ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

محک

تاریخ درج : یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸

مسابقه دانستنی‌های انتظامی

برای شرکت در این مسابقه جذاب که هر هفته ‌یکشنبه‌ها برگزار می‌شود، شما می‌توانید با توجه به متن ‌زیر، به پرسش چهار گزینه‌ای مربوط پاسخ دهید تا به قید قرعه هدایایی ارزنده تقدیم شود. پاسخ خود را نیز می‌توانید به شماره 09139026414‌ همراه با نام، نام‌خانوادگی و ذکر «مسابقه دانستنی‌‌های انتظامی» پیامک کنید. (مهلت شرکت در مسابقه پنج روز پس از چاپ است.)

آسیب شناسی سلاح سرد و استفاده آن میان جوانان سلاح سرد چیست و چرا جوانان به استفاده از آن علاقه دارند...؟ سوالی که دلمان می‌خواهد پاسخ آن را بدانیم...

به طور حتم دیده یا شنیده‌اید افراد بزرگ‌سالی که از چاقو یا به اصطلاح خود از تیزی استفاده می‌کنند، در دعواها روی بدن خود خط انداخته و بدین شکل خود را مجروح می‌کنند.

درگیری و کشته‌شدن تعدادی از نوجوانان به وسیله سلاح سرد که در اغلب روزها با آن مواجه هستیم، حکایت از آن دارد که در این حوادث جوانانی مقصر شناخته شده‌اند که به اعتقاد خودشان فقط قصد ترساندن و قدرت نمایی به دوستان خود داشته‌اند و به هیچ عنوان به فکر کشتن کسی نبوده‌اند.

با مشاهده این حوادث پی می‌بریم که سلاح سرد به عنوان وسیله تهدید و قدرت‌نمایی و ایجاد رعب و وحشت در بین مردم به خصوص جوانان استفاده می‌شود و امنیت اجتماعی و روانی شهروندان را به مخاطره می‌اندازد.

به طور کلی جوانان و نوجوانانی که در حین درگیری و نزاع فقط به فکر پیروز شدن و برنده بودن هستند و از تجربیات زندگی بهره چندانی نبرده و خام هستند، تحت تأثیر جو پیرامون خود نیز قرار گرفته و از همه مهم‌تر تمامی نگاه‌ها را معطوف به خود دیده و همه را در انتظار برتری خود در این نزاع می‌بینند.

بسیار ناشیانه، عجولانه و از روی عمد و به قصد مغلوب کردن رقیب، ضربه یا ضرباتی را به طرف دیگر درگیری وارد می‌آورند که عواقب ناگواری را به دنبال دارد.

سلاح سرد چیست؟

به‌طور کلی هر نوع سلاحی که برای دفاع یا تهاجم مورد استفاده قرار بگیرد و از حیطه باروت، شلیک و انفجار گلوله خارج باشد، در زمره سلاح سرد قرار دارد. بنابراین چاقو، زنجیر، پنجه‌بوکس، قمه، نیمچه، انواع تیزی چوب شمشیر، نانچیکو و... از مصادیق سلاح سرد هستند.

عوامل

می‌توان به عنوان مهم‌ترین انگیزه‌های حمل و نگهداری سلاح‌های سرد به‌خصوص در میان نوجوانان به موارد زیر اشاره کرد.

‌تأثیر‌پذیری از گروه هم‌سن‌و‌سالان.

تأثیرپذیری از محیط زندگی.

ایجاد رعب و وحشت در گروه دوستان و هم‌سن‌وسالان.

‌برتری‌جویی و کسب قدرت کاذب با حمل و نگهداری از این آلات.

‌الگوبرداری از مجرمان بزرگ‌سال.

عدم تربیت صحیح و بی‌توجهی والدین به فرزندان به‌خصوص قشر نوجوان و جوان.

استفاده بی‌جا از این سلاح را می‌توان در محله‌های شلوغ، پرتردد، جرم‌خیز، مجرم‌پرور و آلوده جست‌وجو کرد که هم بسته به نوع محل درصد فراوانی متفاوت بوده و هر چه محله جرم، آلوده‌تر باشد، آمار نوجوانان و جوانانی که مرتکب این جرم می‌شوند، بیشتر خواهد بود، به‌خصوص در محله‌هایی که نزاع‌ها و درگیری‌های دسته‌جمعی بیشتر رخ می‌دهد، حاملان این سلاح‌ها نیز درصد بالایی از گروه سنی نوجوانان و جوانان را به خود اختصاص می‌دهند.

راهکار

برای مجازات آنها باید فکری کرد. در این زمینه لازم است به این نکته توجه شود که از طریق وضع و اجرای مجازات‌های متناسب، فرصت‌ ارتکاب جرم را از حاملان سلاح سرد گرفت که این کار بر عهده دستگاهای متولی است، همچنین از طریق دستگاه قضایی و مجلس شورای اسلامی باید برخوردهای قانونی انجام گیرد.علاوه بر این، با پیشگیری اجتماعی از طریق اقداماتی از قبیل آموزش همگانی و فرهنگ‌سازی نیز می‌توان این معضل را که امروز احساس امنیت اجتماعی را در جامعه به چالش کشیده است، از بین برد.

پرسش مسابقه

مهم‌ترین انگیزه‌های حمل و نگهداری سلاح‌های سرد به خصوص در میان نوجوانان کدام‌اند؟

1. تأثیرپذیری از گروه هم‌سن‌و‌سالان

2. تأثیرپذیری از محیط زندگی یا فرهنگ اجتماعی

3. الگو برداری از مجرمان بزرگ‌سال

4. ‌همه گزینه‌ها

نام برنده

خشایار عقیلی

 نحوه دریافت جوایز

برگزیده می‌تواند برای‌ دریافت جایزه خود ضمن تماس با شماره 21825602 و به همراه داشتن کارت شناسایی، به معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان واقع در میدان امام مراجعه کند.‌(نهایت فرصت دریافت جایزه دو هفته پس از چاپ است و پاسخ شماره گذشته گزینه‌ 4 بود.)

معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان اصفهان

اداره آموزش‌همگانی

url : http://www.isfahanziba.ir/node/107286

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی