ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

منتظران معجزه فوتبال

تاریخ درج : پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 
ازی ایران با مراکش برای گروهB تعیین کننده است

مهری مصور

 

 

 

ایران- مراکش؛ شروع رسمی پنجمین حضور ایران در جام جهانی. این بازی را ببریم، با امید به صعود از مرحله گروهی مهیای مصاف با اسپانیا و پرتغال می‌شویم و مهم‌تر اینکه دنیا به کام ما می‌شود. مساوی هم کنیم، کورسوی امیدی زنده می‌ماند. اگر هم ببازیم، باید آماده وداع زودهنگام با جام جهانی شویم و البته چیزی از ارزش های تیم ما کم نمی شود. دیدار امشب روسیه میزبان و عربستان به طور رسمی آغازگر جام جهانی 2018 است و به لحاظ رنکینگ دو تیم در جدول رده‌بندی فیفا، یکی از بی‌روح‌ترین دیدارهای افتتاحیه جام جهانی محسوب می شود.

 

 

 

برای ایرانی ها، جمعه شب استارت واقعی جام جهانی است. جایی که تیم ملی کشورمان در  ورزشگاه سن پترزبورگ به دیدار تیم ملی مراکش می رود و از ترکیب رسمی تیم ملی که از مدت ها قبل گمانه زنی های زیادی در خصوص آن انجام شده، رونمایی می شود. تیم ملی کشورمان برای جام جهانی روسیه 2018، بازی های تدارکاتی خوبی را پشت سر نگذاشت و به نسبت 31 تیم حاضر در این رویداد، کمترین میزان آمادگی را داشت، اما فوتبال ملی ایران به ممکن کردن ناممکن ها معروف است و حالا همه امیدواریم معجزه فوتبال در روسیه به سراغمان بیاید و از آن اتفاقات نادر فوتبالی رقم بخورد، همان اتفاقی که پیش‌تر برای سنگال و ایسلند رخ داد.

 

 

 

   نباید از مراکش شکست بخوریم
هلند غایب سرشناس جام جهانی 2018 است اما مراکش با پنج بازیکن دورگه  مغربی_ هلندی یاد لاله‌های نارنجی را زنده می کند. مبارک بوصوفه، حکیم زیخ، کریم الاحمدی، نورالدین امرابط و سفیان امرابط ، پنج  بازیکن کلیدی تیم‌ ‌ملی مراکش هستند که در هلند متولد شده و در فوتبال پرورش یافته اند، اما انتخاب آنها برای بازی ملی، وطن پدر و مادر‌شان بوده است. رضا پرکاس، مدرس ایرانی_ آلمانی یوفا در گفت وگو با اصفهان زیبا به تحلیل دیدار اول تیم ملی پرداخته و می‌گوید: مراکش تیمی است که 80 درصد بازیکنانش لژیونر هستند و در کشورهای مختلف با سبک مربیان زیادی کار می‌کنند. رنا، سرمربی فرانسوی به خوبی توانسته این بازیکنان را با فلسفه خودش هماهنگ و یک‌دست کند.  وی می افزاید: سیستم مراکش مبتنی بر سیستم حریفان است، اگر این تیم ها تک مهاجم باشند یا قدرتشان با مراکش برابر باشد، با سیستم 3-5-2  یا4-4-3 به میدان می روند و کمتر دیده شده با سیستم 4-2-3-1 بازی کنند. پرکاس تصریح می‌کند: حریف اول ایران، کاپیتان باتجربه ای به نام بن عطیه دارند که در قلب دفاع این تیم بازی می‌کند و بازیکن یوونتوس است. در سمت راست دفاع، جوانی به نام حکیمی دارند که بازیکنی تکنیکی است و می تواند پدیده مراکش لقب گیرد.  به گفته این مدرس یوفا، مراکش در خط هافبک و حمله، بازیکنان تکنیکی دارد  اما در بخش پاس های ترکیبی و کارهای سرعتی، نمی تواند مانند اسپانیا یا پرتغال عمل کند. بازیکنان مراکش مانند سایر کشورهای آفریقایی قدرت بدنی خوبی دارند و دوندگی  و درگیری‌های وسط زمین نقطه بارز آنهاست.  پرکاس با بیان اینکه مراکش وقتی در فاز حمله قرار می‌گیرد، دفاعش دو تکه می شود، می‌گوید: خط دفاعی آنها کمتر می تواند به نفرات حمله کننده برسد. سن دفاع در نقطه مرکز بالاست و آنها روی زمین سرعت اولیه را ندارند زیرا اگر چهار دفاع باشند، در فاز حمله، جناحین چپ و راست خالی می ماند و وقتی توپ را از دست می دهند، وسط زمین، فاصله 20، 30 متری برای حریف خالی می شود.مدرس یوفا در ادامه به تحلیل سیستم ایران پرداخته و بیان می‌کند: ایران باید با دو مهاجم بازی کند. با این سیستم مراکش را مجبور می کنیم با چهار دفاع بازی کند. ایران وقتی توپ را می‌گیرد، نباید توپ را در عرض زیاد بچرخاند زیرا آنها با پنج، شش بازیکن در زمین تیم کشورمان حاضر می شوند و اگر آنجا بخواهیم توپ را در عرض کار کنیم، ضد حمله می خوریم. بهتر این است وقتی توپ را به دست می آوریم، با پاس های عرضی و حمل توپ با بازیکنان تکنیکی، اجازه ندهیم خط هافبک و مهاجمان مراکش به عقب برگردند و به خط دفاع کمک کنند. این مربی ایرانی_ آلمانی خاطر نشان می‌کند: اگر ما با تک مهاجم بازی کنیم، مراکش در خط هافبک با پنج بازیکن به بازی عرض داده و با وارد کردن فشار، به دروازه ما نزدیک می‌شود . گرفتن ضربات ایستگاهی و کرنر می تواند از برنامه های تیم ایران باشد. تیم ملی با تفکرات کی روش و ارسال از جناحین توانسته گل‌های زیادی را به ثمر برساند. پرکاس معتقد است بازی اول با مراکش تعیین کننده است و باید طوری برنامه‌ریزی کنیم که شکست نخوریم، زیرا شکست در بازی اول باعث می شود که در بازی های بعدی انتحاری بازی کنیم.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/75242

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی