ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

مسکن های بی مشتری پرطرفدار شد

تاریخ درج : سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 
آپارتمان های اصفهان روی ریل گرانی قرار گرفتند

سعید غفاری

 

 

رقابت میان متقاضیان برای خرید آپارتمان در مناطق گوناگون شهر اصفهان در هفته‌های گذشته به اوج رسیده‌است. درحالی بعضی از آپارتمان‌های فروشی شهر بیش از سه سال  مشتری نداشتند که امروز خریداران برای معامله‌ آنها صف کشیده‌اند. به گفته برخی مشاوران املاک، حتی شاهد دعوا بین خریداران برای خرید بعضی از آپارتمان‌های شهر هستیم تا در نتیجه، آپارتمانی که سال گذشته با قیمت‌ 200 میلیون‌ تومان مشتری نداشت، امروز برای فروش به مبلغ 250 میلیون‌ تومان نیز چند مشتری داشته باشد. مشاوران املاک پیش‌بینی می‌کنند که با پایان یافتن ماه‌ صفر، معاملات مسکن در اصفهان به شدت‌ افزایش پیدا کند.

 

برخی متقاضیان مسکن به دلایل اعتقادی ترجیح می‌دهند معاملات بزرگی مانند خرید مسکن را در ماه‌های دیگری به غیر از ماه‌ محرم و صفر انجام دهند، به همین دلیل هرسال معاملات مسکن در این ماه با افت شدیدی همراه می شود.

 

     متقاضیان صف کشیده‌اند
گزارش‌های میدانی، تحلیل کارشناسان، صحبت‌های مشاوران املاک و عملکرد دلالان از این حکایت دارد که تقاضا برای مسکن افزایش یافته‌است. پیش‌ از این نیز افراد زیادی پیش‌بینی‌ کرده‌ بودند  با توجه به شرایط حاکم بر بازار‌های مختلف کشور، به طور احتمالی نیمه‌ دوم امسال در بازار مسکن شاهد افزایش تقاضا باشیم و به طور دقیق در روز‌هایی که هرساله به دلیل شروع نیمه‌ دوم سال خرید و فروش در بازار مسکن کاهش پیدا می‌کرد، امسال شاهد افزایش تقاضای بسیار شدیدی باشیم.مشاوران املاک می‌گویند بعضی از آپارتمان‌ها در محله‌های مختلف شهر چندین مشتری دارند که هر مشتری حاضر است برای خرید پول بیشتری بپردازد. املاکی که تا چند ماه قبل اصلا مشتری نداشت و مالک حاضر بود به خریدار تخفیف بزرگی بدهد، امروز با قیمت‌ بالایی معامله می‌شود. یک مشاور املاک فعال در منطقه‌ خیابان مدرس در این‌باره با ذکر مثالی گفت: مالکی آپارتمان 120‌مترمربعی خود را با قیمت 250 میلیون تومان برای فروش قرار داده‌بود ولی طی دو سال حتی یک مشتری هم حاضر به بازدید ملک نشد، ولی هفته‌ گذشته این ملک را به قیمت 309 میلیون‌ تومان فروختیم. در بعضی از بخش‌های شهر برای خرید یک آپارتمان‌ ممکن است چندین خریدار در نوبت باشند که هر یک قیمت‌ بالاتری به فروشنده‌ پیشنهاد می‌دهند. بعضی‌از آنها نیز به مشاوران املاک قول پورسانت ‌بالاتری می‌دهند تا خودشان موفق به خرید آن ملک شوند، در مجموع تقاضا در بازار مسکن به گونه‌ای است که فروشندگان ظرف مدت چند روز می‌توانند ملک خود را نقد کنند.

 

     متقضایان چرا ملک می‌خرند؟
  درصد زیادی از خریداران را افرادی تشکیل می‌دهند که از ترس کاهش ارزش پول ملی تصمیم به سرمایه‌گذاری در بازار مسکن گرفته‌اند. تعداد زیادی از متقاضیان امروز در حال خرید خانه‌های دوم، سوم یا چندم خود هستند و هدفی جز سرمایه‌گذاری ندارند. یکی از افرادی که هفته‌ گذشته سومین آپارتمان خود را در محله جابر انصاری خرید در‌مورد دلیل این خرید گفت: پول بازنشستگی‌ام را گرفته‌ بودم و دربانک سپرده کرده‌ بودم ولی حالا که سود بانکی افزایش پیدا نکرد و ارزش پول ملی در حال سقوط است ترجیح دادم ملک بخرم تا لااقل ارزش پولم حفظ شود.تعدادی از خریداران در بازار مسکن نیز شامل افرادی می‌شود که پس از ضرر در بازار ارز، طلا و سکه تصمیم گرفته‌اند ملک بخرند. نوسانات سنگین بازار ارز و طلا طی ماه‌های گذشته نشان داد  این بازار همان‌طور که ممکن است باعث سود سنگینی شود، ضرر‌ سنگینی هم دارد، در نتیجه افراد زیادی سرخورده‌ از این بازار‌ها به دنبال خرید ملک هستند. البته همین نوسانات بازار طلا و سکه باعث شد افراد زیادی بتوانند مسکن بخرند. یک‌ طلا‌فروش در بازار طلای اصفهان در‌این‌باره گفت:  روزانه‌ خانواده‌های زیادی با مراجعه به طلافروشی‌ها قصد دارند طلای خود را نقد کنند تا ملک بخرند. افزایش قیمت طلا باعث شد تا خانواده‌های زیادی  با نقد کردن طلای موجود در خانه  موفق به تامین بخشی از قیمت یک آپارتمان شوند.

 

     نقش دلالان در افزایش تقاضا
یکی از مشاوران املاک با سابقه‌ محله‌ جی  گفت: با اینکه تقاضا برای مسکن افزایش یافته‌است ولی بیش از نصف این تقاضا متعلق به دلالان است نه مردم‌ عادی.  این مشاور املاک ادامه داد: دلالان املاک ارزان‌ قیمتی را می‌خرند که مالک آنها از قیمت‌های جدید خبر نداشته‌باشد. اگر مالکی نداند که قیمت ملکش رشد کرده‌است و قصد فروش داشته‌‌باشد، دلال در همان لحظه ملک را به صورت نقدی می‌خرد. یک دلال در وضعیت فعلی بازار مسکن اصفهان ممکن است یک ملک را امروز بخرد و فردا با 40 درصد سود به متقاضی دیگری بفروشد. دلالان برای پیدا کردن ملک‌هایی با قیمت کف به مشاوران املاک پورسانت خوبی می‌دهند و حتی در بعضی از موارد آنها را در سود معامله سهیم می‌کنند.

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/84411

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی