ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

مسابقه دانستنی‌های بهداشت

تاریخ درج : چهارشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۶
شماره روزنامه: 

متن زیر مسابقه‌ای است همراه با جوایز ویژه که علاقه ‌مندان برای شرکت در آن می‌توانند با توجه به نکات ارائه شده، به سوال‌ چهارگزینه‌‌ای پاسخ را با ذکر‌ نام ‌و ‌نام‌ خانوادگی و نیز قید «مسابقه دانستنی‌های بهداشت» به شماره 09139026414 پیامک کنند. ضمنا آخرین مهلت شرکت در مسابقه سوم دی است.

 

 

    خودمراقبتی در کودکان و پیشگیری از سقوط در آنها
بتول کیانی، کارشناس واحد آموزش سلامت: کودکان باید به طور مداوم زیر نظر باشند تا خطر آسیب ها در آنها کاهش یابد؛ زیرا حتی لحظه‌ای غفلت می‌تواند فاجعه آفرین باشد. منظور از سقوط کودک، سقوط ناگهانی اوست در جهت نیروی جاذبه که با لغزیدن و سر خوردن و از دست دادن تعادل همراه است.محل‌ های شایع سقوط کودکان به طور عمده شامل سقوط از پنجره، بالکن و پشت بام هستند. همچنین سقوط از تجهیزات بازی، پله‌ ها و درختان نیز شایع است. سقوط درون حفره ها، چشمه‌ها، دودکش ها و سایر حفره های درون زمین هم مشاهده می شود.

 

 

     برای پیشگیری از سقوط چه باید کرد؟
    شناسایی، جایگزینی یا تغییر محصولات مانند بازسازی و طراحی وسایل مراقبت از کودک، تجهیزات زمین بازی، تجهیزات ورزشی و مسابقه ای، صندلی چرخ دار و مکانیسم ترمز جدید در کالسکه کودک.   پنجــــره هــــا در ارتفـــاع مناســــب از کف اتـــاق (100-120سانتی متری) و طوری ساخته شوند که زیاد باز نشوند. پنجره ها دارای قفل ایمنی بوده و کلید آنها دور از دسترس اطفال و در محل مطمئن باشد. نصب محافظ پنجره اقدام موثری برای ارتقاء ایمنی کودکان در همه سنین است ولی باید مطمئن بود که در آتش‌سوزی ها به راحتی باز می شود. صندلــی یا چیزهایی که کودک می تواند از آنها بالا رود نزدیک پنجره نباشند، پله هـــا مجهز به نرده باشند. فاصله میله‌های عمــودی بیـــش از 6,5 سانتی متر نباشد. لبــه پله‌ها تیــــز و زاویه دار نباشد. راه پله ها کاملا تمیز باشد و در مسیر آن وسایل دســـت و پاگیر نباشد و از روشنایی کافی برخوردار باشد.  در منازلی که از تنور استفاده می کنند، تنور حتما درپوش مناسب داشته باشد و در مواقع غیر ضروری بسته باشد تا مانع سقوط کودکان شود.
    هر چند وقت یک بار استحکام در و دیوارهای چاه‌های آب و فاضلاب کنترل شود.
    در مقابل در ورودی حمام موکتی پهن شود تا کودک به دلیل خیس بودن پایش، روی زمین سر نخورد.
    حداقل ارتفاع گهواره از روی تشک تا بالای آن 50 سانتی متر باشد تا کودک نتواند از آن بیرون بپرد.
    اسباب بازی‌ های کودکان در سطوح بالا قرار داده نشوند.
    استفاده از کلاه ایمنی به هنگام دوچرخه سواری، اسکیت و اسب سواری توصیه می شود.
    آموزش والد به کودک درباره خطر سقوط اقدامی موثر در کاهش آسیب است.
    ‌‌آموزش جامعه اگر همراه با روش های دیگری مانند وضع قوانین و مقررات و ایجاد تغییرات محیطی و تنظیم دستورالعمل های ایمنی و بهداشت متناسب با موقعیت و شرایط کشورها به کار برده شود، موثرتر خواهد بود.

 

 

    نکات کلیدی پیشگیری از سقوط بازی‌ها را ایمن کنید. خانه خود را ایمن کنید. ورزش‌ها را ایمن کنید.
 نظارت کامل داشته باشید: در خانه یا بیرون از خانه و همیشه، کودکان خردسال را در مکان هایی که خطر سقوط وجود دارد، مانند پله ها و زمین بازی، تحت نظارت کامل داشته باشید.
               

 

 

               
    سوال مسابقه
منظور از سقوط کودک چیست؟
الف.پرت شدن کودک از بلندی  
 ب.سر خوردن روی زمین   
ج.از دست دادن تعادل  
د.سقوط ناگهانی در جهت نیروی جاذبه که با لغزیدن و سر خوردن و از دست دادن تعادل همراه است.
    

 

 

                                      
    برندگان هفته پیش
مرضیه فیضی ربانی-پروانه عامری

 

 

    نحوه دریافت جوایز
برندگان عزیز برای دریافت جوایز خود می‌‌توانند ضمن تماس با شماره 32218182 و همراه داشتن کارت شناسایی به دفتر روزنامه اصفهان‌ زیبا‌ (15‌روز مهلت برای دریافت جوایز) مراجعه کنند. ضمنا پاسخ هفته پیش گزینه د بود.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/64016

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی