ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

مسابقه دانستنی‌های فرآورده‌های طبیعی

تاریخ درج : چهارشنبه ۲۴ امرداد ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

از آنجایی‌ که امروزه خواص فراوان گیاهان دارویی ثابت شده است، بازار گیاهان‌دارویی وابسته به سازمان میادین و ساماندهی مشاغل شهری شهرداری اصفهان با همکاری روزنامه اصفهان ‌زیبا مسابقه ای جذاب همراه با جایزه برگزار  می کند.

 

 

      محصولات ارگانیک
محصولات ارگانیک یا زیستی، محصولاتی است که در تولید آن از هیچگونه ترکیبات مصنوعی و شیمیایی استفاده نشود. یعنی برای تولیدات کشاورزی و مبارزه با آفات و بیماری‌ها به جای کودهای شیمیایی یا سموم دفع آفات و سموم علف‌کش از روش‌های طبیعی همچون کودهای حیوانی فراوری شده و کود سبز استفاده شود. به‌‌طوری‌که کودهای دامی باید مراحلی را طی کنند که عوامل بیماری‌زا مثل سالمونلا به محصولات کشاورزی منتقل نشود و کود سبز نیز گیاهان خاص و مفیدی است که در زیر زمین کشت می‌شود تا ترکیبات آلی خاک را افزایش دهد. حتی در زمین‌هایی که در آنها کشت معمول شده است، نمی‌توان کشت ارگانیک تولید کرد و باید حدود سه سال از آن بگذرد تا بتوان به عنوان خاک مناسب برای کشت زیستی استفاده کرد. همینطور برای تولید فرآورده‌های دامی مثل مرغ نباید از واکسن‌ها، آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای دامی استفاده شود و به مرغ‌ها باید خوراک زیستی یا ارگانیک داده شود. با استفاده از خوراک گیاهی غیر‌آلوده و سالم و کنترل کردن شدید مرغداری و استفاده از تخم‌مرغ نطفه‌دار سالم و جوجه اولیه کاملا سالم در زمان حدود دو ماه مرغ زیستی یا ارگانیک تولید ‌می شود. علاوه بر این  پس از تولید باید در کارخانه از ترکیبات غیر‌مجاز برای شست و شوی مرغ و دستگاه‌های مورد استفاده برای مرغ به‌کار‌گرفته نشود و از نظر نداشتن عوامل بیماری کنترل شده و با آرم ارگانیک بسته‌بندی کنند. همچنین برای فرآوری محصولات و تولید مواد غذایی آماده نیز نباید از ترکیبات و نگهدارنده‌های غیرمجاز استفاده شود و ماده اولیه باید از نوع زیستی یا ارگانیک باشد.در کشورهایی که فرآورده‌های ارگانیک با آرم مشخص تولید می‌شود و آرم آنها مورد اعتماد است،سازمان‌های یاد شده در کنترل و نظارت این محصولات خیلی جدی هستند اما در کشور ما هنوز ارگانی با آرم مشخص و ملی ارگانیک و زیستی به مردم معرفی نشده است. مشکل برخی از محصولات تولیدی کشور ما چنین است که کنترل کافی روی سلامت آنها از نظر باقیمانده سموم تجمع بعضی از ترکیبات متاثر از استفاده بیش از حد کود شیمیایی و باقیمانده داروهای دامپزشکی و غیره وجود ندارد. در واقع ما توجهی به پیشگیری عوامل بیماری‌هایی چون ســـرطان‌های مخـتلف، بیماری‌های سیستم گوارش و به‌طور‌کلی آلودگی‌هایی که موجب خیلی از بیماری‌های مزمن می‌شود،  نداریم. باید در استفاده صحیح از کود و سموم و داروها کنترل داشت و  اگر این اقدام بشود یک گام به سوی کاهش این بیماری‌ها حرکت کرده‌ایم.قیمت این نوع محصولات دو تا سه برابر محصولات غیر‌ارگانیک است و برای تولید‌کننده و سازمان‌های ناظر و مصرف‌کننده گران‌تر تمام می‌شود اما در هر صورت می‌توان به تدریج فرهنگ تولید محصولات ارگانیک را ایجاد کرد.برای سالم ماندن انسان باید به پیشگیری بیشتر از درمان بها دهد و برای پیشگیری باید هوای سالم، آب سالم، غذای سالم، محیط زیست سالم و شرایط اجتماعی مطلوب و تغذیه مناسب داشت  و برای همه این موارد باید برنامه‌ریزی دقیق‌تری بشود.

 

 

      سوال مسابقه
شرایط محصول ارگانیک واقعی چیست؟
الف) برای مبارزه با آفات به جای کودهای شیمیایی یا سموم از روش‌های طبیعی همچون کود سبز استفاده شود.
ب) برای کشت ارگانیک باید حدود سه سال از کشت‌های قبلی بگذرد.
ج) برای تولید فرآورده‌های دامی مثل مرغ نباید از واکسن‌ها، آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای دامی استفاده شود.
د)همه موارد

 

 

     نحوه شرکت در مسابقه
نحوه شرکت در مسابقه بدین شیوه است که حرف گزینه صحیح را به همراه نام و نام‌ خانوادگی و ذکر «مسابقه گیاهان دارویی» به سامانه 10003135604145‌ پیامک کرده تا در صورت پاسخ صحیح  به قید ‌قرعه جوایزی ارزنده دریافت کنید. آخرین مهلت برای شرکت در این مسابقه 29 مرداد و نهایت فرصت دریافت جوایز دو هفته پس از چاپ است.

 

 

     اسامی برندگان
رضا شیروانی
حبیب سعیدی

 

 

      نحوه دریافت جوایز
 برگزیدگان عزیز می‌توانند برای دریافت جایزه خود، ضمن تماس با شماره 35604144 و به همراه داشتن کارت‌شناسایی، به «بازار‌گیاهان‌دارویی» واقع در میدان لاله ابتدای خیابان پروین مراجعه کنند. در ضمن پاسخ هفته پیش گزینه‌یک بود

url : http://www.isfahanziba.ir/node/79512

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی