ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

مسابقه دانستنی‌های بهداشت

تاریخ درج : پنجشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

متن زیر مسابقه‌ای است همراه با جوایز ویژه که علاقه‌‌مندان برای شرکت در آن می‌توانند با توجه به نکات ارائه شده، پاسخ سوال‌ چهارگزینه‌‌ای را با ذکر‌ نام ‌و ‌نام‌ خانوادگی و نیز قید «مسابقه دانستنی‌های بهداشت» به شماره 09139026414 پیامک کنند. در ضمن آخرین مهلت شرکت در مسابقه 26 شهریور است.

 

    تاثیر کیف نامناسب بر سلامت دانش آموزان
مهرنوش ملکیــان، کارشناس واحد سلامت نوجوانان‌، جوانان و مدارس مرکز بهداشت شماره یک: فرزندان شما چگونه کیف مدرسه را انتخاب می‌کنند؟ آیا بدون در‌نظــر گرفتن استانداردها فقط به زیبایی و طرح و رنگ کیف توجه می‌کنند‌؟ یک کیف خوب باید متناسب اندازه کودک باشد. زیرا نامناسب بودن اندازه و به کول انداختن نادرســـت یا سنگیــــن بــــودن بیش از اندازه کیف می توانـــد مشکلات مختلفـــی از جملــه اسکولیوز ‌(كج‌شدگی تيره‌ پشت‌ از پهلو)، کیفوز‌(كوژپشتى‌ یا قوز)، گردن درد، سر درد، کمر درد، بی‌حسی و گرفتگی عضلات، شانه درد و بد حالت شدن وضعیت استقرار بدن برای سلامتی کودکان به وجود بیاورد. محافظ پشت کیف نیز باید به شکل ارگونومیک باشد و ضمن داشتن ضربه گیر باید روی کمر قابل تنظیم باشد. همچنین والدین باید مطمئن باشند که کیف با بدن فرزندشان همتراز و وزن آن در همه جا به‌طور یکسان توزیع شده است. در حالت ایده‌آل لبه پایینی کیف باید روی استخوان باسن قرار بگیرد.هنگام خرید کیف مدرسه به این چند نکته مهم  اساسی دقت کنید:

 

 

  توجهی به زیبایی و مارک کیف و کفش نکنید: زیبایی و مارک کیف بایـــد به عنوان آخرین معیـــار در نظر گرفته شود، اما بیشتر فقط به فکــــر خریـــد مارکی خاص یا مدلی جدید هستند و بیش از راحتی و سلامتی، به زیبایی و ظاهر کیــف توجه می‌کنند. توصیه می شود، والدین با در نظر گرفتن این موضوع، هیچ‌وقت زیر بار خرید کیف غیــــر استاندارد نروند.

 

     کوله پشتی سبک خریداری کنید: وزن کیف مدرسه نباید بیشتر از 15 درصد وزن دانش‌آموز باشد. این میزان در دانــــش آموزان  ابتدایــــی  به 10 در صد می‌رسد. اگر وزن کیف مناسب نباشد، دانش‌آموز فشار زیادی را در مسیر منزل تا مدرسه تحمل می‌کند و وقتی به مدرسه برسد عضلات او به علت فشار زیادی که وارد شده‌، دچار اسپاسم می‌شود و دیگر تاب وزن سر را نخواهد داشت. این امر می‌تواند موجب انحراف ستون فقرات به جلو یا طرفین، فشار بر دیسک‌های ستون فقرات و صفحه‌های رشد شود.

 

  هر شب کیف فرزندان تان را بررسی کنید: بهتر است والدین هر شب کیف فرزندان به خصوص دانش آموزان مقطع ابتدایی را بررسی و وسایل اضافی آن راخارج کنند.
    کودکان تنها کتاب های درسی مورد نیاز را حمل کنند: تا جایی که امکان دارد، تعداد کتاب‌هایی را که کــــودکان مجبورنــــد هــــر روز با خودشان حمل کنند را کاهش دهید تا صدمه ها و مشکلات ناشی از حمل بار کاهش یابد.

 

 

  هنگام بلند کردن کوله پشتی به کودکتان کمک کنید: توصیه می شود کودکان هنگام بلند کردن کوله پشتی به جای کمر، زانوهایشان را خم کنند و کتاب‌های سنگین تر در مرکز ثقل کیف و نزدیک به پشتشان قرار گیرد. همچنین برای کاهش آسیب‌های وارده از حمل کوله پشتی، قبل از استفاده آن را روی میز قرار دهید و با کمک خودتان آن را به دوش کودکتان بیندازید.

 

 

    سوال مسابقه
وزن کیف مدرسه دانش آموز چقدر باید باشد‌؟
الف. 15 درصد وزن دانش آموز
ب. 25 درصد وزن دانش آموز
ج. سبک باشد.
د. استانداردی تعریف نشده است .
 

 

    نام برنده هفته پیش
زهرا دلیری

 

 

    نحوه دریافت جوایز
برنــــدگان عزیـــــز بــــرای دریافـــــت جوایز خـــود می‌‌‌توانند ضمن تماس با شماره 32218182 و همراه داشتن کارت شناسایی به دفتر روزنامه‌اصفهان‌ زیبا‌ (15‌روز مهلت برای دریافت جوایز) مراجعه کنند. در ضمن پاسخ هفته پیش گزینه ج بود.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/81281

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی