ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

ناقوس نیستی مطبوعات اصفهان

تاریخ درج : چهارشنبه ۲۴ امرداد ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 
روزنامه‌‌نگاران با خطر بیکاری ناشی از بحران کاغذ و آگهی روبه رو شده اند

سعید غفاری

 

 

مطبوعات اصفهان طی ماه‌های گذشته در مورد نوسانات نرخ ارز بسیار اطلاع رسانی کردند غافل ازینکه افزایش قیمت دلار و مشکلات ناشی از آن قرار است  خود آنها را هم زمین‌گیر کند. روزنامه‌های اصفهان به دلیل گرانی کاغذ، زینک و سایر هزینه‌ها در ماه‌های گذشته مجبور به کم کردن تعداد صفحات و تعدیل نیرو شده‌اند و حالا خبر می‌رسد که احتمالا تا چند ماه آینده شاهد زلزله‌ تعطیلی در مطبوعات اصفهان‌ باشیم. مدیران مسئول می‌گویند که نوسانات قیمت‌ ارز باعث شده تا روزنامه‌ آنها درآمد کمتری داشته‌باشد، درحالی‌ که قیمت کاغذ و زینک تا سه برابر افزایش یافته‌است.

چند هفته‌نامه و ویژه‌نامه‌ای که قرار بود در سال 97 فعالیت خود را بیشتر کنند، پس از مشکلات به وجود آمده در حوزه کسب درآمد و افزایش هزینه‌ها، فعلا کار خود را تعطیل کرده‌اند.

 

 

     ارز و مطبوعات اصفهان
امیراکبری، سردبیر روزنامه‌ اصفهان‌امروز، می‌گوید که هر‌چند روزنامه‌های امروز با بحران نوسان نرخ ارز دست‌و پنجه نرم می‌کنند، ولی از آبان سال گذشته بحران کاغذ گریبانشان را گرفته است. دقیقا زمانی که اعلام‌ شد دیگر ارز دولتی به واردات کاغذ تعلق نمی‌گیرد، قیمت کاغذ یک‌شبه افزایش شدیدی داشت، زیرا آمار گمرک و اطلاعات منتشر‌شده از وزارت صنعت نشان می‌دهد که بیش از 70 درصد کاغذ مورد استفاده در کشور وارداتی هستند و حتی مواد خام مورد نیاز برای دستمال کاغذی نیز از سایر کشور‌های جهان وارد می‌شود.او به اصفهان زیبا می گوید: پس از آن، اعضای اتحادیه‌ دفاتر فنی نسبت به افزایش قیمت کاغذ اعتراض کردند، زیرا یک بسته‌ کاغذ A4 معمولی که قبل از آبان ماه به قیمت هفت هزار تومان عرضه می‌شد، از آبان 96 به قیمتی بالاتر از 10 هزار تومان رسید، درحالی که هنوز نوسانات قیمتی ارز شروع نشده‌ و نرخ دلار حتی کمتر از چهار هزار و 500 تومان بود.

 

 

     تزریق قطره چکانی کاغذ به مطبوعات
آبان 96 همزمان با توقف تخصیص ارز دولتی برای کاغذ، قیمت کاغذ روزنامه از 2200تومان به بالاتر از 3000 تومان رسید و امروز قیمت کاغذ روزنامه بین 6000 تا 6500تومان است. البته حجم کمی کاغذ روزنامه که با دلار  4200 تومانی وارد کشور شده‌است، برای حمایت از روزنامه‌ها به صورت قطره‌چکانی به آنها تزریق می‌شود ولی قیمت این کاغذ نیز  4400تومان است که نسبت به قیمت 2200تومانی مهر ماه 96 اختلاف 100 درصدی دارد. ضمن‌اینکه قیمت زینک خام مصرفی که در عملیات چاپ روزنامه به اندازه‌ کاغذ مهم است از حدود 12هزار تومان در اسفند‌ماه سال 96 به 37 هزار تومان در مرداد سال 97 رسیده‌است. سایر اقلام چاپ نیز به دنبال نوسانات قیمت‌ دلار بین دوتا پنج برابر افزایش یافته‌است.

 

 

     کاهش درآمد روزنامه‌ها
سردبیر یکی از روزنامه‌های استان که نخواست نامش منتشر شود، به اصفهان زیبا  می گوید: قیمت کاغذ و زینک تاثیر زیادی در کارروزنامه‌های اصفهان ندارد، زیرا تیراژ روزنامه‌های منتشر شده‌ در اصفهان آنقدر بالا‌ نیست. آمار دقیقی از تیراژ روزنامه‌های اصفهانی منتشر نمی‌شود، ولی این سردبیر مدعی شد که تیراژ بعضی از روزنامه‌های اصفهان در روز کمتر از 300عدد  است، اما مشکل اصلی اینجاست که به دلیل نوسانات قیمت‌ ارز،  درآمدزایی روزنامه‌ها تحت تاثیر قرار گرفته‌است.اکبری، سردبیر اصفهان‌‌امروز، نیز دراین‌باره معتقد است:  با نوسانات ارزی و اختلال در رونق اقتصادی کشور، خیلی از سازمان‌ها نقدینگی لازم را در اختیار ندارند، در نتیجه سفارشات آگهی کاهش پیدا کرده‌است و از همه مهم‌تر اینکه سازمان‌ها توان مالی برای پرداخت بدهی خود را ندارند. از شهرداری‌ها گرفته تا اداره‌جات دولتی همه‌ آنها در سال‌جاری سیاست کاهش هزینه‌ها را در دستور کار خود قرار داده‌اند و تبلیغات بخش خصوصی نیز در روزنامه‌های اصفهان تقریبا متوقف شده‌است. بنابراین حتی اگر به دلیل تیراژ پایین هزینه‌‌های چاپ روزنامه‌ در اصفهان تاثیر زیادی در کار یک رسانه نداشته‌باشد، عدم‌ درآمد‌زایی روزنامه‌ها را تقریبا فلج کرده‌است.

 

 

     هشت مطبوعات اصفهان چند ماه بعد
بهمن زین‌الدین، سردبیر روزنامه‌ زاینده‌رود می‌گوید که اگر نرخ ارز ثبات پیدا کند و وضعیت درآمدی روزنامه‌ها از این بدتر نشود، احتمالا تا چهار ماه دیگر نیمی از مطبوعات تعطیل خواهندشد و بیش از 60 درصد نیرو‌های رسانه‌ای در اصفهان کار خود را از دست می‌دهند:« ما الان صورتمان را سیلی سرخ نگه‌ می‌داریم.»اکبری، سردبیر اصفهان‌امروز، نیز می‌گوید که سال گذشته 80 کارمند را کاملا تحت پوشش بیمه قرار می‌داد و امروز به 50 نفر رسیده‌است، ضمن اینکه مجبور شده‌ تعداد صفحات روزنامه‌ را کاهش دهد، ولی اگر این وضعیت به همین منوال ادامه پیدا کند: «ما هم مجبوریم تعداد صفحات را  باز هم کاهش دهیم و مثلا به چهار عدد سیاه و سفید برسانیم که با تعطیلی کامل تفاوتی ندارد.»وضعیت سایر روزنامه‌های اصفهان و البته کشور نیز خوب نیست. حتی اخبار متعددی از تعطیلی چند روزنامه در استان‌های دیگر به خصوص تهران به گوش می‌رسد. البته در فاز ابتدایی، ویژه‌‌نامه‌های متفرقه‌ روزنامه‌ها که حکم اضافه‌کاری برای روزنامه‌نگاران داشت، تقریبا تعطیل شده‌اند. 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/79463

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی