ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

موج گرانی در بازار موبایل

تاریخ درج : دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸
وضعیت بازار شب عید موبایل پیچیده است

سعیده غفاری/خبر ‌نگار

بازار موبایل پس از چند ماه ثبات، دوباره ناآرام شده و قیمت موبایل‌ها بسته به برند آنها بین 10 تا 20 درصد افزایش یافته‌است. با وجود اینکه تقاضا برای اسمارت‌فون‌ها کاهش یافته، ولی قیمت‌ها پابه‌پای تغییرات نرخ ارز رشد کرده‌اند. وابستگی قیمت موبایل به ارز نیز باعث شده بازار شب عید غیر قابل پیش‌بینی، و احتمال ارزان شدن اسمارت فون‌ها کم باشد. از طرفی امکان تولید اسمارت‌فون در داخل کشور برای کم‌شدن واردات وجود ندارد؛ زیرا تولید موبایل در کشور نیاز به فراهم‌کردن زیرساخت‌های تولید و واردات قطعات از شرکت‌های جهانی دارد.درحال حاضر قـیـمـت بیشتر کالاهای وارداتی و حتی تولید داخلی وابسته به نرخ ارز است و ثبات و پایداری چندانی ندارند. موبایل‌های هوشمند نیز از این قاعده مستثنا نیستند و بالارفتن نرخ ارز طی چند هفته گذشته باعث گرانی دوباره اسمارت‌فون‌ها شده است.

افزایش 10 تا 20 درصد

قیمت دلار در طول چند هفته گذشته نوسان‌هایی به هـمـراه داشته و به دنبال آن قیمت موبایل‌های هوشمند نیز افزایش یافته‌است. هرچند قیمت ارز تغییر چشمگیری نکرده، ولی همین تغییرات کوچک باعث شده قیمت‌ها نیز تغییر کنند. البته در این بین محصولات بعضی از برندها مانند اپل و سامسونگ بیشتر از سایر برندها گران شده‌اند، ولی قیمت موبایل‌های چینی مانند هوآوی و شیائومی افزایش چندانی پیدا نکرده‌است. طبق گفته افشار فروتن لاریجانی، رئیس اتحادیه فروشندگان موبایل و سیم ‌کارت، درحال حاضر روند نوسان‌های قیمت موبایل بسته به نوع برند آنها متفاوت است؛ البته نحوه و میزان عرضه اسمارت‌فون‌ها نیز در قیمت آنها تاثیرگذار است و در این بازه زمانی تعدادی از عرضه‌‌کنندگان از شرایط سودجویی کرده و موبایلی را که با نرخ قبلی دلار یعنی 11 و 12هزار تومانی خریداری کرده‌اند، اکنون با نرخ جدید عرضه می‌کنند. به نوعی عده‌ای از موبایل‌فروشان قیمت‌ها را طبق نرخ روز ارز مشخص می‌کنند و کاری به قیمت قبلی دلار ندارند. از طرفی وضعیت فروش بازار موبایل طی چند ماه گذشته خوب نبود و سطح فروش فعالان صنفی کاهش چشمگیری یافته است. از این رو احتمال کاهش قیمت موبایل در بازار شب عید کم است و براساس توضیحات رئیس اتحادیه فروشندگان موبایل و سیم ‌کارت، قیمت اسمارت‌فون‌ها وابستگی زیادی به نرخ ارز دارد و نه تنها نمی‌توان وضعیت ارز را در بازار آزاد پیش‌بینی کرد و امکان افزایش یا کاهش آن در هر زمانی وجود دارد، بلکه تقاضایی برای خرید موبایل در بازار مشاهده نمی‌‌شود. بنابراین نرخ موبایل در این شرایط روند افزایشی دارد و وضعیت بازار موبایل‌های هوشمند در آستانه سال جدید مشخص نیست. رضا دیهیمی، نایب رئیس انجمن واردکنندگان موبایل نیز در آذر ماه خبر از غیر قابل پیش‌بینی بودن وضعیت بازار موبایل داد. براساس گفته‌های این مقام مسئول، پیش‌بینی قیمت موبایل همانند قیمت سکه و ارز است. همه چیز به قیمت دلار بستگی دارد چنانچه قیمت دلار در آستانه شب عید کاهش یابد، موبایل نیز ارزان خواهد شد.

چرا دست به کار نمی‌شویم؟

 

قیمت موبایل با توجه به نرخ ارز تعیین می‌شود و نوسان‌های نرخ ارز طی دو سال گذشته باعث شده، قیمت موبایل‌های هوشمند روز‌به‌روز افزایش یابد. با این وجود، این سوال مطرح می‌شود که چرا در کشور اسمارت‌فون تولید نمی شود؟  گفته‌های رئیس اتحادیه فروشندگان موبایل و سیم‌‌کارت در این خصوص حاکی از آن است که برای تولید اسمارت‌فون در داخل کشور ابتدا باید زیرساخت‌ها فراهم شود تا بتوان در مسیر تولید قدم برداشت. همچنین تولید موبایل هوشمند نیازمند تعامل و معامله با شرکت‌های دیگر است، زیرا شرکت‌های بین‌‌المللی نیز تاکنون نتوانسته صفر تا صد موبایل را در کشورشان تولید کنند و باید بعضی از قطعات را از کشورهای دیگر وارد کنند، برای مثال شرکت اپل نمایشگرهای خود را از شرکت سامسونگ می‌خرد یا شرکت نوکیا در ابتدای تاسیس ناچار به خریداری بعضی از قطعات خود از کشورهای دیگر بود. بنابراین تولید موبایل هوشمند در کشور، علاوه بر فراهم‌کردن زیرساخت‌ها، نیاز به واردات قطعات دیگری دارد و از آنجا که واردات قطعات به وسیله ارز صورت می‌پذیرد، هزینه تولید موبایل در کشور چندان کم نخواهد بود. از سوی دیگر، وجود تحریم‌ها در روند واردات قطعات تاثیرگذار است و چه بسا بعضی از شرکت‌های بین‌المللی قطعه‌ای به ایران نمی‌فروشند. گـفـتـه‌هـــای رئیس اتحادیه فروشندگان موبایل نیز نشان می‌دهد که تولید صفر تا صد موبایل در کشور براساس آزمون و خطا و کاهش میزان واردات موبایل هوشمند، نتیجه‌ای جز ناخشنودی مشتریـان در طـولانـی‌مدت ندارد و بازار موبایل اکنون مشتری زیادی ندارد و معلوم نیست وضعیت بازار با محصولات تولید داخل و کاهش واردات چگونه خواهد بود. در مجموع امکان کاهش قیمت موبایل‌های هوشمند با رشد قیمت دلار وجود ندارد و علاوه برآن، شرایط تولید اسمارت‌فون در کشور جز با همکاری شرکت‌های جهانی دیگر مسیر نیست که این همکاری نیز نیازمند ارز و لغو تحریم‌هاست.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/106321

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی