ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

مسابقه دانستنی‌های انتظامی

تاریخ درج : یکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶
شماره روزنامه: 

برای شرکت در این مسابقه جذاب که هرهفته یکشنبه ها برگزار می‌‌شود، شما می‌توانید با توجه به متن ‌زیر، به سوال چهار‌گزینه‌ای مربوطه پاسخ دهید تا به قیدقرعه هدایایی ارزنده تقدیم شود. برای شرکت در این مسابقه می‌‌توانید پاسخ خود را به شماره 09139026414‌ همراه با نام و نام‌خانوادگی و ذکر«مسابقه دانستنی‌‌های انتظامی» پیامک کنید. ضمنا آخرین مهلت شرکت در مسابقه 28دی است.

 

 

  پیشگیری از وندالیسم یا مقابله با آن
در قسمت گذشته وندالیسم به مفهوم داشتن نوعی روحیه بیمارگونه به‌كار رفته كه مبین تمایل به تخریب آگاهانه، ارادی و خودخواسته اموال، تاسیسات و متعلقات عمومی و خصوصی است. «وندالیسم» در لغت به معنای هرج و مرج طلبی ضدشهری و تخریب اموال اشاره شد و اینكه وندالیسم در همه جا بیداد می‌كند و تقریبا همه شاهد عوارض آن هستند، بیان شد.برنامه‌ریزی برای مقابله با پدیده وندالیسم به تخصص‌‌های ویژه‌ای نظیر روان‌شناسی، جامعه‌شناسی،‌ علوم تربیتی، مدیریت و طراحی شهری نیاز دارد و اعمال آن از طریق روش‌های متنوعی صورت می‌گیرد. نظارت با ابزار مكانیكی كه با روش‌هایی نظیر روشنایی، دوربین مداربسته، نگهبان، موانع فیزیكی و‌... انجام می‌شود، اولین راه‌حلی است كه به ذهن می‌رسد که در اغلب موارد ناكارآمد است و حتی احتمال دارد به گستاخ شدن وندال‌های حرفه‌ای منجر شود.فائق آمدن بر مقوله وندالیسم به تمهیدات ویژه‌ای نیاز دارد كه اغلب كارآمدی كاركردهای جامعه‌ شهری را هدف می‌گیرند. افزایش مشاركت و مسئولیت‌‌پذیری اجتماعی، تبلیغ و اطلاع‌رسانی از طریق رسانه‌ها، درونی كردن فرهنگ شهروندی، آموزش و نمایش روابط دوستانه در محیط‌‌های شهری و برنامه‌ریزی مدیریتی تعدادی از راهكارهای آزموده شده برای كاهش وندالیسم هستند.جامعه‌شناسان شهری در این زمینه به ایجاد تمهیدات رفتاری و سلب انگیزه واكنش‌های تخریبی تاكید دارند و معتقدند كه به‌طور‌مثال با آموزش تماشاگران تیم‌ های ورزشی در مورد اهداف واقعی ورزش و همچنین با نمایش روابط دوستانه بازیکنان دو تیم، می‌توان خشم و ناكامی هواداران تیم شكست خورده را تا حدود زیادی كاهش داد یا ضمن كنترل منظم سالم بودن تاسیسات شهری از سوی ماموران سازمان‌های مســـئول، می‌توان زمینه‌های روانی جلب اعتماد و مشاركت عمـــومـــــی در حــــفــــظ و نگهداری اموال عمومی را فراهم آورد. نتیجــــــه‌گـــیـــــری‌: بـــا نگاهی به مطالب بالا و مشاهده آمارها می‌توان بـــــه نقــــش شـــهرداری و فـــرمـــــانـــــداری‌هـــــای شهرستان های درگیر، در ساخت مکان‌هایی برای پر کردن اوقات فراغت در جهت تعدیــــل رفتار وندال‌ها پی برد. مقوله اوقات فراغت و نقش معماران و سیاست شهرسازان در مورد آن از حیطه این مبحث خارج بوده و خود به بررسی ویژه و جداگانه ای نیاز دارد. از طرفی می‌توان به جرات گفت که نقش مدیریت شهری چه در مقیاس خرد مانند طراحی مبلمان‌ها به نحوی که تخریب آنها به راحتی میسر نباشد و همچنین در مقیاس کلان با راهکارهای آموزشی، فرهنگی و تبلیغ اخلاق شهروندی  به نظر می‌رسد موثرترین راهکار در حال حاضر در برخورد با این مقوله باشد.فارغ از مبحث اوقات فراغت و‌... می‌توان چنین برداشت کرد که بسیاری از معضلات جوامع شهری ریشه‌ای فرهنگی دارند و مقوله‌هایی از این دست و مانند ترافیک نیز تا حد کمی درگیر زیر ساخت ها بوده و عمدتا با راه حل‌های مقطعی حل نمی‌شوند. یک مدیریت شهری‌-‌فرهنگی می‌تواند با تهیه زیرساخت‌های فرهنگی و تبلیغات آرام و منطقی، موجی نوین در کالبد شهر ایجاد کند و فرهنگ شهرنشینی را در اقشار جامع به نحو مطلوب توسعه دهد. این کار در دراز مدت چنان نتایج ثمربخشی خواهد داشت که بسیاری از معضلات شهری را خواهد پوشاندو خوشبختانه به نظر می‌رسد توجه به این نوع فعالیت ها در شهر اصفهان در سال‌های اخیر صورت گرفته و به نوعی در جهت فرهنگ‌سازی شهروندان گام های مناسبی برداشته شده و نیاز به تقویت و تنوع بیشتر دارد.

 

ادامه دارد...

 

 

  سوال مسابقه
راهكارهای پیشگیری از وندالیسم از‌نظر جامعه شناسان اجتماعی كدامند؟
1.افزایش مشاركت و مسئولیت‌‌پذیری اجتماعی  
2‌‌.تبلیغ و اطلاع‌رسانی از طریق رسانه‌ها  
3‌.درونی كردن فرهنگ شهروندی، آموزش و نمایش روابط دوستانه در محیط‌‌های شهری  
4‌.همه موارد

 

 

     نام برنده مسابقه
زهرا فولادگر
 برگزیده عزیز شما می‌توانید برای‌ دریافت جایزه خود ضمن تماس با شماره 32183002 به همراه داشتن کارت شناسایی، به معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان واقع در میدان امام ( ره ) مراجعه کنید.‌(نهایت فرصت دریافت جایزه دوهفته پس از چاپ است و پاسخ هفته گذشته گزینه‌3 بود.)
معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان اصفهان–اداره آموزش‌همگانی

url : http://www.isfahanziba.ir/node/66441

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی