ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

محدثه احمدی

تاریخ درج : یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸
شماره روزنامه: 

در نشستی که به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر در جمع اصحاب رسانه و خبرنگاران اصفهان برگزار شد،‌ جمعی از فرماندهان سابق دفاع مقدس و مسئولان و استادان گرد هم آمدند تا دوران دفاع مقدس را تا اندازه‌ای مرور کنند و از دفاع ایران سخن بگویند. این مباحث در قالب سلسله‌نشست‌هایی، در آینده و در راستای حفظ ارزش‌های دوران دفاع مقدس و یادبود آن برگزار خواهد شد. سردار امینی، فرمانده سابق لشکر ۸ نجف اشرف، در نشست آزادسازی خرمشهر گفت: تا پیش از عملیات آزادسازی خرمشهر عملیات مهم دیگری  ازجمله فتح‌المبین و طریق‌القدس انجام شده بود؛ اما در آزادسازی خرمشهر صدام گفته بود اگر خرمشهر را گرفتید کلید بصره را به شما می‌دهیم؛ به همین خاطر هم موانع بسیاری برای فتح آن از سوی ایران ایجاد کرده بود.

 

 

 

 

آزادی خرمشهر، سرآمد تمام عملیات‌ها بود
ایران با سختی‌های بسیار وارد خرمشهر شد و عراق باور کرد که ایران موفق شده است، همان‌گونه که عراق با ۱۶هزار کشته و ۱۹ هزار اسیر شکست خورد و این پیروزی برگ زرینی بود برای ایران که دنیا باور کند  جمهوری اسلامی می‌تواند از حق خود دفاع کند، به همین خاطر سازمان بین الملل برای دفاع از صدام میانجی‌گری کرد که جنگ تمام شود؛ وگرنه پیش از آن، عملیات‌های موفق گوناگونی داشتیم، اما آزادسازی خرمشهر سرآمد همه آنها بود.
 

 

پس از آزادی خرمشهر همه نظریات دنیا عوض شد
بهرامی، جانشین بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و استاد دانشگاه، نیز در این نشست گفت: پرسش اینجاست که چرا خرمشهر اهمیت بسیاری برای ما و عراق داشت و چرا هر دو بر سر این خاک سماجت کردیم؟ از سوی دیگر با توجه به اسناد موجود از جمله اینکه چند روز پیش از عملیات آزادسازی خرمشهر دشمن اعلام کرده بود که ایران نمی‌تواند خرمشهر را بگیرد، پس بهتر است باج دهد و جنگ را رها کند، دلایل پیروزی این عملیات چیست؟
 باید گفت پس از آزادسازی خرمشهر همه نظریات دنیا عوض شد و نتیجه گرفتند صدام دیگر نمی‌تواند در جنگ پیروز شود؛ به همین خاطر نظریه‌ای تحت عنوان اینکه جنگ نباید برنده داشته باشد شکل گرفت. این در حالی بود که مجامع بین المللی تا زمانی که عراق خاک ایران را در دست داشت در سکوت محض به سر می‌بردند؛ اما یک هفته پس از شروع جنگ قطعنامه‌ای صادر کردند، ولی وقتی خرمشهر آزاد و ایران در عملیات رمضان وارد خاک عراق می‌شود، قطعنامه دوم از سوی عراق صادر می‌شود، این یعنی اینکه عراق به محض اینکه مواضعش به خطر می‌افتاد درخواست صلح می‌داد.

 

ایران سه شرط برای صلح داشت
جانشین بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس افزود: ایران از ابتدا تا انتهای جنگ سه شرط برای صلح و پایان دادن به جنگ داشت: نخست آنکه، تا زمانی که یک سرباز اجنبی داخل خاک ایران است حرف از صلح زده نشود؛ شرطی که حق مسلم ما بود. دوم آنکه، ایران می‌گفت متجاوز باید مشخص شود. این شرط به این خاطر بود که در آینده کسی نگوید جنگیدید و صدمه دیدید. این در حالی بود که کشورهایی که عراق را تحریک می‌کردند و تجهیزات به او می‌دادند، در پایان جنگ با ۹ دلیل قاطع اعلام کردند که صدام متجاوز است و ایران فقط از خود دفاع کرده است. سومین شرط آنکه، هر طرف متجاوز شناخته شد خسارت طرف مقابل را بپردازد. ایران نگفت صدام را متجاوز اعلام کنید؛ بلکه گفت متجاوز را اعلام کنید؛ چون مطمئن بود هیچ خطایی نکرده است. بهرامی ادامه داد: ممکن بود مجامع بین المللی شرط اول و سوم ما را بپذیرند، اما به هیچ عنوان حاضر نبودند شرط دوم را بپذیرند. از سوی دیگر صدام قابل اعتماد نبود. آتش بس یعنی اینکه هر کس هر جا که هست اسلحه خود را برای پایان دادن به جنگ بر زمین گذارد. مجامع بین المللی در حالی درخواست آتش بس داده بودند که 3000 کیلومتر مربع از خاک ایران دست عراق بود و این یعنی این بخش از خاک برای همیشه دست عراق بماند؛ به عنوان نمونه، سال 1967 اسرائیل بر بلندی‌های جولان مسلط شد و آتش بس داد و طرف مقابل هم قبول کرد؛ اما هنوز که هنوز است ادعا دارد طرف مقابل خودش آتش بس را قبول کرده و به همین خاطر آن را  آزاد نمی‌کند. ما نیز اگر  می‌خواستیم خاکمان را از دست بدهیم از همان ابتدا نمی‌جنگیدیم، افزون بر آن به این خاطر که صدام به هیچ چیز پایبند نبود باید با زبان خودش به او می‌فهماندیم که از خاک ما بیرون برود. ایران در دوران دفاع مقدس در موضع قدرت بود؛ پس باید از حق خود دفاع می‌کرد.

 

 

ایران بعد از فتح خرمشهر از نظر نیرو قدرتمند بود
سردار امینی ادامه داد: سال 67 پس از پایان جنگ عراق با عملیاتی نسبتا گسترده بخشی از شلمچه را به مدت یک شب تصرف کرد و این سندی بود برای اینکه صدام قابل اعتماد نیست؛ به همین خاطر اگر آن روزها اعتماد می‌کردیم امروزه مجامع بین المللی ادعا می‌کردند آن روز که صدام قابل اعتماد نبود چرا ایران  به او اعتماد کرد و صلح را پذیرفت. البته ایران پس از فتح خرمشهر از نظر نیرو قدرتمند بود و می‌توانست وارد خاک عراق شود؛ در حالی که اگر چنین می‌شد عراق سرگردان بود و احتمال پیروزی برای ایران وجود داشت، اما ایران به لحظ سیاسی این کار را نکرد.وی ادامه داد: ایران همیشه از نظر نظامی تحریم بوده است؛ در دوران دفاع مقدس هم سپاه هیچ لشکر زرهی نداشت و همه آنچه  داشت از عراق به غنیمت گرفته بود؛ این در حالی بود که عراق از لشکر پیاده ما باخبر بود؛ اما آنها تنها بی‌تجهیزات بودن ما را دیده  و ایمان و معنویات ما را ندیده بودند و به‌همین خاطر با کمبود تجهیزات و امکانات ایران جنگ را پیروز شد؛ این در حالی است که امروزه ایران از نظر نظامی محروم نیست.سردار امینی بیان کرد: در دوران دفاع مقدس ایران از نظر نظامی تحریم بود و این موضوع سبب شد ایران روی پای خود بایستد و رشد کند؛ به عنوان نمونه، اگر آن روزها از نظر اقتصادی نیز مانند اکنون تحریم می‌شد اکنون این‌گونه به مشکل برنمی‌خوردیم و روی پای خود ایستاده  و رشد کرده بودیم؛ اما مشکلات اقتصادی امروز به این خاطر است که تاکنون با مشکلات اقتصادی به این صورت همراه نبوده‌ایم، به همین خاطر به محض تحریم یک موضوع، مملکت دچار مشکل می‌شود.

 

بعد از فتح خرمشهر کمک به صدام از سوی آمریکا چندبرابر شد
سردار موسوی ادامه داد: اکنون پس از 37 سال می‌خواهیم در باره جنگ صحبت کنیم؛ پس باید شرایط آن روز را در نظر بگیریم. اگر آتش بس پس از فتح خرمشهر را می‌پذیرفتیم، خاک ایران را از دست داده بودیم و بصره که قرار بود به آن وارد شویم، آزاد بود. این در حالی بود که پس از عملیات بیت المقدس ضعیف نشدیم؛ بلکه قوی‌تر شدیم؛ مانند انجام عملیات‌هایی که دشمن از آن در حیرت می‌ماند؛ این در حالی بود که پس از فتح خرمشهر کمک به صدام از سوی کشورهای دیگر چون آمریکا چند برابر بیشتر شد، به گونه‌ای که عراق در ابتدای حمله 14 لشکر داشت و در پایان جنگ 65 لشکر. پس از انجام عملیات بیت المقدس عملیات‌های ایران ناموفق نبود؛ ولی آن‌گونه که انتظار می‌رفت موفقیت‌آمیز هم نبود؛ به عنوان نمونه، در عملیات خیبر تا دجله پیش رفتیم و برگشتیم اما جزایر مجنون حفظ شد.

 

عراق برای پول می‌جنگید
سردار امینی در ادامه گفت: عراق برای جنگیدن حمله نکرده بود؛ برای پول و دلار می‌جنگید. اکنون هم دشمنان قطعا دوست دارند که با ایران وارد جنگ شوند؛ اما دفاع مقدس ایران را که نگاه می‌کنند متوجه می‌شوند آن روزها ایران با دست خالی می‌جنگید و پیروز شد و اکنون دست خالی نیست. آمریکا مردم ایران را شناخته است؛ بنابراین اگر از پایان جنگ مطمئن بود جنگ را آغاز می‌کرد؛ به همین خاطر فقط رجز می‌خواند.  بهرامی افزود: جنگ پدیده‌ای ‌است اجتماعی که همه چیز در آن می‌تواند رقم بخورد؛ از پیروزی تا شکست و از شادی تا ناراحتی. فتح خرمشهر شاید برای ایران نقطه عطف بود؛ اما باید به تاریخ 250 ساله ایران هم نگاهی انداخت، در طول این سال‌ها ایران از خود دفاع خوبی نداشته است. هر کس به ایران نگاه چپ می‌کرد یک گوشه از مملکت را غارت می‌کرد. یکی از دلایلی که سبب شد در عملیات فتح خرمشهر حدود 15 هزار عراقی دست خود را به نشانه تسلیم بالا ببرند این بود که فرماندهان ایرانی اعلام کردند در موقعی مشخص همه به سوی خرمشهر شلیک کنند تا دشمن بداند از همه سو محاصره شده است. این در حالی است که ایران در طول سال‌های دراز از خود دفاع خوبی نکرده بود.

 

ایران در جنگ به این نتیجه رسید که باید روی پای خود بایستد
وی ادامه داد: اگر بخواهیم جنگ‌ها را در انواع مختلف تقسیم کنیم به ترتیب شامل اقتصادی، علمی، فرهنگی، عملیات روانی و در آخر نظامی می‌شود. ایران را همیشه از همه نظر آزموده‌اند و همیشه ا یران روی پای خود ایستاده است. ایران در جنگ به این نتیجه رسید که باید روی پای خود بایستد، اگر تکیه به دیگری کند پشتش را خالی می‎‌کنند. در همه جنگ‌ها این موضوع صدق می‌کند. در همین راستا اتاق‌های فکر باید به این مسئله فکر کنند که اگر یک بار نتوانستیم از ایران پیروز شویم باز هم نمی‌توانیم. سردار موسوی بیان کرد: اگر ایران در دوران دفاع مقدس می‌خواست تجهیزات را ببیند باید عقیده می‌داشت چون دشمن تجهیزات قوی‌تری نسبت به ایران دارد پس ایران پیروز نخواهد شد و باید می‌نشست تا کشور را به غارت می‌بردند؛ اما ماند و جنگید و مقاومت کرد تا پیروز شد. وی تأکید کرد: هیچ گاه هیچ کس نمی‌خواهد که جنگ شود؛ اما نمی‌توان به دشمن گفت اشکال ندارد پیش بیا. باید روحیه مقاومت داشته باشیم و از شهادت نترسیم. در دفاع مقدس تنها 2درصد از جمعیتی که می‌توانستند بجنگند وارد جبهه شدند و بقیه کمک‌رسانی می‌کردند. این در حالی است که اکنون با حجم بزرگی از مشکلات اقتصادی باز هم اگر بگویند می‌خواهد جنگ شود و مملکت را بگیرند کسی نمی‌پذیرد که کشورش به یغما برود و از مملکت خود دفاع می‌کند. سردار موسوی در ادامه گفت: سپاه و افراد حزب‌اللهی هیچ گاه به دنبال جنگ نیستند، یا باید انقلاب و اهدافش را کنار بگذاریم یا پای آن بایستیم و مقاومت کنیم. البته در گذشته در خارج از کشور پایگاه نظامی نداشتیم؛ اما اکنون پایگاه‌های خارجی ما قوی‌تر از داخلی هستند و دشمن می‌خواهد که ما آنها را از دست بدهیم. بهرامی گفت: در سال 64 دنیا حرف ما را نمی‌پذیرفت و جنگ برای ما همان‌طور ادامه داشت. ایران تصمیم گرفت شهر حساسی از عراق را بگیرد تا این کشور مجبور شود پای میز مذاکره بنشیند و جنگ را تمام کند؛ اما از آنجایی که جنگ مثل بازی شطرنج است، ایران این مهره خود را حرکت داد تا عراق مهره مورد نظر ایران را حرکت دهد؛ ولی این‌طور نشد. دشمن ممکن بود از خاک ما برود؛ اما ممکن نبود اعلام کند جنگ تمام شود و خسارت ایران را می‌پردازد.وی ادامه داد: در دوران دفاع مقدس پیروزی به دو معنا بود: یکی اینکه، صدام شکست بخورد و حتی رژیم صدام جابه جا شود و دیگری اینکه، صدام به اهداف خود نرسد؛ به همین خاطر هم امام (ره) اعلام کرده بودند که تا رفع فتنه جنگ ادامه دارد.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/95839

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی