ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

نحوه کشت گل اطلسی

تاریخ درج : دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸

گل اطلسی ازگل های یک‌ساله یا دائمی بوده و زادگاه این گل آرژانتین و برزیل است. اطلسی گونه ها و رنگ های متنوع و زیبایی دارد و دارای عطر ملایمی است.

 گل‌دهی اطلسی در فضای باز از اواخر بهار تا اواخر پاییز است و گیاهی مناسب جهت استفاده و کاشت در فضای باز و در طول فصل گرم است. در ادامه مجید بهادران، دکترای تخصصی گیاهان زینتی و فضای سبز، توضیحاتی راجع به نحوه کشت این گل بیان می‌کند.

 

کشت و پرورش

 بهترین زمان برای کاشت و پرورش گل اطلسی، اواخر زمستان و اوایل بهار  است. تکثیر اطلسی با بذر و قلمه است که کاشت بذر برای تکثیر بیشتر ارقام متداول است. بذر اطلسی بسیار ریز است.

 اطلسی نیاز به خاک حاصلخیز و به نسبت سنگین دارد، بنابراین برای کاشت این گل در گلدان یا باغچه باید خاکی حاصلخیز با زهکشی مناسب داشته باشید. برای کاشت بذر اطلسی در باغچه قسمت مناسبی که نور مطلوب و زیادداشته باشد، انتخاب کنید. پس از تسطیح کردن و اندکی فشردن سطح خاک، بذر مناسبی از گل تهیه و آن را درسطح خاک بپاشید و با لایه نازکی از سبوس برنج روی بذور را بپوشانید. 

دقت کنید بذر اطلسی برای سبز شدن نیاز به نور دارد و لایه پوشاننده آن باید بسیار سبک و نازک باشد. بعد از کشت بذر، گلدان یا باغچه را با فشار ملایم آب به طوری که به جابه جایی و شسته شدن بذرها منجر شود، آبیاری کنید. بهترین دما برای جوانه زنی بذر اطلسی 22 تا 24 درجه سانتی گراد است. در صورت فراهم بودن شرایط مناسب محیطی، بذرها بعد از چهار تا پنج روز سبز می شوند. پس از سبز شدن برگ‌ها و شروع رشد برگ‌های اصلی، امکان جابه جایی و جداکردن بوته ها برای نشاکاری وجود دارد. 

گل اطلسی نیاز به محیط پر نور و خاک نسبتا مرطوب دارد. حذف گل های خشک به گلدهی مجدد و تولید گل های جدید کمک می کند. سرزنی مختصر بوته‌های اطلسی بعد از سپری شدن مدتی از رشد گیاه، منجر به رشد متراکم، شاخه دهی و گلدهی بهتر بوته ها می شود.

      آفات و بیماری‌ها: از آفات و بیماری‌های مهم گل اطلسی می توان به شته، تریپس و شپشک اشاره کرد که با سم‌پاشی در زمان مناسب با مــیــزان مــنــاســـب از ســــمــوم شیمیایی برطرف می شود. از بیماری‌های اطــلــســی مــی‌تــوان بــه پوسیدگی ساقه و ریشه اشاره کرد که در صورت آبیاری بـــیـــــش از حــد گـــیــاه، زهکشی نامناسب خاک و همچنین تراکم زیاد بوته ها ایجاد می شود. در این صورت با ایجاد فاصله مناسب زمانی برای آبیاری خاک، بهبود زهکشی و استفاده از سموم قارچ کش و باکتری کش برطرف می شود.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/92964

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی