ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

مضر و مفیدهای میگرنی

تاریخ درج : یکشنبه ۱۲ امرداد ۱۳۹۹
تغذیه مناسب، سلاحی کارآمد علیه میگرن است

لیلا کهلانی/دبیر سرویس سبک و سلامت

میگرن نوعی سردرد است که زمینه ژنتیکی دارد و به‌واسطه اختلال شیمیایی رخ می‌دهد و درد آن بیشتر اوقات به‌صورت درد ضربان‌دار یک‌طرفه بروز می‌کند که در ابتدا خفیف است و کم‌کم شدت پیدا می‌کند. ممکن است همراه آن علائمی چون اختلال‌های بینایی (تاری چشم)، حالت تهوع و استفراغ ظاهر شود. بیشتر بیماران به سروصدا، نور و بعضی بوها حساس می‌شوند. بعضی از افراد قبل از شروع میگرن دچار بدخلقی، احساس نیاز به غذای شیرین، خمیازه، دل‌درد، سرگیجه و… می‌شوند؛ اما عوامل بسیاری در ایجاد این بیماری تأثیرگذار هستند که دکتر محمد شاهدی، مهندس صنایع غذایی و مشاور فرهنگستان علوم، به آن‌ها اشاره می‌کند.

مضرها

قهوه و چای: قهوه یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌های جهان است؛ اما این نوشیدنی دارای کافئین بالاست؛ محرکی که در چای، نوشابه و نوشیدنی‌های انرژی‌زا نیز یافت می‌شود؛ البته ارتباط کافئین و سردرد پیچیده بوده و ممکن است سردرد یا میگرن را تحت تأثیر قرار دهد. برخی معتقدند که مصرف کافئین بالا می‌تواند باعث میگرن در بعضی افراد شود و برخی دیگر نوشیدن قهوه همراه با آسپرین را یکی از درمان‌های مؤثر میگرن می‌دانند که البته در مصرف آسپرین نباید افراط شود؛ چون برای معده خوب نیست؛ اما به نظر من کسانی که مبتلا به میگرن هستند و به‌طور منظم قهوه یا دیگر نوشابه‌های دارای کافئین مثل نوشابه‌ها و چای پررنگ مصرف می‌کنند، باید نوشیدن خود را به‌تدریج کاهشدهند.پنیر کهنه: حدود 9 تا 18 درصد افراد مبتلا به میگرن به پنیر کهنه حساسیت دارند. دانشمندان معتقدند که ممکن است اثر پنیر کهنه به دلیل محتوای بالای تیرامین باشد. تیرامین ترکیبی است که باکتری‌ها طــی فــرایــنــد کهنـــه‌شـــدن پـــنیـــر تولید می‌کنند.تیرامین در شکلات و گوشت‌های فراوری‌شده نیز وجود دارد؛ اما پنیر کهنه یکی از غنی‌ترین منابع آن است. پنیر کهنه همچنین ممکن است حاوی هیستامین باشد؛ یکی دیگر از ترکیباتی که می‌تواند بر میگرن اثر بگذارد.هیستامین: یکی دیگر از ترکیبات مؤثر بر میگرن، هیستامین است و در گوشت فراوری‌شده مثل سوسیس و کالباس، برخی ماهی‌ها، پنیر و غذاهای تخمیر‌شده وجود دارد. هیستامین در بدن نیز تولید می‌شود و بر سیستم ایمنی اثر دارد. علائم دیگر حساسیت به هیستامین شامل سوزش، خس‌خس، عــطسه، خــارش پــوست و خستگی  است.مطالعات نشان داده است که استفاده از آنتی‌هیستامین قبل از مصرف غذاهای دارای هیستامین موجب کاهش شدت سردرد میگرنی می‌شود که البته چندان توصیه نمی‌شود.

گوشت‌های فراوری‌شده: گوشت‌های فراوری‌شده مثل سوسیس، ژامبون، کالباس و همبرگرهای آماده بر ایجاد میگرن مؤثر هستند.

آســپــارتـــام و ســوکرالــوز: آسپارتام شیرین‌کننده مــصنــوعی اســت که در نوشابه‌های رژیمی و برخی محصولات استفاده می‌شود. گزارش‌هایی مبنی بر اثر این قند مصنوعی بر میگرن وجود دارد؛ همچنین گزارش‌های متعدد نشان می‌دهد که سوکرالوز که نوعی شیرین‌کننده مصنوعی است، ممکن است باعث میگرن شود. این قند مصنوعی نیز در برخی محصولات به‌ویژه در فراورده‌های رژیمی استفاده می‌شود.

 مرکبات: در یک مطالعه، حدود 11 درصد افراد مبتلا به میگرن، مرکبات را به‌عنوان یک عامل میگرنی گزارش کردند.

  شکلات: 22درصد افراد مبتلا به میگرن به شکلات حساسیت دارند؛ بااین‌حال نتایج مطالعات در خصوص اثر شکلات بر میگرن هنوز مشخص نیست.

گلوتن: گندم، جو و چاودار حاوی گلوتن است. این غلات و همچنین محصولات ساخته‌شده از آن‌ها، ممکن است باعث میگرن در افرادی که گلوتن را تحمل نمی‌کنند، بشود. 

به‌عبارت‌دیگر محصولات نانوایی مثل نان، کیک، بیسکویت و شیرینی‌های آردی ممکن است بر میگرن اثر داشته باشند.

برخی ترکیبات غذایی: مطالعات نشان می‌دهد که میگرن ممکن است واکنش آلرژیک یا حساسیت به ترکیبات خاصی در غذاها باشد؛ اما دانشمندان هنوز در این مورد به توافق دقیق نرسیده‌اند؛ در ضمن انتخاب غذاهایی که دارای ترکیبات دیرهضم هستند، توصیه نمی‌شود.

اختلال‌های معده: پرخوری در خصوص غذاهایی که اثر نامطلوب بر سیستم معده دارند، یبوست و برخی عوامل دیگر نیز می‌توانند بر میگرن اثر داشته باشند.

روزه‌گرفتن: درحالی‌که روزه‌گرفتن مفید است، برای برخی ممکن است به‌عنوان یک عارضه جانبی مثل میگرن بروز کند. بین 39 تا 66 درصد کسانی که با میگرن سروکار دارند، این موضوع را تأیید کرده‌اند.

مفیدها

خواب به‌موقع و کافی: رعایت خواب به‌موقع و کافی در مداوای میگرن مؤثر است. هنگام شروع سردرد، بلافاصله خوابیدن و استراحت در اتاق با نور کم مفید است.

 

آب یخ: برخی اعلام کرده‌اند که به‌طور تجربی دریافته‌اند اگر با شروع سردرد میگرنی دست‌های خود را گره‌کرده و درون آب یخ بگذارند، سردردشان تسکین یافته و رفع می‌شود. شما هم می‌توانید تست کنید و اگر نتیجه گرفتید، با هر سردرد میگرنی تجربه  کنید.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/111203

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی