ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

نسخه

تاریخ درج : پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸
شماره روزنامه: 

خوبی و بدی شست‌وشوی بدن با آب سرد

 در یکی از شماره‌های پیشین به حمام پا و خواص آن اشاره کردیم و گفتیم که بدین منظور می‌توان از وان حمام، تشت بزرگ، حوضچه و حتی سطل استفاده کرد، این حمام‌ها اعم از دست و پا هم برای مقاوم‌سازی و هم برای پیشگیری و مداوای بسیاری از بیماری‌ها مفید هستند و باید دست‌کم هفته‌ای دو تا سه مرتبه و اگر هر روز می‌توانید برای پیشگیری در منزل این کار را انجام دهید. شست‌وشوی کل بدن با آب سرد نیز مفید است، اما شرایط دارد و البته برای برخی افراد می‌تواند ضرر داشته باشد.

نتایج شست‌وشو با آب سرد به گفته دکتر ریحانه حسینی، متخصص طب سنتی و نویسنده کتاب «پاسداشت تندرستی»، شست‌وشو با آب سرد باعث نشاط و تقویت بدن، قوای بدنی و حرارت غریزی می‌شود. همچنین غسل با آب سرد باعث استحکام اعضای بدن می‌شود.

 برای غسل با آب سرد،  به یک‌باره در آب فرو رفته و پیش از آنکه سرمای آب باعث لرز شود، از آب خارج شوید و هنگامی که از آب بیرون می‌آیید، بدنتان را گرم کنید تا بدن به رنگ طبیعی خود بازگردد.

پیش از داخل شدن به آب سرد، بهتر است بدن را با کمی روغن مالش داده و سپس ورزشی سبک و معتدل‌، سبک‌تر از آنچه عادتتان است، انجام دهید.

پس از بیرون آمدن از آب، خوب است دوباره بدن را مالش دهید، ولی با شدت بیشتر و آن روز غذای بیشتری مصرف کنید و آب کمتری بنوشید. شست‌وشو با آب سرد پس از ورزش‌های قوی، سنگین و طولانی جایز نیست.

شرایط شست‌وشو با آب سرد شست‌وشو با آب سرد فقط در برخی شرایط خاص مجاز است.

 مزاج فرد گرم باشد.

فرد جوان باشد.

غسل با آب سرد برای کودکان و پیران جایز نیست، اگرچه کودک حرارت زیاد دارد، ولی زیادی رطوبت در کودکان قدری کیفیت گرمی را کاهش می‌دهد و در سال‌خوردگان نیز به علت ضعف حرارت غریزی جایز نیست.

در فصل تابستان باشد.

در زمان گرم روز (ظهر) باشد، زیرا در زمان سرما باعث کاهش حرارت غریزی می‌شود.

گوشت بدن در زیادی و کمی معتدل باشد، چون در فرد لاغر سرما سریع به درون بدن نفوذ می‌کند.

شخص، غذایی که موجب فساد هضم شود، نخورده باشد، زیرا فساد هضم باعث صعود بخارهای فاسد می‌شود.

زکام و نزله نداشته باشد، زیرا مانع تحلیل مواد حبس شده در سر و در نتیجه تشدید این بیماری‌ها می‌شود.

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/106170

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی