ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

مربی حرف‌گوش‌کن می‌خواستند

تاریخ درج : چهارشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۹
علیرضا افضل: اخلاقم با مدیریت سلیقه‌ای در اصفهان جور نبود

مهری مصور/دبیر سرویس ورزش

با تیم‌های اصفهانی در لیگ ایران و جام باشگاه‌های آسیا قهرمان شد؛ اما در این شهر به او تیم ندادند تا راهی تبریز شود. علیرضا افضل که تجربه همکاری چند فصلی با تیم مس سونگون را دارد، با تیمش راهی فینال لیگ برتر شده تا برای تصاحب جام با نماینده فوتسال نصف‌جهان رقابت کند. در ادامه گفت‌وگوهای سریالی با مربیان مطرح ورزش استان این هفته نوبت به افضل رسید تا درباره مربیگری فوتسال صحبت کنیم، هر چند که دامنه گفت‌وگو فراتر رفت.

 

با توجه به اینکه فوتسال یک رشته تخصصی به حساب می‌آید و از فوتبال جدا شده، در بحث مربیگری هم این دو رشته از هم متفاوت است؟

فوتبال و فوتسال خیلی متفاوت هستند. شاید مربیان فوتسالی بتوانند در رشته فوتبال فعالیت کنند، اما فوتبالی‌ها نمی‌توانند در فوتسال موفق باشند، زیرا تاکتیک‌های فوتسال پیچیده تر بوده و نکات ریزی دارد.

 

بالاترین درجه‌ای که مربیان فوتسال کشور می‌توانند به آن دست پیدا کنند، چیست؟

درجه بندی در فوتسال به صورت سطح سه، دو و یک است که سه بالاترین درجه به شمار می‌آید. در فوتسال اگر یک مربی بخواهد ، سطح علمی‌اش را بالا ببرد، نیاز است در کلاس‌های بین المللی شرکت کند که هزینه آنها هم بالاست و باید توسط خود مربیان پرداخت شود.

 

نقطه عطف مربیگری علی افضل کجاست؟

من هم مانند دیگر مربیان دوست دارم به بالاترین درجات در مربیگری برسم که در فوتسال، سرمربیگری تیم ملی است. مربی لژیونر شدن در کشورهای دیگر نیز هدفی است که به دنبال دستیابی به آن هستم اما فعلا در لیگ برتر تلاش می‌کنم با تیمم نتیجه بگیرم.

 

در فوتسال مربیگری تیم ملی براساس عملکرد مربی و دانش اوست یا مثل برخی رشته‌ها عملکرد فنی مربی اولویت کمتری دارد؟

نه در فوتسال، بلکه در بیشتر رشته‌های ورزشی، بحث فنی و عملکرد اهمیت کمتری دارد و انتخاب مربی بیشتر بر پایه ارتباطات است. در لیگ ما اگر تیمی‌قهرمان شود، می‌گویند مربی خوب کار کرد، اما اگر نتیجه نگرفت، مربی مشکل داشته و بازیکن و باشگاه و دیگران نقشی ندارند.

 

سطح مربیان فوتسال استان را چطور ارزیابی می‌کنید؟

مربیان زیادی در فوتسال استان فعال هستند و سطحشان هم خوب است اما نیاز است کمیته فوتسال و کمیته آموزش دوره‌های بیشتری برای مربیان بگذارند، مربیان هم باید بیشتر پیگیر مسائل فنی باشند و لیگ‌های سرشناس دنیا همچون روسیه و اسپانیا و تیم‌های ملی شاخص را دنبال کنند.

 

با توجه به اینکه سطح فنی مربیان استان را خوب می‌دانید، به نظرتان به حقشان در فوتسال کشور رسیده اند؟

شما در نظر بگیری، من به عنوان مربی با تیم‌های گیتی پسند، فولاد ماهان و فیروز صفه همکاری داشته و نتایج هم بد نبوده است اما چون مدیریت باشگاه‌ها سلیقه ای است، برخی مدیران مربیانی می‌خواهند که به حرف آنها گوش کنند و به عبارتی برخی مدیران می‌خواهند در کار مربیان دخالت کنند. در اصفهان اخلاق من با برخی مدیران جور در نیامده اما از تبریز به سراغ من آمده اند. 

 

الان با تعطیلات اجباری چکار می‌کنید؟

از دوم اسفند که لیگ تعطیل شد، از تبریز به اصفهان برگشتم و فعلا در خدمت کرونا هستیم. فعلا بازیکنان از راه دور زیرنظر هستند و در خانه تمرین می‌کنند اما برای فوتسال تمرین در سالن و کار گروهی نیاز است و فعلا منتظر تعیین تکلیف لیگ هستیم.

 

سرمربی گیتی‌پسند پیشنهاد داده فینال لیگ ابتدای فصل جدید برگزار شود، با این نظر موافقید؟

اصلا کار درستی نیست. یک تیم برای فصل جدید وارد دوره بدن‌سازی می‌شود و بعد از دوره مقدماتی کار با توپ و بدون بازی تدارکاتی، باید در دیدار فینال بازی کند که اصلا کارایی لازم را ندارد، ضمن اینکه معلوم نیست کدام بازیکن و مربی فصل آینده با تیمی‌باشند که بخواهند در فینال بازی کنند و  در ابتدای لیگ هم چند هفته ای باید سپری شود که تیم‌ها شکل بگیرند اما اگر دو تیم از ایران برای جام باشگاه‌های آسیا معرفی شود، فکر می‌کنم هر دو تیم رضایت داشته باشند.

 

به عنوان یک بازیکن فوتبال، پشیمان نیستید که به جای مربیگری فوتبال، به سمت مربیگری فوتسال رفتید؟

 

نه اصلا پشیمان نیستم، هر چند که از لحاظ مالی مربیگری فوتبال و فوتسال قابل مقایسه نیست، ضمن اینکه در فوتسال کمتر به تعهدات مالی عمل می‌شود. اگر مربی فوتبال شده بودم، تضمینی نبود که حتما سرمربی لیگ برتری شوم، همچنان که در حال حاضر مربیان اصفهانی سرمربی هیچ تیمی‌ نیستند و مدیران باشگاه‌ها حاضرند به امثال علیرضا منصوریان اعتماد کنند اما به کریم قنبری و حسن استکی و بسیاری‌ دیگر نه.

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/108367

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی