ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

نزول بورس موقتی است

تاریخ درج : دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸

رحمت  عباسپور / کارشناس ارشد بازار سرمایه

این روزها فعالان بازار سرمایه در پی پاسخ به این پرسش هستند که آیا افت شاخص بورس اصلاح موقتی است یا روند کاهشی بازار سرمایه شروع شده است ؟  برای پاسخ به این پرسش نیاز است اول دلایل افت شاخص بورس را بدانیم و بعد بررسی کنیم که آیا این دلایل اثرات بلند مدت دارند یا کوتاه مدت. مهم‌ترین دلایلی که می توان برای افت این روزهای شاخص نام برد، عبارت‌اند از: افزایش ریسک سیاسی، کاهش نرخ ارز در بازار آزاد، تشدید تحریم‌ها و بالا بودن قیمت سهام برخی از شرکت‌ها در مقایسه با ارزش واقعی  آنها. حال با مشخص شدن دلایل اصلی افت شاخص به بررسی موقتی یا دائمی بودن آنها می پردازیم.  تنش‌های سیاسی در روزهای اخیر به اوج خود رسیده است؛ به طوری که به جرأت می توان گفت در یک دهه گذشته این حجم از تنش های سیاسی بی سابقه بوده است. از ادبیات طرف های درگیر مشخص است که هیچ‌کدام از طرفین خواهان جنگ و درگیری نظامی نیستند؛ لذا می توان امیدوار بود که تنش سیاسی در بدترین حالت در سطح فعلی باقی بماند و در بهترین حالت طرفین مذاکره کنند.در نتیجه می توان انتظار داشت که تاثیر منفی تنش های سیاسی بر بازار سرمایه در همین سطح باقی بماند؛ پس اثر تنش‌های سیاسی فعلی موقتی است.

 

افت دسته‌جمعی در بازارهای موازی
مورد بعدی، کاهش نرخ ارز در بازار آزاد است. با افت بازار ارز و طلا که به عنوان بازار رقیب و موازی بازار سرمایه محسوب می‌شوند بازار سرمایه نیز شروع به افت کرد؛ هر چند نرخ ارز تاثیرگذار بر سودآوری شرکت‌ها، نرخ ارز سامانه نیماست، نه نرخ ارز بازارآزاد. نرخ سامانه نیما نیز در روزهای اخیر نه تنها کاهش نداشته بلکه با افزایش همراه بوده است؛ لذا می توان اثر کاهش نرخ ارز بر کاهش شاخص بورس را نیز موقتی دانست؛ چرا که با ارائه گزارش های سه ماهه توسط شرکت‌های بزرگ، اثر مثبت افزایش نرخ ارز بر سودآوری شرکت ها برای فعالان بازار مشخص خواهد شد؛ در نتیجه نگرانی بازار از بابت کاهش نرخ ارز بر طرف خواهد شد. تشدید تحریم ها عامل دیگری است که فعالان بازار سرمایه را درباره میزان فروش شرکت ها نگران کرده است.

 

تحریم های جدید، بازگویی تحریم های قدیمی است
 در روزهای اخیر در راستای فشار حداکثری دولت آمریکا به ایران، تحریم صنایع فولاد و معدنی در کنار صنعت نفت و پتروشیمی افزایش یافت. این موضوع می تواند چالش جدی برای شرکت‌ها در فروش محصولاتشان باشد؛ اما عملکرد گذشته شرکت‌ها در زمان تحریم نشان می‌دهد شرکت‌ها در دور زدن تحریم‌ها موفق عمل کرده‌اند و فروش‌های چشمگیری را رقم زده‌اند. تحریم هایی که به تاز گی  از سوی دولت ایالات متحده اعلام شده، تحریم های جدیدی نیست و تنها بازگویی مجدد تحریم‌های قبلی است. تنها مورد متفاوت آن، اعمال نظارت سخت‌تر نسبت به گذشته است که در اواسط مرداد ماه اعمال خواهد شد. اثرگذاری این اعمال نظارت سختگیرانه در چندماه آینده مشخص خواهد شد که البته به نظر نمی رسد تاثیر چندانی داشته باشد؛ با این وجود اثر تحریم ها در سودآوری سال جاری شرکت ها چندان با اهمیت نیست؛ اما  ممکن است در بلند مدت بر سودآوری شرکت ها اثر منفی داشته باشد.

 

ترکیدن حباب قیمت سهام غیر بنیادی
در روز هایی که روند بازار سرمایه صعودی بود، قیمت برخی از سهام به شدت رشد کرد؛ به طوری که قیمت سهم در بازار بسیار بیشتر از ارزش ذاتی آن بود و به اصطلاح قیمت این نوع سهام حباب داشت؛ در نتیجه با اولین افت شاخص قیمت این سهم‌ها در مقایسه با بقیه کاهش بیشتری را تجربه کرد و از آنجایی که رشد قیمت آن با پشتوانه بنیادی و بهبود روند سودآوری شرکت همراه نبود به نظر نمی رسد قیمت آن دوباره بتواند روند افزایشی در پیش گیرد.به طور خلاصه باید گفت که افت فعلی شاخص موقتی است و در روزهای آینده بعد از اصلاح کوتاه‌مدت روند شاخص مجددا صعودی خواهد شد و در این بین سهام‌هایی که از نظر بنیادی و سودآوری از پشتوانه خوبی برخوردار هستند با افزایش قیمت همراه خواهند بود.در مقابل سهام‌هایی که از نظر سودآوری عملکرد ضعیفی از خود نشان دهند با عدم استقبال فعالان بازار روبه‌رو خواهند شد و قیمت آنها در بازار کاهش خواهد یافت. در مجموع، میزان اثرگذاری سهام بزرگ و سودآور بر شاخص به مراتب بیشتر از سهام کوچک و با عملکرد ضعیف است؛ لذا می‌توان نتیجه گرفت که شاخص بورس در سال 98 روند صعودی خود را حفظ خواهد کرد و افت‌های فعلی موقتی است.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/98552

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی