ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

معجزه فضایی به نام توییتر

تاریخ درج : یکشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۸

لاله اصغرزاده / نویسنده

فضای مجازی که برخی از منتقدان، دل خوشی از آن ندارند و آن را باعث و بانی بسیاری از مشکلات می دانند، این روزها مدام گل می کارد.هر چند اسیر و در بند فیلتر است و دسترسی به آن کار چندان ساده ای نیست. همین چند روز پیش بود که ازدواج دختربچه 9 ساله بهمئی با پسری 20 و چند ساله به نقل و نبات فضای مجازی تبدیل شد و کاربران، تصاویر عقد این دو را آنقدر دست به دست کردند و باعث و بانی هایش را مورد نقد و انتقاد قرار دادند تا بالاخره تلاش هایشان به ثمر نشست و عقد این دو پس از چند روز باطل شد و لبخند پیروزمندانه‌ای بر لبان گردشگران و همچنین فعالان اجتماعی و سایر کاربران فضای مجازی که دغدغه کودک همسری دارند، نشاند.

 

فضایی برای نقدهای صریح
این اولین بار نیست که گردشگران فضای مجازی درباره موضوعی خاص در شبکه های اجتماعی همچون توییتر، اینستاگرام و... درباره موضوعی جریان سازی می کنند و به مطالبه گری می پردازند. لابد مصداق این قضیه را تا به حال بسیار دیده اید؛ نمونه‌های بسیاری از کودک آزاری و خشونت علیه زنان و مباحث محیط زیستی که کاربران اجتماعی اگر درباره هر کدام از آنها اظهارنظر یا نقدی داشته باشند، بی پرده و بی‌محابا آن را بیان می کنند؛ اتفاقی که شاید در فضای واقعی به این صراحت رخ ندهد.

 

مسئولان پای ثابت توییتر
از سوی دیگر تنها این افراد عادی یا خبرنگاران و فعالان اجتماعی نیستند که در فضایی همچون توییتر به اظهارنظر درباره مسائل مختلف می پردازند و به طور مستقیم و رودر رو با دیگران صحبت می کنند، بلکه بسیاری از کنش و واکنش های مسئولان از هر طیف و جریانی نیز در همین فضا رخ می دهد، حال بماند که برخی از آنها در این فضا سکوت می‌کنند و علاقه‌ای به مشارکت در بحث‌های روز ندارند و صرفا برای کسب اطلاعات در این فضا حضور دارند. انگار نه انگار که برخی از آنها همان هایی هستند که مدام سنگ فیلترینگ این شبکه ها را به سینه می زنند و تمام قد از آن دفاع می کنند! فضای مجازی، حالا برای آنها به محیطی تبدیل شده است که آزادانه و صریح با مردم حرف بزنند و از عملکردها و اقدامات خود سخن بگویند. نمونه این موضوع شاید محمد جواد جهرمی، وزیر جوان ارتباطات باشد که این روزها به یکی از کاربران فعال و کوشای فضای مجازی تبدیل شده است؛ کاربری که روزانه توییت های مختلف درباره موضوعات گوناگون را منتشر و سایر کاربران را نیز با خود همراه می‌کند؛ از انتشار توییت درباره سفرهای شخصی گرفته تا انتشار عکسی با «ناهید». البته توییت هایی با لحن و ادبیات عوام پسند که همواره مورد نقد و انتقاد قرار می گیرد؛ رویه ای که خلاف آن را محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه در پیش گرفته است؛ به این معنا که او اگر چه حضور پررنگی در فضای مجازی دارد، اما هیچ گاه به اندازه جهرمی، توییت نمی‌کند و به گفته خودش، برای هر توییت نیز ساعت‌ها وقت می‌گذارد.

 

وقتی توییتر باعث و بانی اتفاقات خوب می‌شود
خبرنگاران و روزنامه نگاران و اهالی رسانه و اساتید ارتباطات نیز از جمله کاربران دیگری هستند که در این فضا بسیار فعال بوده و مدام به مطالبه گری می‌پردازند؛ افرادی که در موضوعات مختلف با همدیگر متحد می‌شوند و با راه انداختن توفان توییتری از وقوع برخی از اتفاقات جلوگیری می‌کنند  یا برعکس، باعث و بانی اتفاقات بسیار خوب می شوند.نمونه این ماجرا را هم در جریان سیل هایی که در نوروز 98 جاری شد، به خوبی مشاهده کردیم؛ اینکه برخی از افراد با توییت های خود باعث جمع آوری کمک های مردمی شدند و همچنین به شناسایی نقاط حادثه خیز کمک کردند. این موارد همه نشان دهنده ظرفیت بالای فضای مجازی است؛ ظرفیت هایی که اگر درست شناخته و به کار گرفته شوند، فضای مجازی را تبدیل به فرصت می کنند؛ فرصتی که بیشتر افراد جامعه می‌توانند در آن ظهور و بروز پیدا کنند و اقدامات موثری را در عرصه های مختلف اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و... انجام دهند؛ البته به شرطی که سایه فیلترینگ از سر آنها دست بکشد و دسترسی افراد به این فضا آسان تر شود. درواقع اتفاقات، مطالبه گری ها و جریان سازی هایی که هر چند وقت یک‌بار در فضای مجازی به ویژه توییتر که بیشتر اعضای آن را افراد خاص و نه عام، تشکیل می‌دهند، ضرورت رفع فیلتر را بیشتر از هر زمان دیگری نشان می دهد؛ فیلتری که حتی خود مسئولان نیز اگرچه در ظاهر با آن مخالف هستند، اما در عمل به آن پای بند نیستند!

url : http://www.isfahanziba.ir/node/100767

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی