ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

مسکن‌ها اسارتگاه پرندگان!

تاریخ درج : شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۸
شماره روزنامه: 
خریدوفروش پرنده شکاری مانند خریدوفروش آثار باستانی است

سمیه سهرابی / خبرنگار

هرچند  داشتن حیوانات خانگی موضوعی است که امروزه به‌وفور مشاهده می‌کنیم،  اما یکی از متداول‌ترین این جانداران که به جرأت می‌توان گفت در بسیاری از منازل دیده می‌شوند، پرندگان هستند، پرندگانی که به راحتی آب خوردن حتی در فضای مجازی هم خرید و فروش می‌شوند. به‌زعم «ایمان ابراهیمی»، فعال برجسته محیط‌زیست، اساسا نگهداری از پرنده‌های اهلی آسیبی به طبیعت نخواهد زد و در نتیجه نگهداری از آنها آسیب زیست محیطی بزرگ و خاصی نداشته و صرفا در ارتباط با جنبه اخلاقی آن، اختلاف نظر وجود دارد؛ اما از پرندگان شکاری به هیچ عنوان نباید در خانه‌ها نگهداری کرد.  اصفهان زیبا با این فعال زیست‌محیطی حول محور نگهداری از پرندگان در خانه به گفت‌وگو نشسته است.

 

آیا محافظت از پرندگان در خانه کار صحیحی است؟
جواب بله یا خیر به این پرسش کاملا بستگی دارد به اینکه بدانیم در ارتباط با کدام پرنده صحبت می‌کنیم. در فرهنگ عمومی ما در جامعه، افراد یا نگهداری از پرندگان را به طور کلی اقدامی ناصحیح می‌دانند یا آن را کاری صحیح دانسته و به انجام آن اقدام می‌کنند؛ در حالی که این‌گونه نیست. مثلا در حالی که نگهداری از فنچ ها یا مرغ عشق ها هیچ مشکل زیست محیطی، قانونی و غیره ندارد، نگهداری از پرندگان شکاری اقدامی کاملا ناصحیح از لحاظ اخلاقی، قانونی، شرعی و زیست‌محیطی است.

 

اصولا نگهداری از چه پرندگانی صحیح و چه پرندگانی غلط است؟
یکی از تقسیم بندی‌های اصلی پرندگان، تقسیم آنها به اهلی و وحشی است. پرندگان وحشی به پرندگانی می‌گویند که از خودشان یا والدین نه چندان دور آنها از طبیعت صید شده اند. این پرندگان می‌توانند در شرایط مناسب بدون نیاز به انسان در طبیعت به زندگی خود ادامه دهند. مشخص است که نگهداری از این پرندگان کاملا غلط است: اولا، محل زندگی طبیعی این پرندگان وسعتی چند هزار هکتاری دارد و محصور کردن آنها در یک قفس یا حتی در یک خانه بزرگ، اسارت بدون توجیه آنهاست و هرگونه دلیل سازی از جمله اینکه این پرنده به خانه عادت کرده یا غیره کاملا غیر قابل قبول است و دوما، این پرندگان به تمام کشور و بلکه به تمام دنیا و نسل‌های بعدی تعلق دارند و قطعا حذف آنها از طبیعت به‌هیچ عنوان مورد قبول نیست. توجه داشته باشید که حذف یک پرنده وحشی، تنها حذف همان فرد از طبیعت نیست، بلکه با توجه به اینکه آن پرنده می‌توانسته است در هر سال احتمالا چندین جوجه موفق را برای طبیعت به ارمغان آورد، حذف آن یک پرنده حذف تمام فرزندان بالقوه آن از طبیعت هم به شمار می آید.پرندگان اهلی در کشور ما شامل انواع کبوتر ها، مرغ عشق‌ها و قناری‌هاهستند.این  پرندگان صدها نسل است که در اسارت پرورش یافته‌اند و با هم‌نوعان خود در طبیعت تفاوت ژنی و رفتاری بسیار زیادی دارند. اساسا نگهداری از این پرندگان آسیبی به طبیعت نخواهد زد و در نتیجه نگهداری از آنها آسیب زیست محیطی بزرگ و خاصی نداشته و صرفا در ارتباط با جنبه اخلاقی آن اختلاف نظر وجود دارد.

 

چه پرندگانی را نباید خریداری کرد؟
به طور کلی هر پرنده ای که از طبیعت آمده باشد. برای فهم بهتر می‌توانیم تقسیم‌بندی کوچکی داشته باشیم. پرندگان شکاری حساس ترین پرندگانی هستند که نه تنها نباید اقدام به خرید و فروش آنها کنیم، بلکه ضروری است هرگونه خرید و فروش آنها را سریعا به ارگان های ذی‌صلاح و مجری قانون و به خصوص ادارات حفاظت محیط‌زیست اطلاع دهیم. تمامی پرندگان شکاری به دلیل اهمیت آنها در طبیعت و کاهش جمعیت زیاد آنها توسط دولت حمایت شده و خرید و فروش و نگهداری از آنها غیر قانونی است و جریمه‌ای مابین ۲۰ تا ۸۰ ملیون تومان بابت صید و نگهداری آنها در نظر گرفته شده است. جغدها، شاهین‌ها، عقاب‌ها، قرقی‌ها و لاشخورها از جمله این پرندگان هستند. متاسفانه مدتی است که نگهداری از برخی از این گونه ها رایج شده و در فضای مجازی خرید و فروش می‌شوند. خرید و فروش هر پرنده شکاری دقیقا مانند خرید و فروش آثار باستانی کشور است و تاراج سرمایه ملی محسوب می‌شود و قطعا فردی که از یک جغد نگهداری می‌کند در حال خیانت به گنجینه طبیعت کشورش است. دسته دوم، پرندگان قاچاق شده هستند که مهم‌ترین آنها انواع طوطی‌هاست.طوطی‌هایی مانند کاسکو از دیگر قاره ها به صورت غیر قانونی وارد کشور شده و خرید آنها در ایران باعث انقراض آن گونه ها در طبیعت می‌شود. سازمان‌های بین‌المللی تخمین زده‌اند از هر ۱۰ طوطی کاسکو که قاچاق می‌شوند، احتمالا ۹ عدد قبل از رسیدن به مقصد از بین می‌روند. این موضوع به این معناست که اگر یک طوطی قاچاق شده بخرید، در واقع ۹ طوطی یا حتی بیشتر را کشته اید. پرندگان سوم، پرندگانی هستند که مهاجم محسوب می‌شوند که مهم ترین آنها در کشور ما مرغ مینا است؛ پرندگانی که در محیط غیر بومی خود می‌توانند زندگی کنند و به چرخه اکوسیستم آسیب بزنند. جالب است بدانید که در رژیم غذایی مرغ مینا تخم پرندگان دیگر وجود دارد و در صورتی که مرغ مینای شما از قفس فرار کند، با حمله به لانه  دیگر پرندگان می‌تواند آسیبی جبران‌ناپذیر به طبیعت وارد کند. آخرین دسته از پرندگان، پرندگان آوازخوان وحشی هستند. مهم‌ترین آنها سهره طلایی، طرقه چکاوک و بلبل کوهی است. صیادان با کمین در طبیعت این پرندگان را صید و شانس حضور آنها در طبیعت را برای همیشه سلب می‌کنند. بسیاری از علاقه مندان، دلیل نگهداری از پرنده را این‌گونه ذکر می‌کنند که پرنده مذکور به هر صورت صید شده و خرید یا نخریدن آن دیگر تفاوتی ندارد. این باور کاملا اشتباه است و هر پرنده ای که خریدار خرید می‌کند، باعث می‌شود پرنده فروش به صیاد سفارش جدیدی بدهد و این موضوع منجر به صید پرنده  دیگری در طبیعت می‌شود. موضوع دیگراین که هر پرنده ای با گذراندن دوره ای خاص، می‌تواند آماده رهاسازی در طبیعت شود.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/98100

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی