ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

مسئولیت داروساز در قبال شما چیست؟

تاریخ درج : پنجشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

داروخانه یک فعالیت تخصصی سلامت محسوب می‌شود که به دلیل حضور دکتر داروساز می‌تواند به بهترین نحو عمل کند، اما به علت شباهت فضا به فروشگاه‌ها ممکن است به اشتباه، به عنوان مکانی تجاری تلقی شده و توقعات بیماران
از آن در حد یک فروشگاه باشد. مراجعان باید هر نوع سوال دارویی خود را فقط با دکتر داروساز مطرح کنند. در این باره می توانید  نظر دکتر فاطمه حسن‌زاده و دکتر سارا صرافچی، دکترای عمومی داروسازی، کارشناسان واحد تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو با داروساز را بخوانید:

 

    نام دارو: هر‌دارویی ممکن است روی بسته‌بندی خود دو نام داشته باشد‌: نام بزرگ‌تر، نام اختصاصی شرکت تولید‌کننده دارو برای فرآورده دارویی و مختص همان شرکت است. به این نام، نام تجاری دارو می‌گویند.نام دیگر که به طور عمومی با حروف کوچک‌تر، زیر نام تجاری ذکر شده، نام ژنریک دارو است که بستگی به شرکت سازنده نداشته و در تمام دنیا یکسان است.

 

    موارد مصرف دارو: از داروساز خود در مورد تاثیراتی که قرار است دارو برای شما داشته باشد، سوال کنید. دانستن تاثیرات دارو می‌تواند به شما کمک کند تا با انگیزه بیشتری به مصرف فرآورده دارویی ادامه دهید.

 

    نحوه مصرف دارو: به‌طور‌عمومی دکتر داروساز نکات مربوط به نحوه مصرف دارو را روی بسته‌بندی آن می‌نویسد. در برگه راهنمای دارو نیز توضیحاتی درباره مصرف دارو با معده پر یا خالی یا زمان مصرف صحیح دارو وجود دارد. در گروهی از داروها هر دوز دارو باید راس ساعت مشخصی مصرف شود، اما در گروهی دیگر مصرف دارو کمی دیرتر یا زودتر از زمان مشخص شده، مشکلی ندارد.

 

    فـــــرامـــــوش کردن مــــــصــــرف یــــــــک دوز از مصــــرف دارو: پاسخ این سوال برای داروهای مختلف، متفـــاوت است. گاهی می‌توان به‌محض به خاطرآوردن، دارو را مصرف کرد. اما در بعضی موارد بهتر است تا رسیدن به زمان مصرف واحد بعدی دارو، صبـــر کـــرد و یا واحد بعدی را دو برابر مصرف کرد.

 

    چگونگــــی اطـــلاع از تاثیرگذاری مطلوب دارو: گروهی از داروها در همان چند دقیقه پس از مصرف، تاثیر خود را در بدن می‌گذارند، اما در مورد گروهی دیگر ممکن است تاثیر دارو تا چندین هفته بعد از مصرف دارو آغاز شود. برای مثال برخی داروهای ضدافسردگی به‌محض مصرف ممکن است عوارض گوارشی برای بیمار ایجاد کند، درحالی‌که اثرات مثبت این داروها ممکن است چندین هفته بعد از شروع درمان ظاهر شوند.

 

    ‌ادامه مصرف دارو: برخی از داروها فقط تا پایان دادن به علامت مشخصی مصرف می‌شوند و برخی دیگر فارغ از علائم بیماری باید تا اتمام دوره درمانی مصرف شوند.

 

    تداخل دارو با غذا یا فعالیت‌های دیگر: توجه به نحوه تداخل غذا با داروی شما ضامن اثربخشی مناسب داروی شماست. همچنین برخی داروها می‌توانند باعث گیجی یا خواب‌آلودگــــی شـــوند و در چنین مواقعی انجام فعالیت‌هایی که نیاز به تمرکز دارند، توصیه نمی‌شود.

 

    ‌عوارض جانبی دارو: بر اساس قانون در بروشور داروها تمامی عوارض دارویی که تاکنون در مطالعات مختلف دیده‌شده‌اند، ذکرشده است، اما بسیاری از این عوارض نادر بوده و ممکن است برای شما ایجاد نشود. همچنین گروهی از عوارض را در صورت پیشامد می‌توان کنترل کرد. پیش از آنکه به خاطر عوارض جانبی تصمیم بگیرید استفاده از دارویی را متوقف کنید، با داروساز خود مشورت کنید. همیشه در‌نظر داشته باشید فعالیت‌های انجام شده در داروخانه از نوع تخصصی و به طور عمده زمان‌بر هستند. زمانی که دکتر داروساز صرف بررسی تخصصی نسخ شما و دیگران می‌کند به سلامت بیشتر در جامعه می‌انجامد، بنابراین در‌صورت امکان به داروساز خود اجازه دهید با حوصله بیشتر به کار مراجعان قبل از شما و خود شما رسیدگی کند. در صورتی که درباره داروی خود هرگونه سوالی داشــتید، می‌توانیـــــد در هـــــر ساعتی از شبانه‌روز با شماره تلفن ۱۹۰ که مربوط به مرکز اطلاعات دارو و سموم سازمان غذا و دارو است، تماس گرفته و از داروسازان و پزشکان این مرکز، مشاوره دارویی بگیرید./گروه سلامت

url : http://www.isfahanziba.ir/node/81280

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی