل این اتاق‌ یک پسربچه خواهد بود؛ نه اینکه از رنگ‌های سرد مثل آبی یا بنفش بیش از حد استفاده کنید. زمانی که جنسیت نوزاد خود را قبل از تولد نمی‌دانید، رنگ زرد روشن را انتخاب کنید و بعد از متولدشدن مقداری از رنگ‌های روشن مربوط به هویت او را نیز اضافه کنید. نوزاد به رنگ‌های روشن و ملایم، واکنش نشان می‌دهد و با حساسیت نشان دادن به رنگ‌های دور و بر خود رشد می‌کند. با فرزندان خود در دوران طفولیت ارتباط برقرار کنید و با آنها گرم بگیرید.

رنگ ویژه هفت‌ تا ۱۴سالگی

 از هفت تا ۱۴ سالگی، پدر و مادر بهترین و مهم‌ترین مشاور فرزند در طراحی هستند. از فرزندتان بپرسید رنگ مورد علاقه او چیست و چه رنگی باعث احساس بهتری در او می‌شود. رنگ‌های د‌لخواهش را در اختیارش بگذارید تا از طراحی اتاق خود لذت ببرد.اگر پسرتان از رنگ صورتی یا بنفش لذت می‌برد و واکنش شما به این مسائل منفی است، بهتر است این‌گونه احساس نکنید؛ چرا که فرزند به دلیلی خواهان این رنگ است. بنابراین با او موافقت و انتخابش را تایید کنید. کودکان خجالتی و حساس با هر جنسیتی رنگ‌های ملایم را دوست دارند. از طرفی اگر دختر شما رفتارش مثل پسرهاست و به رنگ‌های قرمز روشن یا آبی روشن تمایل دارد، بدانید که او نیز رنگ‌های شخصی خود را می‌خواهد که مناسبش هستند؛ البته ممکن است رنگ‌های بیشتری هم بخواهد که به او کمک کند تا قدرتمند و باهوش رشد کند.

رنگ ویژه 14 سالگی به بعد

 از سن 14 سالگی به بعد شما به عنوان فردی ارزشمند و محترم همیشه به رنگ‌ها برای حمایت و تعادل بیشتر نیازمندید. به‌خــصــوص زمــانــی که عصبی هستید و روز سختی را پشت سر می‌گذارید، می‌توانید از رنگ‌ها کمک بگیرید. رنگ‌های گرم، محیط سرد را کنترل می‌کنند؛ در حالی ‌که رنگ‌های زردملایم و عنابی روشن از تنهایی و افسردگی پیشگیری می‌کنند. افسانه‌ای که می‌گوید افراد مسن رنگ بنفش را ترجیح می‌دهند، خطاست.در حقیقت رنگ بنفش و ارغوانی، بهترین انتخاب برای افراد مسن نیست؛ چراکه باعث می‌شود این افراد بسیار درونگرا و بدخلق شوند. برای دیوارها و تزیین و اثاثیه بهترین رنگ‌ها، رنگ‌های صورتی براق، عنابی روشن، زرد، سبز، آبی و بژ است. تمام این رنگ‌ها به عنوان یک امدادگر برای بالابردن حس راحتی و امنیت عمل می‌کنند؛ بنابراین زمانی که افراد پا به سن می‌گذارند، زمان استفاده بیشتر از این رنگ‌ها در محیط فرا می‌رسد.

 

 رنگ‌هایی برای تمام سنین

مهم‌ترین مکانی که باید توجه خاصی به رنگ آن شود، حمام است. مردم رم و یونان خاصیت جوان‌سازی و ‌ترمیم و تجدید استحمام را خوب درک می‌کردند. درباره آن فکر کنید، آیا از اینکه ساعت‌ها وقت خود را در حمام برای خیس خوردن در آن می‌گذرانید، لذت نمی‌برید؟ روز خود را در حمام شروع کنید و برای اینکه در آنجا شروع خوبی را داشته باشید، مطمئن شوید که رنگ‌ها در بشاش بودن موثرترند.حمام خود را به چشمه معدنی جادویی که در آن بدنتان را ترمیم و جوان می‌کند و صورتی تازه به خود می‌گیرید، مبدل کنید.زمانی که به خودتان نگاه می‌کنید، رنگ‌های شما باید الهام‌بخشتان باشند؛ چون شما قبل از هرچیز خود را می‌بینید. اجازه بدهید رنگ حمام، اولین رنگ محرک روز شما باشد. هنگام انتخاب رنگ اصلی برای حمام خود، با یک رنگ الهام‌بخش شروع کنید. از هر سایه‌رنگ یا رگه‌ای از رنگ‌ها استفاده کنید. زمینه حمام خود را با رنگ‌هایی طراحی کنید که بیانگر سلیقه شما و سایر اعضای خانواده هستند تاهمه از تماشای آن لذت ببرند.

 رنگ‌های مناسب طراحی حمام

 رنگ‌های زیر نمونه‌هایی از رنگ‌های الهام بخش هستند:قرمز، صورتی، آلبالویی، خرمایی، بلوچی، نارنجی، گل‌بهی، پرتقالی، زرد، لیمویی، سبز نعنایی، سبز روشن، سبز آبی روشن، آبی تیره، آبی سلطنتی، بنفش، قهوه‌ای، سیاه، سفید، خاکستری، نقره‌ای، طلایی.

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/107091

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی