ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

موتور روشن و چراغ خاموش اصولگرایان

تاریخ درج : سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
احزاب و گروه‌های جناح راست برای انتخابات ۹۸ مشغول چه کاری هستند؟

«بی‌تحرکی سیاسی»؛ این تعبیر بسیاری از اهالی سیاست درباره کنشگری جریان های سیاسی در سال انتخابـــاتی 1398 است. حتی اظهارنظر کنشگران سیاسی و نماینـــدگان احزاب هم یا به «مذاکره‌کردن یا نکردن با آمریکا» معطوف شده یا حول ضرورت گفت و گوی ملی می چرخد. دومی البته از شنبه شب و همزمان با حضور شخصیت های دو جناح در ضیافت افطاری رئیس جمهور شدت بیشتری گرفته و چهره های چپ و راست این روزها به جای گفتن از فعالیت ها و برنامه هایشان برای انتخابات پیش رو در اسفند 1396، ترجیح می دهند از مسائل کلان تر سخن بگویند. 

 

 

 

اینکه احزاب و گروه های سیاسی زمان را برای ورود به عرصه فعالیت های انتخاباتی مناسب نمی دانند یا به تعبیر عباس عبدی، این کم تحرکی ناشی از انفعال و به حاشیه رانده شدن احزاب است، در جای خود می توان درباره آن بحث کرد، اما با وجود همه کاستی ها در وجود احزاب موثر در کشور، همچنان چشم انتخابات ٩٨ به جریان‌های سیاسی است تا به عنوان بازیگردانان عرصه سیاست داخلی از ظرفیت خود برای پرشور کردن انتخابات ۹۸ بهره گیرند. اما به واقع علت سکوت و کم تحرکی جریان‌های سیاسی چیست؟ آنطور که هرروز در اخبار رسانه‌های مختلف می آید، به نظر می رسد کنشگری جریان هایی که زیر چتر جناح راست زیست می کنند، حداقل در محافل رسانه ای  بیشتر از رقیب است. برهمین اساس، نگاهی می اندازیم به آنچه تا امروز در این اردوگاه برای انتخابات اسفند گذشته است.

 

موتلفه و لیست حزبی
با وجود نبود تحرک مشهود و فراگیر در فعالیت گروه‌های سیاسی، در برخی تشکل ها تحرکاتی هرچند محدود مشاهده می‌شود، در این میان می‌توان گفت حزب موتلفه اسلامی یک گام جلوتر از سایر گروه‌های اصولگرا فعالیت انتخاباتی خود را آغاز کرده است. حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه،  با تایید این موضوع به خبرآنلاین گفت بحث‌ها درباره تحلیل شرایط و نحوه ورود به انتخابات از سال گذشته آغاز شده و همچنان در حال انجام است.  او با بیان اینکه حزب موتلفه قرار است در انتخابات آینده لیست حزبی بدهد،  تاکید کرد : «البته هنوز ورودی به مصداق‌ها نداشته‌ایم و بحث ها حول محور کلیات درحال شکل گیری است.» مصطفی میرسلیم، رئیس شورای مرکزی موتلفه نیز از فعال شدن دفاتر شهرستانی حزب موتلفه برای شناسایی افراد دارای شرایط سخن گفت.

 

گسترش ساختار جامعه روحانیت مبارز
البته جامعه روحانیت مبارز  نیز دست روی دست نگذاشته و از سال گذشته گام های عملی برای به روزرسانی تشکیلات خود برداشته است. به گفته مصطفی پورمحمدی، دبیر عالی جامعه روحانیت مبارز،  از سال گذشته اقداماتی را در جهت بازسازی اساسنامه و فعالیت جدید جامعه در دستور کار قرار داده است. در واقع می توان تغییر نام جامعه روحانیت مبارز تهران به جامعه روحانیت مبارز کشور را مهم‌ترین اقدام در جهت گسترش ساختار این تشکل روحانی و بسط و توسعه میدان فعالیت های آن دانست، به این معنا که فعالیت‌هایش سراسری خواهد بود و دیگر محدود به تهران نمی شود. جامعه روحانیت البته سلسله نشست های هم اندیشی را نیز با ۴۰حزب اصولگرا برنامه ریزی کرده و در حال اجرا دارد تا همراهی و هماهنگی بیشتری را با آنها برای ورود موثر به انتخابات پیش رو فراهم آورد.

 

پایداری همچنان در مسیر تک‌روی
در این زمینـــــه تشکل تک‌روی پایداری هم در جریان اصولگرایی،  تحرکات خود را هر چند در حد اظهارنظرهای کلی درباره نحوه ورود به انتخابات مجلس یازدهم، آغاز کرده است، محمد سلیمانی، عضو شورای مرکزی جبهه پایداری در گفت وگویی از تلاش‌های این جبهه برای ارائه لیست مستقل در انتخابات تهران خبر داده است. وی با نگاهی انتقادی نسبت به عملکرد جریان‌های فعال در جناح اصولگرا، نحوه ورود آنها به انتخابات را غیر شفاف خواند و تاکید کرد: « در تهران فعلا بنای ما بر لیست مستقل است چون از سوی جریان‌های دیگر شرایط نامشخص است و روند شفافی نمی‌بینیم، اما سیاست‌هایمان درباره کلانشهرها و شهرستان‌های دیگر را هم اعلام می‌کنیم.»

 

ایثارگران و جمنا دنبال بازار گرمی برای شورای وحدت
همچنین جمعیت ایثاگران هم فعالیت هایی را در سطح کلی و بدون ورود به جزئیات برای انتخابات مجلس آغاز  کرده است. جواد عامری، دبیرکل جمعیت ایثارگران، در مورد سازِکار انتخاباتی حزب متبوع خود گفته «در مورد اصل انتخابات قطعا صحبت‌های کلی را انجام داده‌ایم اما اینکه بخواهیم کمیته خاصی تشکیل دهیم و به‌صورت مستقیم وارد فعالیت‌های انتخاباتی بشویم هنوز وارد نشده ایم و این موضوع را کمی زود می‌دانیم. ما باید به سمت تدوین لیست واحد اصولگرایان حرکت کنیم.  البته باید سازِکارها ایجاد شود و شاخص‌هایی تعریف کنیم تا سهم خواهی پیش نیاید و بتوانیم بهترین افراد را انتخاب کنیم.»همچنین مجتبی شاکری، دبیرکل جمعیت ایثاگران، در توضیح استراتژی این جمعیت برای انتخابات آینده مجلس به خبرآنلاین، گفت: در این زمینه سه کار به صورت همزمان در حال انجام است که ارتباط با تشکل های کشوری و دفاتر استانی به عنوان نخستین گام در دستور کار قرار گرفته تا فهرستی از افراد توانمند که امکان پذیرفتن مسئولیت نمایندگی و در عین حال مقبولیت مردمی دارند،  تهیه شود.جمعیت ایثارگران این روزها همه قدرت چانه‌زنی خود را به کار گرفته تا شورای وحدت به ریاست حدادعادل محور فعالیت انتخاباتی اصولگرایان شود، موضوعی که پایداری ها آن را بر نتافتند و سنتی‌های جریان به طور مشخص جبهه پیروان خط امام و رهبری نیز  حمایت قاطعی نسبت به آن اتخاذ نمی‌کنند. البته ایثارگران در این مسیر تنها نیست و مجموعه جمنا گرچه خود را از تب‌و‌تاب نمی اندازد و با وجود آنکه همه سخن از پایان کارش می‌دهند، اما اعضای هیئت رئیسه اش زیر بار این واقعیت نمی روند، این روزها با جمعیت ایثارگران همراهی می‌کند تا با کسب اکثریت کرسی‌ها در شورای وحدت همچنان نقش اصلی را ایفا کند.

 

تلاش جبهه پیروان رای بازگشت به متن معادلات جریانی
جبهه پیروان خط امام و رهبری مثل قریب به اتفاق اصولگرایان بر موضوع ائتلاف حداکثری نیروهای این جریان تاکید می کند، اما هنوز موضع روشنی اتخاذ نکرده که آیا می خواهد خودش محور همگرایی باشد یا از میان جامعه روحانیت مبارز و شورای وحدت یکی را تقویت کند؟ محمدرضا باهنر، رئیس این جبهه، به تازگی اعلام کرد مشغول برگزاری جلسات گفت‌وگوی ملی با برخی چهره های اصلاح طلب است. او با اعلام این موضوع، جای ویژه ای را در میان اخبار و تحلیل‌های رسانه ای برای خود باز کرده است./ گروه سیاست

url : http://www.isfahanziba.ir/node/94991

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی