ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

میراث + گردشگری

تاریخ درج : چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸

چراغ سبز مجلس به مرمت بافت‌های تاریخی
مدیرکل دفتر حفظ و احیای بافت‌ها و بناهای تاریخی از تصویب طرح مرمت و احیای بافت‌های تاریخی و فرهنگی و توانمندسازی مالکان و بهره‌برداران بناهای تاریخی و فرهنگی به‌طور کامل در مجلس خبر داد.  به گزارش مهر، به گفته هادی احمدی رویینی،  این طرح با هدف حمایت از ساکنان بافت‌های تاریخی، از دوره قبل مجلس از سوی نماینده شیراز مطرح شده و پس از ارائه در کمیسیون فرهنگی، نظر سازمان میراث‌فرهنگی خواسته شد. تا اینکه طی ۴، ۵ سال پس از برگزاری جلسات متعدد کارشناسی، هفته گذشته همه ماده‌ها به غیر از ماده ۱۴ به تصویب رسید. او ادامه داد: روز ۲۹ اردیبهشت ۹۸ ماده ۱۴ که به بخشودگی بخشی از مالیات خانه‌های تاریخی به شهرداری مربوط بود و در صحن مجلس به آن ایراد گرفته شد، پس از رفع ایرادها در کمیسیون فرهنگی، دوباره مطرح شد و به‌تصویب رسید. مدیرکل دفتر حفظ و احیای بافت‌ها و بناهای تاریخی تاکیدکرد: این مصوبه باید به شورای نگهبان برود و امیدواریم با تصویب شورای نگهبان به‌زودی اجرایی شود.

 

 

سرمایه‌گذاران هتل زمین رایگان می‌گیرند؟
رئیس سازمان میراث فرهنگی در نامه ای به رئیس جمهور درخواست تامین زمین رایگان در ۵۰۰ نقطه کشور به سرمایه گذاران ساخت واحدهای گردشگری و هتل کرد. به گزارش مهر، علی‌اصغر مونسان، در این نامه، نوشت: «همانطور که استحضار دارید این سازمان در راستای حمایت از سرمایه گذاران بخش خصوصی، تسهیلات لازم را برای برخورداری سرمایه‌گذاران از مشوق‌های حمایتی از جمله پرداخت تسهیلات معافیت‌های گمرکی، معافیت‌های مالیاتی، معافیت عوارض، پروانه ساختمانی واگذاری اراضی مورد نیاز برای اجرای طرح‌های گردشگری و ... فراهم کرده است. مزید استحضار در حال حاضر تقاضاهای قابل توجهی توسط سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی برای سرمایه‌گذاری در تأسیسات گردشگری خصوصا ساخت هتل‌های چهار و پنج ستاره در کلان شهرها وجود دارد. بنابراین به منظور توسعه زیرساخت‌های بخش گردشگری و پیرو مذاکره حضوری و نظر مساعد حضرتعالی خواهشمند است دستور فرمایند دستگاه‌های اجرایی نسبت به تامین زمین مورد نیاز در ۵٠٠ نقطه از سطح کشور برای ساخت هتل و سایر تاسیسات محرک بخش گردشگری به صورت رایگان یا اقساط بلند مدت حداقل ۲۰ ساله به این سازمان اقدام کنند تا در قالب فرصت‌های سرمایه‌گذاری به متقاضیان واجد شرایط واگذار شود. پیشاپش از هدایت‌ها و حمایت‌های حضرتعالی جهت توسعه صنعت گردشگری کشور سپاسگذارم.»آنطور که روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی خبر داده است محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور از موافقت روحانی با این نامه خبر داده است.

 

«نویافته‌های باستان‌شناسی کاشان» نمایشگاه شد
همزمان با هفته میراث فرهنگی، نشستی علمی با محوریت یافته های جدید باستان شناسی در محوطه های باستانی استرک و جوشقان، فضای دستکند سفیدشهر، فیض آباد و خانه فلاحتی کاشان برگزار شد. به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان، مهران سرمدیان رئیس اداره میراث فرهنگی کاشان دراین باره گفت: در این نشست موارد باستان شناسی محوطه های مذکور مورد نقد و بررسی کارشناسان قرار گرفت و گزارش کاملی از روند عملیات باستان شناسی در این محوطه ها ارائه شد. همچنین نمایشگاهی از آثار و اشیای به دست آمده از این محوطه ها برپا شد که مورد توجه کارشناسان و علاقه‌مندان قرار گرفت. به گفته رئیس دانشکده معماری و هنر دانشگاه کاشان، یافته های جدیدی که در این نمایشگاه ارائه شد، شامل بشقاب های ساده و دسته دار به ترتیب مربوط به 900، 1200 تا 1400 و 1700 میلادی، دیگچه و فنجان دسته دار با قدمت 900 تا 1200 میلادی و فنجان های لوله دار و دسته دار با قدمتی بین 1400 تا 1700 میلادی است. محسن جاوری افزود: کاسه و بشقاب آبی سفید صفوی مربوط به سده های 11 تا 13 هجری قمری و کوزه، خمره و ابریق (ظرف های آب شبیه به خروس) نیز از دوره پیش از ایلخانی بخش دیگری از این آثار بود. او تاکید کرد فصل نخست کاوش های محوطه باستانی جوشقان و استرک سال 1395 انجام شد و داده های بسیار قابل توجهی را در اختیار باستان‌شناسان قرار داد که مهم ترین آن مربوط به رسم آتش سپاری یا مرده سوزی بود.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/95619

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی