ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

مسابقه دانستنی‌های بهداشت

تاریخ درج : چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸
شماره روزنامه: 

متن زیر مسابقه‌‌ای است همراه با جوایز ویژه که علاقه‌‌‌مندان برای شرکت در آن می‌توانند با توجه به نکات ارائه شده، به پرسش چهار‌گزینه‌ای پاسخ دهند و جواب را با ذکر‌ نام ‌و ‌نام‌ خانوادگی و نیز قید «مسابقه دانستنی‌‌های بهداشت» به شماره 09139026414 پیامک کنند؛ در ضمن زمان نهایی برای شرکت در مسابقه پنج روز پس از چاپ است.

مادر و نوزاد

مریم کاظمی نافچی، کارشناس سلامت کودکان مرکز بهداشت شماره 2 اصفهان: شروع تغذیه با شیر مادر ظرف یک ساعت اول تولد اولین و حیاتی‌ترین گام برای کاهش مرگ شیرخواران و کودکان است.

مطابق آمارهای موجود از 136 میلیون تولد نوزاد درسال تقریبا 4 میلیارد از آنها در طول ماه اول عمر می‌میرند که حدود 98 درصد از آنها در کشورهای کم توسعه و فقیرمتولد شده‌اند.

مطالعه انجام شده اخیر نشان می‌دهد که اگر تمام مادران ظرف یک ساعت اول تولد، تغذیه با شیر مادر را شروع و منحصرا شیرخوارشان را تا 6 ماه از شیر خود تغذیه کنند، جان یک میلیون از 4 میلیون نوزاد حفظ می‌شود.

برای اولین بار محققان در منطقه روستایی غنا دریافتند که نوزادانی که تغذیه با شیرمادر را ظرف ساعت اول تولد شروع می‌کنند، احتمال بقای آنها در دوره نوزادی بیشتر از نوزادانی است که شیر مادر را به موقع شروع نمی‌کنند، به‌طوری كه نوزادانی که تغذیه با شیر مادر را پس از 24 ساعت اول تولد شروع می‌کنند، احتمال مرگشان نسبت به نوزادانی که شیر مادر را ظرف ساعت اول شروع کرده‌اند، 5/2 برابر بیشتر است.

مزایای تماس پوست با پوست مادر و نوزاد پس از تولد تماس پوست با پوست مادر و نوزاد بلافاصله بعد از تولد و شروع تغذیه با شیر مادر گر چه به هم مرتبط هستند اما هرکدام به‌طور مستقل از اهمیت خاصی برخوردارند. به‌طوری‌كه گفته می‌شود حتی اگر مادر قصد شیردهی ندارد، مادر و نوزاد باید از این تماس اولیه بهره‌مند شوند. مادر و نوزاد پس از تولد نباید از هم جدا شوند و بهتر است که به‌طور مداوم همراه هم باشند.

برقراری تماس پوستی مادر و نوزاد به شروع موفق تغذیه انحصاری با شیر مادر کمک می‌کند.

‌تماس پوستی زودرس مادر و نوزاد منجر به افزایش قابل توجه میزان تغذیه با شیر مادر و طول مدت شیردهی می‌شود.

مادر و شیرخوار را آرام می‌کند و ضربان قلب و تنفس شیرخوار را ثبات می‌بخشد و نوزاد را گرم نگه می‌دارد. تماس اولیه مادر و نوزاد، منجر به افزایش قابل توجه میزان تغذیه با شیر مادر در دو تا سه ماهگی شده است.

موجب تحكیم پیوند عاطفی بین مادر و نوزاد می‌شود. پیوند عاطفی نوزاد با پدر و مادر از دوره بارداری آغاز شده و بعد از چند ماه انتظار با اولین تلاقی نگاه و تماس مستقیم با نوزاد، قوی‌تر می‌شود.

 پیوند عاطفی ممكن است در بدو تولد و با دیدن نوزاد ظاهر شده یا به مرور زمان و بعد از انس بیشتر با شیرخوار ایجاد شود. هر چه پیوند عاطفی با نوزاد زودتر و قوی‌تر شكل گیرد، مراقبت از نوزاد دلپذیرتر و مطلوب‌تر می‌شود و در نهایت، منجر به تسریع روند رشد جسمی، ارتقای تكاملی و شكوفایی استعدادهای بالقوه کودک می‌شود و در سنین بالاتر نیز نقش به‌سزایی دارد.

لمس زودرس نوک سینه و آرئول توسط نوزاد ظرف نیم ساعت اول همراه با تماس پوستی، تاثیر مثبت بر پیوند عاطفی مادر و نوزاد در روزهای اول تولد دارد.

گریه شیرخوارانی که پس از تولد در تماس پوستی با مادر قرار می‌گیرند، در مقایسه با نوزادانی که جدا در محل جدا نگهداری می‌شوند، کمتر است. بنابراین اضطراب و مصرف انرژی نیز کاهش می‌یابد.

نوزادی که در تماس نزدیک با مادر است، می‌تواند به محض نشان دادن علائم آمادگی سینه را بمكد. اما نباید او را مجبور کرد، زیرا بر رفتار بعدی او اثر سوء دارد.

سوال مسابقه

کدام یک از جملات زیر در خصوص تماس پوست با پوست مادر و نوزاد و شروع تغذیه با شیر مادر در ساعت اول بعد از تولد صحیح نیست؟

الف) گریه شیرخوارانی که پس از تولد در تماس پوستی با مادر قرار می‌گیرند، در مقایسه با نوزادانی که جدا در محل جدا نگهداری می‌شوند، بیشتر است.

ب) موجب تحكیم پیوند عاطفی بین مادر و نوزاد می‌شود.

ج) نوزاد منجر به افزایش قابل توجه میزان تغذیه با شیر مادر و طول مدت شیردهی می‌شود.

د) نوزاد به شروع موفق تغذیه انحصاری با شیرمادر کمک می‌کند

نام برنده شماره پیش

سونیا احمدی

نحوه دریافت جوایز

برندگان می‌توانند برای دریافت جوایز خود ضمن تماس با شماره 32218182 و همراه داشتن کارت شناسایی به دفتر روزنامه اصفهان‌ زیبا‌ (15‌روز مهلت برای دریافت جوایز) مراجعه کنند. در ضمن پاسخ هفته پیش گزینه ب بود.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/105852

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی