ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

ملاحظات بهداشتی در نذری محرم

تاریخ درج : پنجشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 
رعایت ملاحظات، ضامن حفظ سلامتی است

لیلا کهلانی

 

 

 این روزها بازار نذری دادن و نذری گرفتن حسابی داغ شده است، اما نذری دادن هـــم مثـــل هــر چیز دیگری شرایط دارد، شرایطــی کــه برای سلامت خود و استفاده‌کنندگان از نذری ضروری است. در این خصوص اصفهان زیبا نظرات و توصیه هایی را از سعیده پورعابدین، کارشناس مسئول واحد آموزش و ارتقای سلامت مرکز بهداشت شماره یک جویا شد که در ادامه می توانید بخوانید.

 

نذر کردن به مناسبت ‌های مذهبی متعدد با فرهنگ دینی ایرانیان رابطه مستحکم و طولانی مدت دارد و یکی از این مناسبت ‌ها، ایام محرم است. بیشتر این نذری‌ ها به صورت طبخ غذا و پخش آن میان مردم و عزاداران امام حسین(ع) انجام می ‌شود، به علاوه توزیع غذا در دسته ‌ها و هیئت‌ های مذهبی در این ایام معمول است.این گونه مراسم نذری، نشان از عواطف و خلقیات و در معنایی کامــــل، هویـــت انســـانی مــردم دارد و از ویژگی‌‌های شاخصی است که در فرهنگ و رسوم همه مردم به چشم می آید تا جایگاه اعتقادات و باور های مذهبی در بسیاری از آداب و رسوم آنان را به نمایش بگذارد. اما چیزی که مهم است اینکه هنگام پختن غذاهای نذری ضوابط بهداشتی را رعایت کنید.

 

     توصیه
اولین نکته این است که ذبح و قربانی دام در جلوی دسته های عزاداری و در محل تکایا با هماهنگی سازمان دامپزشکی و در شرایط به طور کامل بهداشتی به گونه ای که خونابه آنها پخش نشود، صورت گیرد. چون ممکن است دام مبتلا به بیماری‌ هایی نظیر تب کریمه و کنگو باشد که باعث سرایت این بیماری به سایرین شود. همچنین برای تهیه غذا از فرآورده های دامی با کشتار مجاز، بسته بندی شده، مورد تایید وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی استفاده شود و از قرار دادن مواد غذایی پخته شده در داخل یخچال خودداری کنید.در صورت عدم رعایت ضوابط بهداشتی، امکان مسمومیت هــــای غــذایــــی افــــراد در ایــــن اماکـــن مقدس وجود دارد به همین دلیل بـــرای تهیــه و آماده سازی غذا از مواد اولیه سالم و بسته ‌بندی شده استفاده کنید. در ضمن دریافت کارت معاینه پزشکی برای افرادی که مسئول تهیه غذا در آشپزخانه هستند، در محرم لازم است. قبل از طبخ غذا و پخش چای بهداشت فردی همچون شست و شوی دست ها را رعایت کرده  و برای تهیه شربت از آب آشامیدنی تصفیه شده استفاده کنید.بیشتر ظروف طبخ غذا از جنس مس است که باید لایه داخلی آن قبل از استفاده با قلع پوشانده شود تا ترکیبات مس وارد غذا نشود. اگر این کار به نحو مطلوب انجام نشود، ترکیب مس وارد غذا شده و فرد را با مسمومیت رو به رو خواهد کرد. هنگام استفاده از ظروف بزرگ برای پخت و پز غذا جهت جلوگیری از بروز آلودگی، گرد و خاک و ترشحات بدن حشرات باید این ظروف را با آب و مواد شوینده به خوبی بشویید.استفاده از زاج برای سفید کردن برنج یا سنگ نمک به دلیل ترکیبات ناخالص و فلزات سنگین همچون سرب، جیوه و کادمیوم سمی و مسمومیت‌زاست. همچنین استفاده از روزنامه به جای پارچه های مخصوص دم کردن برنج‌، موجب آلوده شدن غذا می شود.در پخت غذا از نمک های بسته بندی ید دار تصفیه شده دارای مجوز ساخت از سازمان غذا و دارو استفاده شود.گاهی از مواد رنگ دهنده یا طعم زا به جای زعفران در تهیه شله زرد، حلوا، انواع خورش ها مانند قیمه یا برخی شربت ها استفاده می شود که اگر این مواد غیر خوراکی و بیش از دوز استاندارد مصرف شود، غذا را به طور نسبی ناسالم می کند.مواد غذایی سرخ کردنی همچون پیاز و سیب زمینی را هم به جای روغن جامد، در روغن مایع مخصوص سرخ کردنی تفت دهید.در توزیع مواد غذایی گرم برای کاهش آسیب های احتمالـــی به انســـان و محیط زیســـت از ظروف و قاشق‌های یک بار مصرف گیاهی و فوم دار مخصوص استفاده کنید. استفاده از لیوان در هنگام توزیع آب، شربت و شیر و جلوگیری از ورود لیوان و پارچ به داخل ظروف نوشیدنی ها، در مراسم و دسته های عزاداری مانع بروز بیماری های عفونی در افراد می شود و هنگام توزیع غذا، از راه رفتن افراد توزیع کننده غذا بر روی سفره ها خودداری شود.جهت توزیع موادغذایی و نوشیدنی  به خصوص موادغذایی و نوشیدنی گرم وداغ توصیه می شود كه از ظروف یک‌بار مصرف پلاستیكی استفاده نشود و نســبت به جایگزینی ظــــروف مذکـــور با ظروف یک‌بار مصرف به ترتیب اولویت با پایه گیاهی، سلولزی(كاغذی) و آلومینیومی برای توزیع غذا و نوشیدنی اقدام شود.برای رعایت نکات ایمنی تهیه و نصب وسایل اطفای حریق، به منظور کنترل و جلوگیری از آتش سوزی های احتمالی در اماکن برگزاری مراسم ضروری است و به منظور جلوگیری از بیماری های واگیردار پوستی وسایل و تجهیزات مشترک را جمع آوری کنید.

 

 

    توصیه به مصرف کنندگان
به استفاده کنندگان از غذاهای نذری توصیه می شود غذای نذری را بیش از دو روز در یخچال نگه ندارید و در صورت امکان آن را بین خانواده های نیازمند یا آسایشگاه های سالمندان و مراکز بهزیستی پخش کنید. همچنین به دلیل چربی، شوری و سنگین غذاهای نذری در خوردن زیاده روی نکنید و برای کاهش چربی و جلوگیری از بروز بیماری های قلبی هنگام مصرف از لیمو، سالاد یا سبزی استفاده کنید.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/81282

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی