ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

مصرف کمتر، قیمت بیشتر

تاریخ درج : شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
سهمیه‌بندی سوخت چه تاثیری بر قیمت خودروها دارد؟

سعیده غفاری / خبرنگار

خبرهای افـــزایش قـــیمت بنزین از ابتدای سال جاری به تیتر اصلی رسانه‌ها تبدیل شد و هرچند سوخت در سال جاری گران نشد، ولی احتمال سهمیه‌بندی یا افزایش قیمت‌ها در سال 99 وجود دارد. درحال حاضر بنزین در جایگاه‌های سوخت با سهمیه مشخصی عرضه می‌شود. افزایش قیمت بنزین از سال آینده موجب می‌شود که ملاک‌های خریداران در بازار خودرو تغییر کند و کم‌مصرف‌بودن اتومبیل به فاکتور مهمی تبدیل خواهد شد. به دنبال این اتفاق، قیمت خودروهای کم مصرفی مانند تیبا، پژو 206 و... افزایش خواهد یافت و در مقابل قیمت پژو 405، پژو پارس و... افت خواهد کرد. دراین بین سرنوشت خودروهای چینی مشخص نیست؛ چراکه طبق اعلام شرکت سازنده آن‌ها،مصرف سوختی کمتر از پراید دارند؛ ولی در حقیقت این‌طور نیست.مصرف سوخت پایین به یکی از فاکتورهای مهم در خرید خودرو با آغاز طرح سهمیه‌بندی بنزین تبدیل خواهد شد و قیمت خودروهای کم‌مصرف تا چند میلیون افزایش خواهد یافت؛ درمقابل پرمصرف‌ها تاحدودی ارزان خواهند شد. 

 

 

کم مصرف ترین‌ها

پنج خودروی  پراید، تیبا، تیبا2، پژو 206 و رانا در بین محصولات تولید داخل، کمترین مصرف سوخت را دارند. پراید با پیشرانه 1.3 لیتری در سیکل ترکیبی 6.5 لیتر بنزین مصرف می‌کند و درحال حاضر قیمت مدل‌های مختلف پراید بین 39 تا 48 میلیون تومان متغیر است. از آنجایی که تولید پراید از سال آینده متوقف می‌شود، عده‌ای براین باورند که پراید ارزان خواهد شد. در مقابل قیمت این خودرو با افزایش قیمت بنزین، بالا خواهد رفت؛ چراکه مصرف پایین سوخت پراید و توقف تولید آن، باعث افزایش تقاضا برای پراید‌های دست‌دوم خواهد شد؛ تاجایی که احتمال فروش مدل‌های کارکرده حتی به قیمت صفرکیلومتر نیز وجود دارد!پس ازپراید باید به نسخه ارتقا یافته آن یعنی تیبا اشاره کرد؛ موتورتعبیه شده برای تیبا1و2 ،1.5 لیتر حجم دارد که سیکل ترکیبی آن‌ها حدود 6.9 لیتر است. تیبا 1 اکنون در کارخانه با نرخ 45 میلیون تومان عرضه می‌شود؛ ولی این محصول سایپا در شمار خودروهایی قرار می‌گیرد که با آغاز طرح سهمیه بندی سوخت و توقف تولید پراید، گران خواهد شد.پژو 206 چهارمین خودروی کم مصرف داخلی محسوب می‌شود که در دو تیپ 2 و 5 عرضه می‌‌شود و میزان مصرف سوخت هر دو مدل مشابه با یکدیگر است. سیکل ترکیبی پژو 206 به 6.6 لیتر می‌رسد . این خودروی داخلی با مصرف پایین سوخت، افزایش قیمت را با آغاز سهمیه بندی بنزین، به دنبال خواهد داشت.پنجمین خودروی کم‌مصرف داخلی، راناست. رانا یکی دیگر از محصولات ایران‌خودرو است که بنزین کمی‌یعنی به طور ترکیبی 6.9 لیتر مصرف می‌کند. رانا با قیمت 68 میلیون تومان در مقایسه با سایر محصولات این شرکت، فروش کمتری را تجربه کرده است؛ ولی با گران شدن سوخت،احتمال بالا رفتن میزان فروش این اتومبیل و به دنبال آن افزایش قیمت وجود دارد.

 

 

پرمصرف ترین‌ها

پرمصرف‌ترین خودروهای تولید داخلی، به گروه خودروسازی ایران‌خودرو تعلق دارد که شامل پژو405 ، پژو پارس، مدل‌های مختلف سمند و دنا می‌شود. پژو 405،پارس و سمند پرتیراژترین محصولات ایران‌خودرو محسوب می‌شوند که براساس اطلاعات منتشر‌شده از سوی تولید کننده آن‌ها، مصرف سوخت ترکیبی 8 تا 9.1 لیتر دارند. ازاین رو قیمت این اتومبیل‌ها با شروع سهمیه‌بندی سوخت، در کوتاه مدت، افت خواهد کرد؛ ولی پس از گذشت یکی دوماه قیمت آن‌ها به ثبات خواهد رسید. دنا و دنا پلاس به عنوان نسخه نیوفیس سمند با سیکل ترکیبی 7.7 لیترمصرف سوخت کمتری نسبت به محصولات معرفی شده دارند؛ به دنبال این تفاوت دامنه افزایش قیمت این خودرو نیز کمتر خواهد بود.

 

 

چینی‌ها 

خودروهای چینی طبق اطلاعات منتشر شده ازسوی شرکت‌های تولیدکننده، مصرف سوخت آن‌ها به کمترین مقدار ممکن می‌رسد؛ به طوری که جک S3 اتوماتیک با سیکل ترکیبی 5.8 لیتر مصرف سوخت کمتری نسبت به پراید دارد یا مصرف سوخت ام وی ام 315 به 6.5 لیترمی‌رسد. این درحالی است که شواهد نشان می‌دهد خودروهای چینی پرمصرف هستند و درصورت سهمیه‌بندی بنزین ،قیمت آن‌ها کمتر خواهد شد. البته خودروهای چینی اکنون تنها محصولات صفرکیلومترخارجی در بازار خودرو هستند که با وجود گران‌شدن،همچنان خریدار برای آن‌ها وجود دارد.

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/103027

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی