ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

مسابقه‌دانستنی‌های گل‌و‌گیاه

تاریخ درج : پنجشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۶
شماره روزنامه: 

از آنجایی‌که نگهداری گل و گیاه در محل سکونت فواید بسیار زیادی دارد و در ارتقا سلامت جسم و روح موثر است، بازار‌گل‌و‌گیاه وابسته به سازمان میادین و ساماندهی مشاغل شهری شهرداری اصفهان به طریقه پرورش گل‌های آپارتمانی و تزئینی می‌پردازد. در‌عین حال شما می‌توانید ضمن آموزش، روزهــای پــنــجــشــنـــبـــه در مسابقه پیامکی هفته که اصفهان زیبا با همکاری این مرکز برگزار می کند، شرکت کرده و در‌صورت پاسخ صحیح و قید قرعه جوایزی ارزنده دریافت کنید. نحوه شرکت در مسابقه بدین طریق است که با توجه به متـــن زیـــر، عــدد گزینه صحیـــح را در ســوال چــهــــارگزینه‌ای بـــه هــــمـــراه نـــام و نام‌خانوادگی و ذکر«مسابقه‌دانستنی های گل‌و‌گیاه»‌خود به سامانه ۳۰۰۰۱۳۹۰۹۰ پیامک کنید. ضمنا آخرین مهلت برای شرکت در این مسابقه جذاب 28 اسفند است.

 

 

     شب بو
مائده افشاری کارشناس ارشد کشاورزی: گل شب بو از گیاهان پرطرفدار نوروزی است که علاوه بر زیبایی فوق‌العاده گل‌هایش به علت عطر بی‌نظیرش، بسیار مورد‌توجه است و برای نگه‌داری در آپارتمان و کاشت در فضای سبز و باغچه‌ها انتخاب می‌شود.گل‌های آن کم پر یا پرپر است که در یک یا چند گل آذین خوشه افراشته قرار گرفته‌اند و به رنگ‌های صورتی، سفید، قرمز لاکی، بنفش کم‌رنگ، عنابی روشن، زرد کم‌رنگ مایل به شیری دیده می‌شوند. انواع پرپــر معمولا بذر نمی‌دهند و تک شاخه هستند. برگ هایش باریک و نیزه‌ای ، به رنگ سبز - خاکستری هستند.جالب است بدانید چند‌سالی است که گل شب‌بو به عنوان گل شاخه بریده نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و شاخه‌های بریده آن در‌صورتی که هوای اتاق گرم نباشد، چندین روز در آب دوام می‌آورند.

 

 

 

     نيازها
  خاک مناسب: گل شب بو به خاک سبک و با زهکش خوب نیاز دارد که خنثی تا کمی قلیایی و نسبتا حاصلخیز باشد. ترکیب خاک‌برگ، شن، کود پوسیده گاوی و خاک معمولی برای کاشت گل شب بو مناسب است.  نور: گل شب بو برای رشد بهتر، نیاز به نور مستقیم دارد. البته این میزان دریافت نور برای گل بستگی به دمـــای محیط دارد به طوری‌که هرچه دمـــای محیط کمتر باشد و هوا خنک‌تر باشد، گیاه میزان نور مســـتقیم بیشـــتری را تحمل خواهد کرد. با افزایش دمای محیط، اگر از شدت بیش از انداره نور محافظـــت نشود، ابتدا گل‌هـــا پژمــرده می‌شوند و سپس تمامی گیاه پژمرده خواهد شد.  دمای مناسب: همه انواع شب بو جزو گیاهان سرمادوست هستند و به هوای گرم حساسیت دارند. گل‌های شب بو در اثر گرم شدن هوا ابتدا کمتر گل می‌دهند و سپس برگ‌های گیاه زرد شده و به تدریج می‌ریزند و گیاه از بین می‌رود.

 

 

  آبیاری: نیاز آبی گل شب بو متوسط است. بهترین زمان آبیاری گیاه زمانی است که بین دو آبیاری، سطح خاک کاملا خشک شده باشد. در صورت آبیاری بیش از اندازه ریشه گیاه پوسیده خواهد شد.

 

 

  آفات و بیماری‌ها: از بیماری‌ها و آفات مهم این گیاه می‌توان به زنگ شب بو، کنه تار عنکبوتی، معدنچی برگ، تریپس، سفیدک داخلی و شته اشاره کرد. برای از بین بردن این آفات و بیماری‌ها بایستی از سموم شیمیایی مربوطه استفاده شود.

 

 

  تكثير: تکثیر از طریق قلمه یکی از روش‌های کاشت گل شب بو در خصوص انواع چند ساله این گیاه است. این روش چندان متداول نیست.مهم ترین روش تکثیر گل شبو کاشت بذر است که در دو زمان از سال انجام می‌گیرد. در مورد شب‌بوهای یک ساله و همچنین چند ساله معمولا بذر گیاه در اوایل بهار‌(بعد از رفع یخبندان بهاره) یا در صورت داشتن امکانات 8-6 هفته قبل از رفع یخبندان در محیطی محافظت شده همانند داخل منزل یا گلخانه کاشته می‌شوند، سپس در اوایل بهار به زمین اصلی منتقل می‌شوند. گلدان‌های شب‌بو را در محل سایه قرار دهید. هنگامی که بوته‌ها به گلدان جدید و فضای محیط عادت کردند می‌توانید آنها را به محل آفتاب‌رو انتقال دهید.

 

 

  سوال مسابقه
اصلی‌ترين روش تكثير شب بو چيست؟
1.تكثير با پاجوش
٢.قلمه ريشه
٣.بذر
4.كشت بافت

 

 

     اسامی برندگان مسابقه
الهه کاظمی، فریبا مصلحی

 

 

    نحوه دریافت جوایز
برگزیدگان عزیز می‌توانند برای دریافت جایزه خود ضمن تماس با شماره 32757177 و به همراه داشتن کارت شناسایی، به«بازار گل‌و‌گیاه» واقع در خیابان همدانیان مراجعه کنند.
نهایت فرصت برای دریافت جایزه دو هفته پس از چاپ است.
(پاسخ هفته پیش گزینه ‌1 بود.)

url : http://www.isfahanziba.ir/node/70915

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی