ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

مرسی هیجان!

تاریخ درج : چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸
شماره روزنامه: 
چه کسی برنده دوئل قلعه نویی با گل محمدی و مجیدی است؟

 

مهری مصور

امیر قلعه نویی در نیم فصل اول با گابریل کالدرون و استراماچونی بر سر قهرمانی رقابت داشت و حالا در ادامه لیگ، یحیی گل‌محمـدی روی نیمکت پرسپولیس و فرهاد مجیدی روی نیمکت استقلال رقبای مستقیم او برای تصاحب جام ششم هستند. 

حضور دو مربی تازه وارد از کشورهای صاحب سبک فوتبال همچون آرژانتین و ایتالیا و بازگشت دوباره مصطفی دنیزلی به ایران، جذابیت خاصی به لیگ بخشیده بود و پیش بینی می شد لیگ نوزدهم از لحاظ سطح تاکتیکی یک سر و گردن بالاتر از ادوار گذشته باشد، اما لیگ هنوز به میانه نرسیده بود که باخت های متوالی کار دنیزلی داد و این مربی ترک از سرمربی‌گری تراکتورسازی کنار رفت تا مقدمه‌ای برای خروج مربیان مطرح ایرانی از کشور باشد. شرایط پیش آمده برای نیمکت های تیم های لیگ برتری، بهانه ای شد تا در ادامه به مثلث نیمکت تیم‌های مدعی بپردازیم.

خارجی های سرشناس رفتند

در تیم استقلال شرایط متفاوت‌تر از تراکتورسازی بود و با اینکه بردهای متوالی و نمایش دلپذیر، آبی های تهرانی را به تیمی دوست داشتنی برای هواداران تبدیل کرده بود، استراماچونی از ایران رفت. با خروج استرا، در چند هفته پایانی نیم‌فصل، استقلالی‌ها که امیدوار به بازگشت این مربی بودند، با مربی موقت به مصاف حریفان رفتند، اما در نهایت و با حاشیه‌های بسیار، بازگشت استرا منتفی شد. در تیم پرسپولیس کالدرون در مصاحبه هایش تاکید داشت که تفاوت فرهنگی او و استرا اجازه نمی دهد تیمش را در میانه کار رها کند، اما با پایان هفته شانزدهم و زمانی که تیم ها به تعطیلات رفته بودند، مرد آرژانتینی از ایران خارج شد و زمزمه جدایی سر داد.جدایی هر دو مربی که از قضا گران‌قیمت ترین مربیان خارجی شاغل در لیگ ایران هستند، بر سر مسائل مالی رخ داد و با وجودی که مطالبات قبلی خود را دریافت کردند، پیش‌شرط‌های عجیب و غریبی برای دریافت ادامه مطالبات داشتند که نتیجه آن مخالفت باشگاه‌ها و اعلام پایان همکاری با دو مربی بود.

چالش سرخابی ها

انتخاب سرمربی جدید برای سرخابی های پایتخت چالش بزرگی پیش روی مدیران این تیم ها بود و اول استقلالی ها و سپس پرسپولیسی‌ها به آن فائق آمدند. زمانی که هنوز جدایی استرا به طور قطعی منتفی نشده بود، رسانه‌ها از مربی‌گری فرهاد مجیدی خبر دادند، اما این مربی با انتشار یک استوری، اعلام کرد قصد همکاری با آبی‌ها را ندارد، با این حال، ظرف چند روز معادلات تغییر کرد و مجیدی روی نیمکت استقلال جلوس کرد. مجیدی که در زمان بازیگری محبوب استقلالی ها بود از نظر سابقه مربی‌گری، کارنامه درخشانی ندارد، اما فشار مدیران تیم تهرانی برای انتخاب سرمربی باعث شد او در مقطعی حساس هدایت تیمی را برعهده بگیرد که هوادارانش از آن انتظارات بالایی دارند.اگر مخالفت وزارت ورزش با استخدام سرمربی خارجی نبود، استقلالی‌ها به سراغ گزینه‌های مطرحی می‌رفتند، اما در شرایطی که امیر قلعه‌نویی سرگرم تیم سپاهان بود و مدعی صاحب‌نامی برای نیمکت این تیم وجود نداشت، مجیدی عهده‌دار این مسئولیت شد. در تیم پرسپولیس ماجرایی متفاوت‌تر به وقوع پیوست و یحیی گل‌محمدی در حالی که برای ادامه لیگ با تیم شهر خودرو آماده می‌شد، با فسخ  ناگهانی قراردادش راهی تهران شد تا روی نیمکت سرخپوشان بنشیند.گل محمدی پیش از این نیز سابقه هدایت تیم پرسپولیس را داشت، اما تجربه موفق کاری او در تیم مشهدی باعث شده هواداران گاردی در مقابل انتخاب او نگیرند.جدایی یکباره گل محمدی از شهر خودرو انتقاداتی را متوجه مدیران ارشد ورزشی کشور کرده و برخی از رسانه ها از فشار بر این تیم برای جدایی سرمربی خبر دادند تا این موضوع به چالشی برای هواداران در خصوص حمایت‌های همیشگی وزارت‌خانه از تیم‌های تحت مدیریتش شود.

تجربه ژنرال برنده می شود

امیر قلعه‌نویی طی سه فصل متوالی در رقابت با برانکوی کروات از قهرمانی بازماند، اما برای لیگ نوزدهم امیدوار بود در رقابت دو مربی خارجی صاحب سبک، پیروز میدان لقب گرفته و برای هواداران تیمش قهرمانی به ارمغان بیاورد. تغییرات روی نیمکت سرخابی‌ها، باعث شده تا نیمه دوم لیگ نوزدهم با رقابت سه مربی ایرانی بر سر یک جام همراه باشد و البته باید نیم نگاهی به تیم شهر خودرو و سرمربی احتمالی آن هم داشت. 

در دور برگشت لیگ برتر، سپاهان و سرخابی‌ها برای تصاحب جام قهرمانی با هم رقابت سختی خواهند داشت و در این میان، سرمربیان این تیم‌ها نقش مهمی را برعهده دارند، اما هر طوری که در نظر بگیریم، تجربه قلعه نویی در مقایسه با گل‌محمدی و مجیدی بالاتر است و می‌تواند برگ برنده زردها در این دوئل سه‌جانبه لقب بگیرد. البته در این میان احتمالاتی در خصوص انتخاب قلعه نویی برای سرمربی‌گری تیم ملی وجود دارد که می تواند یک بخش این دوئل را حذف کند، اما چون فعلا چیزی معلوم نیست، باید مبنا را بر همان رقابت مثلث مدعیان روی نیمکت بگذاریم.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/105831

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی