ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

مسابقه دانستنی‌های بهداشت

تاریخ درج : سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸

متن زیر مسابقه‌ای است همراه با جوایز ویژه که علاقه‌‌مندان برای شرکت در آن می‌توانند با توجه به نکات ارائه شده، به سوال‌ چهارگزینه‌‌ای پاسخ را با ذکر‌ نام، ‌نام‌ خانوادگی و نیز قید «مسابقه دانستنی‌های بهداشت» به شماره 09139026414 پیامک کنند. در ضمن زمان نهایی برای شرکت در مسابقه پنج روز پس از چاپ است.

 

تغذیه مناسب در کنترل فشارخون بالا

معصومه کریمیان، کارشناس غیرواگیر مبارزه با بیماری‌ها  مرکز بهداشت شماره یک: 27 اردیبهشت روز جهانی فشارخون بالا با شعار «آیا از فشارخون خود مطلعید؟» عنوان شده است. فشارخون بالا از بیماری‌های مزمن بوده که به عنوان قاتل خاموش و بحران بهداشت عمومی جهان معرفی شده،  به‌طوری که از چهار فرد بزرگسال، یک نفر مبتلا به فشارخون بالاست. داشتن فشارخون بالا به این معنی است که فشار در عروق خونی، بالاتر از حد طبیعی است و بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، نارسایی کلیه، مرگ زودرس و ناتوانی مثل کوری از عوارض فشارخون بالا هستند.مطالعات مختلفی که روی پرفشاری خون انجام شده نشان می‌دهد که رعایت سبک زندگی سالم یکی از عوامل موثر در پیشگیری از ابتلا به عوارض پرفشاری خون است. عوامل مرتبط با سبک زندگی که در کنترل فشارخون مناسب است:  رژیم غذایی مناسب‌(مصرف سبزیجات و میوه‌جات، مصرف غذاهای کم چرب و کم نمک)،  ترک سیگار و دخانیات، عدم مصرف الکل، کاهش وزن و  فعالیت فیزیکی و مدیریت  استرس .عوامل موثر در جلوگیری از ابتلا به بیماری فشارخون بالا تغییرشیوه‌های نادرست زندگی و جایگزین کردن آنها با رفتارهای بهداشتی صحیح است که عبارت اند از:

        برای کنترل فشارخون، وزن خود را کاهش دهید. 

       از مصرف دخانیات اجتناب کنید. به غیر از همه خطراتی که برای سیگار و تنباکو شناخته شده است، نیکوتین موجود در آنها، فشارخون را حداقل تا یک ساعت پس از مصرف بالا نگه می‌دارد. بنابراین کسانی که در طول روز چند بار سیگار می‌کشند، فشار‌خونشان دائم بالا می‌ماند.

 برای پــیــشــگـیـری از فشارخون بالا به میزان ســدیــم درج شـــده  روی برچسب‌های بسته‌های مواد غذایی دقت کنید.

       از مــصــرف نمک در سر سفره اجتناب کنید و به جای آن از چاشنی‌هایی مانند سبزی‌های معطر تازه یا خشک مانند نعناع،  مرزه، ترخون، ریحان یا سیر، لیموترش تازه و آب نارنج برای بهبود طعم غذا و کاهش مصرف نمک استفاده کنید. 

       مصرف منابع کلسیم شیر و انواع لبنیات کم چرب را افزایش دهید.

       در میان‌وعده‌ها به جای مصرف چیپس‌، چوب شور و سایر تنقلات پرنمک، از مغزها‌(بادام، پسته از نوع بو نداده و خام) ماست کم چرب، ذرت بدون نمک و انواع آنها که دارای منیزیم هستند استفاده کنید. از غلات، نان و ماکارونی تهیه شده ازگندم کامل(سبوسدار) به دلیل داشتن فیبر و ویتامین استفاده شود. در برنامه غذایی روزانه از میوه‌ها‌(‌گوجه ، هندوانه، سیب زمینی، آب پرتقال و گریپ فروت)، سبزی‌ها، حبوبات و غلات که از منابع پتاسیم هستند، بیشتر استفاده کنید.

       مصرف روغن‌ها را کاهش دهید و از روغن‌هایی با منبع حیوانی مانند پیه، دمبه، کره، روغن نباتی جامد و نیمه جامد استفاده نکنید و انواع روغن‌های گیاهی مایع مانند روغن زیتون، روغن سویا یا کلزا را جایگزین کنید. مصرف مواد غذایی حاوی اسید چرب اشباع و کلسترول(گوشت قرمز، لبنیات پر چرب، زرده تخم‌مرغ) را در برنامه غذایی روزانه کاهش دهید و گوشت ماهی، مرغ و سویا را جایگزین کنید. پوست مرغ حاوی مقدار زیادی چربی است و باید قبل از طبخ، کاملا جدا شود.

       نان لواش، نان باگت، نان ساندویچی و به‌طور کلی نان‌هایی که با آرد سفید تهیه شده‌اند و  سبوس ندارند، مصرف نکنید. بهترین نان از نظر میزان سبوس نان سنگک و نان جو است.

 

سوال مسابقه

کدام‌یک از رفتارهای بهداشتی زیر در پیشگیری و کنترل فشارخون بالا موثر است؟

1)‌مصرف روزانه لبنیات پر چرب  

  2)‌جایگزینی روغن حیوانی با روغن گیاهی

 3)‌داشتن رژیم غذایی به تنهایی 

4)فعالیت بدنی و داشتن رژیم غذایی مناسب 

 

نام برنده 

بهرام عبدالهی

 

نحوه دریافت جوایز

برندگان  می‌توانند برای دریافت جوایز خود ضمن تماس با شماره 32218182 و همراه داشتن کارت شناسایی به دفتر روزنامه اصفهان‌ زیبا‌(15‌روز مهلت برای دریافت جوایز) مراجعه کنند. ضمنا پاسخ هفته پیش گزینه «د» بود.

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/94982

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی