ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

نشانه‌های انواع اختلالات اضطرابی

تاریخ درج : پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸
شماره روزنامه: 

نشانه‌های انواع اختلالات اضطرابی

زهرا شفیعی‌پورفرد

گاهی اضطراب امری عادی محسوب می‌شود؛ مثل نگرانی‌های روزمره ای که برای زندگی دارید، اما بعضی مواقع اضطراب، زندگی‌تان را مختل می‌کند؛ بنابراین هرنوع اضطرابی، اختلال به حساب نمی‌آید، اما همیشه تشخیص به این سادگی نیست. در این بحث ما به گونه‌ای مختصر نشانه‌ها را بیان می‌کنیم، درصورتی‌که تعدادی از آنها را در خود می‌بینید، درمان اضطراب را به تاخیر نیندازید؛ به ویژه درمان آن در کودکانتان هرچه سریع‌تر پیگیری شود، تاثیر بسزایی در رشد روانی کودک خواهد داشت:

 اختلال اضطرابی فراگیر: شایع‌ترین نوع اضطراب است. حالتی که پیوسته از تنش جسمانی/روانی بدون هیچ علت مشخصی رنج می‌برید و توانایی رهایی از آن را ندارید. تحریک‌پذیری و تشویش دائم، بی‌حالی و خستگی به گونه‌ای که توانایی‌تان را برای انجام امور عادی از دست می‌دهید.

 فوبیای اجتماعی: ترس نامعقولی از موقعیت‌های عادی اجتماعی است. کمرویی و احساس شرم شدید که مراوده با دیگران را برای شما مشکل می‌کند. این افراد موقعیت‌های عمومی را ناراحت‌کننده می‌دانند و ترس دائمی از قضاوت شدن و صحبت کردن در جمع دارند و موجب می‌شوند از ارتباطات سالم دوری کنند.

 هراس: داشتن احساس عذاب و خطری قریب الوقوع به صورتی‌که گاهی از شدت آن و ظاهر شدن جسمی و روانی در فرد، بیمارستان بستری می‌شوند. هراس شدید از وقایع در آینده یا حملات هراس در زمان حال، این نوع از هراس 

با اختلال اضطراب فراگیر، هم‌پوشانی نزدیکی دارد و تشخیص و درمان آن به عهده‌ پزشک متخصص است.

استرس پس از سانحه: اضطرابی که پس از حادثه‌ای تکان دهنده ایجاد می‌شود. این نوع اضطراب می‌تواند تا سال‌ها روی فرد اثرات سختی بگذارد. مرور بیش از اندازه‌ اتفاق در ذهن، واکنش شدید به برخی محرک‌های مربوط به حادثه، نگرانی مفرط پیرامون وقوع مجدد اتفاق و عاطفه‌ آسیب دیده که هرکدام از این نشانه‌ها درصورت درمان نشدن تا پایان عمر با فرد باقی می‌ماند. سطح بالای اضطراب در این افراد تثبیت شده است.

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/106177

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی