ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

نامه «آبی» شهردار به رهبر

تاریخ درج : دوشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۶
شماره روزنامه: 
دكتر نوروزی در نشست خبری از پیگیری احیای زاینده رود در سطح مافوق قوای سه گانه خبر داد

موضوع «آب» و «هوای پاک» آنقدر برای شهر اصفهان مهم بود که شهردار اصفهان در اولین نشست خبری خود با اصحاب رسانه هم از نامه نگاری اش به مقام معظم رهبری برای ورود به موضوع احیای زاینده رود سخن بگوید و هم پیش از نشست، همراه با اصحاب رسانه، مترو سواری کرده و در نشست حاضر شود تا بر اهمیت این دو موضوع برای شهر و شهروندان اصفهان تاکید کرده باشد. دکتر قدرت اله نوروزی در اولین نشست خبری خود بعد از گذشت صد روز از آغاز به کارش، با تاکید بر اینکه به عنوان یک مطالبه‌گر به دنبال احیای زاینده رود هستم، گفت: از این منظر که مسئله آب را یک معضل اجتماعی می دانم، با توجه به بند 8 اصل 110 قانون اساسی که بر اساس آن، رهبری می تواند برای حل معضلات نظام که از طرق عادی قابل حل نیست، ورود کرده و آنرا به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع دهند تا برای آن چاره اندیشی شود، با مشورت هایی که صورت گرفت، نامه ای به رهبر انقلاب برای احیای زاینده رود نوشتم. وی با تاکید بر اینکه از این ظرفیت قانون اساسی برای احیای زاینده رود و حل بحران آب اصفهان استفاده خواهم کرد ادامه داد: می توان از طریق رهبری و مجمع تشخیص مصلحت نظام که نهادهایی مافوق نهادهای محلی و قوای سه گانه هستند، برای حل این معضل استفاده کرد و تا حصول نتیجه، این مهم را پیگیری خواهم کرد.

شهردار اصفهان با تاکید بر اینکه ساختن شهری با امید والاترین هدف مدیریت شهری است و در این راه از تمامی سلایق افراد استفاده می‌کنیم، گفت: در اردیبهشت ماه امسال شاهد برگزاری انتخابات پرشکوهی با حضور تمامی آحاد ملت بودیم، در این انتخابات گروه‌های مختلف برنامه‌ها و شعارهای خود را اعلام و در این فضا لیست امید نیز برنامه هایی ارائه کرد که در نهایت لیست امید از سوی مردم انتخاب شد. کسانی که برگزیده شدند با امید حرکت خود را آغاز و در یک فرآیند پیچیده و علمی بنده را به عنوان شهردار اصفهان انتخاب کردند.دکتر نوروزی افزود: اولین رویکرد مدیریت شهری جدید، توسعه پایدار شهری، تامین حقوق مردم و تضمین حقوق آیندگان است. از این رو به عنوان شهردار همه مردم شهر، سعی کرده‌ام برای آبادی و ساختن شهری پایدار با تمامی سلایق گفت و گو کنم؛  هر چند در این راه رویکردهای خاص خودمان را داریم.وی ادامه داد: اولین رویکرد شهرداری در حوزه شهری، توسعه پایدار است و هیچ توسعه‌ای نمی‌تواند اکنون را به قیمت تخریب آینده بسازد. اگر در توسعه پایدار حقوق شهروندی رعایت نشود و نگاه‌ها کیفی نباشد مثمرثمر نخواهد بود، ممکن است توسعه به صورت فیزیکی در شهرها برقرار باشد؛ اما توسعه پایدار واقعی نیست.شهردار اصفهان با اشاره به اینکه معتقد به توسعه انسان محور هستیم نه ابزاری و ماشین محور، گفت: در توسعه پایدار قصد داریم فعالیت‌های عمرانی را به سمتی ببریم که افراد بیشتری از امکانات ایجاد شده استفاده کنند و در سرمایه‌گذاری در شهر همه شهروندان بتوانند از دستاورد سرمایه بهره مند شوند. وی در ادامه بر صیانت از هویت، میراث و آثار باستانی شهر اصفهان تاکیدکرد و گفت: اگر فعالیتی دستاوردهای شهری را تخریب کند، توسعه پایدار محقق نخواهد شد؛ زیرا باید در مسیر توسعه همواره به دنبال حفظ شهر موزه اصفهان باشیم و از آن پاسداری کنیم. مجموعه شهرداری اصفهان باید پاسداران واقعی حفظ دستاوردهای تاریخی شهر باشند و البته با این نگاه همه مدیران شهری فعالیت می‌کنند. نوروزی با بیان اینکه توسعه مورد هدف مدیریت شهری، توسعه ای متوازن است، تصریح کرد: قرار نیست نقطه‌ای از شهر را به قیمت نابودی نقطه دیگری آباد کنیم؛ زیرا مبنای توسعه متوازن، عدالت است و عدالت محوری باید محرومیت زدایی کند، این مهم در برنامه‌های مدیریت شهری مطرح است.

 

 

     هوای پاک، نخستین حق شهروندان است
شهردار اصفهان با بیان اینکه معتقدیم در توسعه پایدار باید حقوق شهروندی رعایت شود، افزود: نخستین حق مردم داشتن هوایی پاک است که کمترین آن را در اختیار دارند، به همین دلیل هر هفته جلسات متعددی برای تامین مالی خط اول تا سوم مترو برگزار می‌شود و همه بخش های مربوطه بسیج می‌شوند تا این مسئله را حل کنند، همه این اقدامات دلیلی است برای آنکه مردم تا حد امکان از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند.نوروزی اضافه کرد: نگاه مدیریت شهری در اداره شهر باید تامین کننده نظر اکثریت مردم باشد؛ زیرا در این صورت است که وقتی میدانی یا پروژه ای ساخته می‌شود مردم از آن استقبال می‌کنند؛ اما متاسفانه برخی پروژه‌ها با نارضایتی و تحریم مردمی روبه‌رو شده و این عدم توسعه پایدار را نشان می‌دهد. وی تصریح کرد: باید با سنجش درست درخواست‌ها و نیازهای اکثریت مردم، پروژه های بعدی را انجام داده و علمی، دقیق و حساب شده حرکت کنیم، با توجه به این مهم باید تغییراتی در سازمان‌های شهرداری در راستای چابک سازی آنها انجام شود تا در نهایت افراد شایسته چه زن و مرد در بخش های مدیریتی و شهرداری اصفهان مشغول به کار شوند، البته تا به امروز به این مهم توجه داشته ایم.

 

 

     جنسیت برای ما ملاک نیست
شهردار اصفهان افزود: شهرداری اصفهان سن زیادی پیدا کرده است و در طول این ۱۰۰ سال تا به امروز یک نفر شهردار زن هم نداشتیم، البته جنسیت برای ما ملاک نیست؛ گرچه باید به این مسائل دقت داشت تا هر فردی در جای خودش باشد، شهرداری از توان افرادی که شایستگی دارد، استفاده می‌کند؛ این درحالی است که در هیچ نظامی به جنیست توجه نمی‌شود اما به کارآمدی و تخصص و عدالت باید توجه کرد.وی با تاکید بر استفاده از جوانان در سیستم مدیریتی شهرداری تصریح کرد: نمی شود عده ای ۳۰ سال مدیر باشند و بعد از بازنشستگی جایگزینی نداشته باشند. در مدیریت دچار گسست نسلی شده‌ایم، در این خصوص مدیران تربیت نشده و نگاه علمی دقیقی نداشته ایم. نوروزی با بیان اینکه مدیریت شهری بر این باور است که اگر در اداره امور شهر نگاه تغییر و تحولی صورت می‌گیرد باید از جوانان استفاده شود، اظهارکرد: از این رو سعی کرده‌ایم در این زمینه در اموری که ممکن بود از ظرفیت جوانان استفاده کنیم. وی با بیان اینکه تعدد و تکثر نیرو و تعدد فعالیت‌ها در شهرداری نیاز به انضباط مالی و اداری دارد، افزود: سیستمی که می‌خواهد برای انجام وظایفش حرکت کند باید چابک‌سازی شود تا اهداف خود  را تحقق بخشد؛ زیرا با تن لش و سنگین نمی‌توان گام های استوار برداشت.

 

 

     هیچ زخم زبانی نمی‌تواند مانع راه شهرداری شود
شهردار اصفهان با تاکید بر اینکه باید هزینه‌های اضافی و غیرضروری حذف شود، گفت: برای این امر از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنیم و هیچ زخم زبانی نمی‌تواند مانع راه شهرداری اصفهان شود و در جاهایی که باید هزینه ضروری انجام شود، به طور حتم هزینه می‌کنیم. نوروزی اجرای چارت جدید شهرداری را پروژه‌ای سنگین در حد اجرای پروژه مترو دانست و افزود: با اجرای چارت جدید که از سوی وزارت کشور اعلام شده است و مدیریت شهری اصفهان ناچار به اجرای آن است، مجبور به ادغام برخی سازمان‌ها هستیم.

 

 

     سیاست ها باید تغییر کند
شهردار اصفهان تاکید کرد: ما ناگزیر هستیم توان مدیریتی کارکنان را افزایش دهیم، البته شهرداری اصفهان از کارشناسان، کارکنان و مدیران بسیار خوبی بهره‌مند است. وی اظهار کرد: سیاست ها باید تغییر کند و از تمام ظرفیت‌های داخلی شهرداری استفاده شود تا به اهداف مورد نظر دست پیدا کنیم. مدیریت شهری کارکنان شهرداری را سرمایه‌های این نهاد می‌داند و برای آنها بیشتر از سایر سرمایه‌ها ارزش قائل است.  نوروزی با اشاره به اینکه حکمرانی خوب جزو شعارهای مدیریت شهری اصفهان است، تصریح کرد: در حکمرانی خوب، توسعه مشارکت، اصلی مهم است و مردم باید در اداره امور شهر نقش داشته باشند. وی با بیان اینکه نمی توان دایره نظارتی مردم را تنگ و زمینه را برای حضور آنها نامساعد کرد، بلکه باید شرایط توسعه و استفاده از مشارکت های مردمی فراهم باشد، اظهارامیدواری کرد: با کمک رسانه‌ها زمینه مشارکت هر چه بیشتر مردم فراهم شود.شهردار اصفهان با اشاره به گذشت ۱۰۰ روز کاری از فعالیت خود اظهارکرد: از ابتدای فعالیت، بحثی را با عنوان سلسله نشست‌های «اصفهان فردا» شروع کردیم و هم اندیشی در اصفهان فردا با  گروه‌های مختلف آغاز شد. در این طرح کسانی دعوت شدند که در بین صنف خود از ویژگی‌های لازم برخوردار بودند. نوروزی ادامه داد: در ۱۰۰ روز کاری ۲۰ جلسه هم اندیشی برگزار شد؛ به این معنا که در این ۱۰۰ روز، حرف هزار نفر را در ۲۰ جلسه هم اندیشی شنیدیم و این سیاست ادامه پیدا خواهد کرد، در واقع تا جایی که امکان داشته باشد، جلسات اصفهان فردا را گردشی برگزار می‌کنیم و پس از پایان یک دوره، برنامه جدید را آغاز خواهیم کرد تا بیشتر صدای مردم را بشنویم؛  زیرا برگزاری چنین جلسات و این گونه شنیدن صدای مردم کارشناسی‌تر خواهد بود؛ چون سخنان از زبان اهل فن بیان می شود.

 

 

     تفکر شفافیت در همه شهرهای کشور تعمیم یابد
وی تاکید کرد: نمی‌توان حرف از حکمرانی خوب زد؛ اما مردم از بودجه‌ها و اقدامات خبر نداشته باشند. من نخستین شهرداری بودم که قانون مربوط به شفاف سازی را مطرح و مشاور شفاف سازی و مبارزه با فساد را منصوب کردم و این مهم یکی از مولفه‌های نظام های دموکراسی است.نوروزی اظهارکرد: اگر این تفکر در همه شهرهای کشور تعمیم یابد و همه بدانند دارایی های شهرداری چقدر است، چه میزان از بودجه محقق شده و عوارض صرف چه کارهایی می‌شود، مردم بیشتر اعتماد می‌کنند؛ البته رسانه‌ها باید در این مسیر مدیریت شهری را همراهی کنند.نوروزی افزود: شفاف سازی کار ساده ای نیست و هیچ مدیری علاقه ندارد تمامی جزئیات کارش را منتشر کند؛ البته این شفاف سازی نسبت به حال و آینده نیست چه بسا مجبور شوم نسبت به گذشته هم شفاف سازی کنم. البته برای رسیدن به این مهم آیین نامه ای تعیین شده و این شفاف سازی در ساختمان دروازه دولت نیست بلکه باید در تمامی اجزای این مهم مشخص باشد؛ در این صورت هر مدیری توجه بیشتری به امور خواهد داشت و در این موضوع با تمام وجود علاقه‌مندم که این مهم پیش برود، البته اگر موانع خارجی وجود داشته باشد آنها را در آینده توضیح می دهم.وی با بیان اینکه مدیریت شهری متصدی امور نبوده و تسهیل کننده آن خواهد بود، گفت: نباید بسیاری از کارها را مدیریت شهری انجام دهد، بلکه باید این امور با توسعه تعاملات بخش خصوصی به آنها واگذار شود. وی با اعلام اینکه در موضوع گردشگری و توسعه بخش خصوصی اقداماتی شده است، تصریح کرد: برای هموار کردن توسعه گردشگری، حداقل با پنج وزیر گفت‌وگو کرده و در کیش، تهران و شهرهای دیگر و بسیاری از سرمایه‌گذاران خارجی‌ جلساتی داشتیم و به تازگی هم با یک هیئت ترکی برای ساخت هتل مذاکره کرده‌ایم. حمایت از کارآفرینان اشتغال را به همراه دارد و این مباحث نیاز امروز شهر است تا یک شهر جهانی و در شأن اصفهان ساخته شود که البته این امر با همت همه شهروندان شدنی است.

 

 

     تنها دو نفر خارج از شهرداری منصوب شده‌اند
شهردار اصفهان در خصوص روند انتصابات در شهرداری گفت: اینکه از من بپرسید بر اساس شایسته سالاری انتخاب داشته ام یا خیر،  پاسخ من روشن است و تاکنون هم می‌بینم که آنچه که انجام داده‌ام، درست بوده است. وی افزود: البته برخی مطرح می‌کنند که نیروها را از بیرون آورده‌ام و از ظرفیت شهرداری استفاده نکرده‌ام، باید بگویم از ابتدای انتصابات تاکنون در مجموع برای ۲۲  نفر حکم زده شده که ۱۱ مدیر از خود شهرداری و ۹ نفر مامور به خدمت بودند و تنها دو نفر خارج از شهرداری منصوب شده‌اند.

 

 

     نیامده ام تا کارهایم را نمایش دهم
وی در خصوص پروژه‌های جدید در شهر اصفهان افزود: من نیامده‌ام کاری که هر روز انجام می دهم را نمایش دهم، وقتی با اتمام سرمایه‌های شهر روبه‌رو هستیم باید برای تکمیل پروژه‌های نیمه تمام برنامه‌ریزی کنیم. نوروزی تصریح کرد: همه پروژه‌های رها شده و نیمه کاره را در دستور کار قرار دادیم تا بیش از این هزینه به مردم تحمیل نکنیم وگرنه می‌توانستیم از دل گفتمان‌ها، ایده‌ها و طرح‌های جدید ارائه کنیم؛ اما قصد نداریم پروژه نیمه کاره ای در شهر باقی بماند. شهردار اصفهان رینگ چهارم ترافیکی را یکی از پروژه‌های در دستور کار شهرداری اصفهان دانست و افزود: این پروژه بیش از ۵۰ کیلومتر مساحت دارد که بیش از ۴۶ کیلومتر آن در شهر اصفهان است، این پروژه رینگ بسیار مهم با هزینه‌های سنگین است که حداقل برای هر پل این پروژه، ۵۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

 

 

     قفل توقف پروژه‌ها را شکسته‌ایم
نوروزی در خصوص رکود و توقف پروژه‌های شهرداری گفت: هرگز در پروژه‌ها قفلی نداشته‌ایم، بلکه ما قفل توقف پروژه‌ها را شکسته‌ایم و مشکلات مالی و فنی پروژه ها را برطرف کرده‌ایم. هر چند برخی انسان‌های بی انصاف گفته‌اند که من دستور تعطیلی برخی پروژه‌ها را داده ام که در این زمینه قضاوت را بر عهده شهروندان و رسانه ها که دید بازتری دارند، واگذار می کنم. 

 

 

     هیچ فشاری را قبول نمی کنم
شهردار اصفهان با اشاره به انتصاب های شهرداری اصفهان تصریح کرد: تمامی عزل و نصب ها به اراده من بستگی دارد، البته در این راه مشاور دارم و مشورت می کنم و در این راه هیچ فشاری را قبول نمی‌کنم و تا به امروز هم این موضوع نبوده است. البته نظر مشورتی هم الزام آور نیست و من هر حرفی که منطق قوی داشته باشد را می پذیرم؛ اما تا به امروز هیچ جابه‌جایی تحت فشار انجام نشده است.

 

 

     حقوق کارگران و کارمندان اولویت شهرداری است
نوروزی با اشاره به کمک به هیئت های مذهبی گفت: کمک‌های شهرداری به صورت اولویت بندی صورت می‌گیرد؛ البته ارائه حقوق کارگران و کارمندان اولویت شهرداری است و در حدی کمک می‌کنیم که بتوانیم. تعهدات و قول‌های زیادی در دوره های قبلی داده شده؛ این در حالی است که  اوضاع مالی شهرداری خوب نیست و بدهی های زیادی دارد. نوروزی با اشاره به برگزاری جشنواره فیلم کودک گفت: برگزاری این مهم دارای مصوبه دولتی است و در صورتی که از آن درست استفاده شود فرصت های خوبی برای شهر دارد و می توان از این فرصت اصفهان را معرفی کرد؛ البته انتظار داریم هنرمندان اصفهانی هم در این میان نقش مهمی داشته باشند، در این جشنواره جایگاه اصفهانی‌های هنرمند نیز باید درست دیده شود تا کمکی به ارتقای هنر شهر داشته باشد. وی در خصوص مشکلات مالی ایجاد شده بین شهرداری اصفهان و شرکت عقاب اسکانیا برای وارد کردن اتوبوس‌های خریداری شده توسط شهرداری، اضافه کرد: بر اساس قرار داد موجود، شرکت عقاب اسکانیا قرار بوده که ۴۸۷ دستگاه اتوبوس را به شهرداری اصفهان تحویل دهد که تاکنون ۱۰۰ دستگاه اتوبوس وارد شهر اصفهان شده و ۵۰ عدد دیگر نیز آماده شده که در صورت برطرف شدن مشکلات مالی به اصفهان وارد می‌شود. نوروزی تصریح کرد: البته سیاست شهرداری حمایت از تولیدات داخلی در استان اصفهان است و چنانچه کیفیت تولیدات استان بهتر باشد، از ظرفیت‌های آنها استفاده خواهیم کرد.

 

 

     از این راه سودی نمی بری
شهردار اصفهان با اشاره به نقد منصفانه به شهرداری گفت: گاهی مرز میان نقد و تخریب بسیار به هم نزدیک می شود، برخی به طور شفاف تخریب می‌کنند و نمی‌دانم با آدم های مخرب باید چه کرد، تنها باید گفت از این راه سودی نمی‌برید؛ چرا که این رویه با عدالت و انسانیت همخوانی ندارد، ممکن است برخی از این نقدها کج سلیقگی باشد و امیدواریم تخریبی برای هیچ کسی صورت نگیرد.

 

 

 

     نباید  تمامی چهارباغ را تخریب کرد
شهردار اصفهان با اشاره به اینکه احیای چهارباغ به سبک فعلی را نمی خواهیم  ادامه پیدا کند، گفت: کف این خیابان بیش از حد پایین رفته؛ اما سمت غربی به این شکل نخواهد شد. چهارباغ به اسم چهارباغ هویت دارد و نباید تمامی این خیابان را تخریب کرد و از نو ساخت و باید هویتش به نام چهارباغ حفظ شود و به گونه ای کار شود که کسب و کارها متضرر نشود؛ بنابراین نگاه به چهارباغ باید تغییر کند تا علاوه بر حفظ هویت، در کسب و کار مردم مشکلی به وجود نیاید. وی افزود: برخی پروژه‌ها مانند میدان امام علی (ع) دچار تحریم مردمی شده است و این اتفاق نباید برای چهارباغ بیفتد، حتی پروژه جهان نما هم این مشکلات را دارد. شهردار اصفهان با اشاره به بدهی‌های شهرداری گفت: شهرداری بیش از دو هزار میلیارد تومان بدهی دارد که بخشی مربوط به اوراق مشارکتی و بخشی مربوط به پیمانکاران است و تمامی این موارد مربوط به دوره قبلی است.

 

 

     دستوری برای تعطیلی ایستگاه های دوچرخه صادر نشده
نوروزی با اشاره به استفاده از دوچرخه در شهر گفت: یکی از آرزو های مدیریت شهری این است که شهر پر از دوچرخه شود و تمامی اتوبوس‌ها گازی و تاکسی‌ها هیبریدی شود، در این راستا هیچ دستوری مبنی بر تعطیلی ایستگاه‌های دوچرخه داده نشده است؛  اما به گفته معاون حمل و نقل شهرداری برخی از ایستگاه‌ها بهره وری لازم را نداشته و از این رو تعطیل شده‌اند، البته اصفهان زیرساخت‌های لازم را برای توسعه دوچرخه‌سواری ندارد و امنیت لازمه  دوچرخه سواری است، در کنار این مهم باید فرهنگ دوچرخه سواری هم توسعه یابد که امید است همه افراد از محل مترو بتوانند از دوچرخه استفاده کنند.

 

 

     هر رسانه ای باید به استقلال برسد 
نوروزی با بیان اینکه رسانه‌های شهرداری باید تقویت شود، گفت: نه تنها رسانه شهرداری که هر رسانه ای باید به استقلال برسد تا قلمش برای بیان حقیقت رساتر و تیزتر شود؛ از این رو تاکید داریم روزنامه اصفهان زیبا استقلال داشته باشد و سیاست پیش از این را نمی‌پسندیم و امید است رسانه ها به نحوی فعال شوند تا نیازی به کمک نداشته باشند؛ اما برای رفع مشکلات شهری همکاری های لازم را با رسانه ها خواهیم داشت.وی با بیان اینکه خط یک قطار شهری اصفهان تا پایان امسال تکمیل می‌شود، گفت: ایستگاه انقلاب در دست تکمیل است و ایستگاه میدان امام حسین(ع) مراحل پایانی خود را پشت سر می گذارد، البته تنها حرکت از میدان آزادی تا صفه مطرح نیست؛ زیرا در آن مسیر، احداث چند ایستگاه باقی مانده است. شهردار اصفهان با بیان اینکه برای احداث هر ایستگاه متروی اصفهان ۲۵۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است، اظهار کرد: هر کیلومتر قطار شهری نیز بیش از ۲۵۰ میلیارد تومان اعتبار لازم دارد؛ این در حالی است که این رقم ۱۷ سال پیش تنها ۱۴ میلیارد تومان بوده است. نوروزی با اشاره به خط دو قطار شهری اظهارکرد: بخشی از عملیات اجرایی خط دو آغاز شده و برای تامین اعتبار آن به دنبال فاینانس هستیم، مطالعات خط سوم مترو نیز تمام شده و با پیمانکار در حال انجام مذاکره هستیم.وی در ادامه با اشاره به شایعات مطرح شده در خصوص شهردار اصفهان به اهمیت وجود میراث تاریخی شهر اصفهان تاکید کرد: به دنبال ثبت میراث تاریخی شهر اصفهان در یونسکو هستیم از این رو با توجه به اینکه دو سال پیش مدیر کل یونسکو در اصفهان قول داد محور فرهنگی تاریخی اصفهان را ثبت کند، اگر این اتفاق محقق شود، ۴۰۰ اثر تاریخی اصفهان جزو  میراث جهانی می‌شود، از این رو پیگیری های لازم در این باره را انجام می دهیم. نوروزی با اشاره به کمیته های درآمدزایی افزود: برای گشودن هر گره کوری در این شهر آمادگی داریم تا با هم افزایی مشکلات حل شود؛ اگر کارآفرینان و اقتصاد دانان طرح هایی دارند تا از بحران مالی عبور کنیم، از آنان استقبال می‌کنیم. وی با اشاره ظرفیت استفاده از شهرهای خواهرخوانده اصفهان گفت: این موضوع مهمی است و نباید با برگزاری چند مذاکره در این راه بسنده کرد، بلکه باید بخش خصوصی در این راه وارد شود تا بتواند در کشورهای خارجی اقدامات اقتصادی داشته باشد، برای این موضوع نیز با وزیر امور خارجه صحبت‌هایی داشته ایم. /  گروه شهر 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/66521

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی