ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

نقل + قول

تاریخ درج : یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

امیدواریم اشتباهات گذشته را دوباره  تکرار نکنیم
سید کمال خرازی که اکنون ریاست شورای راهبردی روابط خارجی را بر عهده دارد، معتقد است: در اصول سیاست خارجی ایران از ابتدای انقلاب تا به امروز تغییر زیادی به وجود نیامده است، فراز و نشیب به دلایل مختلف وجود داشته، اما در کلیت در اصول خودمان ایستادگی کردیم. او در گفت و گو با ایسنا بیان کرد: البته ریشه مشکلات‌مان هم با کشورهایی مثل آمریکا همین است که آنها نمی‌خواهند موجودیت جمهوری اسلامی ایران را برتابند و بعضی از آنها به صراحت می‌گویند می‌خواهیم تغییر رژیم انجام دهیم. بعضی‌ها نیز با پرده این را صحبت می‌کنند بنابراین بسیاری از مشکلات ما ناشی از استقلال‌طلبی ماست، اینکه بر ارزش‌های خود پا بر جا هستیم، از مستضعفان جهان حمایت می‌کنیم، اینها بر اساس قانون اساسی وظیفه ماست و آنها نمی‌خواهند این ارزش‌ها را برتابند. رئیس شورای راهبردی روابط خارجی کشورمان در پاسخ به این سوال که اکنون با وجود گذشت ۴۰ سال از انقلاب، در این سال‌ها چه اشتباهاتی رخ داده و شما به‌ منزله کسی که سال‌ها مسئول بودید این اشتباهات را در چه مواردی می‌دانید که با شناخت‌ آنها بتوان اشتباهات را سریع‌تر حل و اصلاح کرد، گفت: اشتباهات، طبیعت هر انسانی است و نظام‌ها هم مجموعه انسان‌ها هستند، اما شاخص‌هایی داریم که باید ببینیم  آیا به آن شاخص‌ها به درستی عمل شده یا خیر. این دیپلمات ارشد کشورمان اظهار کرد:  قانون اساسی کشور این شاخص‌ها را در اختیار ما می‌گذارد، باید ببینیم  چقدر نسبت به قانون اساسی وفادار بودیم. آیا همه ابعاد قانون اساسی را اجرا کردیم یا خیر و اینها باید مورد ارزیابی قرار گیرد. امیدواریم اشتباهات گذشته را دوباره تکرار نکنیم.

 

ممنوعیت ورود بانوان به ورزشگاه‌ها در حال رفع است
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت:بنده و برخی از همکارانم به جد پیگیر موضوع ورود بانوان به ورزشگاه ها هستیم تا اینکه هر چه سریع‌تر این مشکل برطرف شود، اما به صورت کلی در حال رفع شدن است. پروانه سلحشوری، به خانه ملت گفت: در روزهای نخست که بحث ورود زنان به ورزشگاه‌ها را در فراکسیون زنان مطرح کردند با مخالفت های زیادی مواجه شد اما به تدریج حساسیت ها در رابطه با این موضوع کاهش پیدا کرد. با ورود خانواده ها برای مشاهده چند مسابقه مشخص شد، نه تنها هیچ گونه اتفاق خاصی نمی‌افتد بلکه فضای ورزشگاه‌ها هم نشاط آور  می‌شود. او به سخنان اخیر مسئولان قوه قضائیه و وزارت ورزش اشاره و اظهار کرد:خوشبختانه در روزهای اخیر معاون فرهنگی قوه قضائیه اعلام کرده بودند اگر زیرساخت های ورزشگاه‌ها فراهم شود، بانوان می توانند برای تماشای مسابقات در ورزشگاه ها حضور پیدا کنند و البته از طرفی هم وزیر ورزش بیان کردند ورزشگاه ها از لحاظ زیر ساختی هیچ گونه مشکلی ندارند و تمام مشکلات برطرف شده است.اما مصوبه ای که در شورای عالی انقلاب فرهنگی تدوین شده بود نیاز به اصلاح دارد.این صحبت‌ها نشان می دهد خبرهای خوبی در راه است.

 

پیش از انقلاب بودجه حوزه‌ها را مردم می‌دادند
عضو فراکسیون امید مجلس گفت: پیش از انقلاب بودجه حوزه ها توسط مردم داده می‌شد و اگراکنون مردم کمتر کمک می‌کنند، باید علت آن را ریشه‌یابی کنیم. عبدالرضا هاشم زایی در گفت و گو با اعتمادآنلاین با اشاره به اظهارات حسام‌الدین آشنا در خصوص عدم شفافیت بودجه، گفت: یک عده واضح نمی‌گویند که کدام قسمت بودجه شفاف نیست. اما به نظر می‌رسد مقصود از این صحبت‌ها بودجه‌های موسسات فرهنگی است که بودجه آنها پیش از انقلاب توسط مردم داده می‌شد. او ادامه داد: افرادی به بودجه فرهنگی برخی موسسات و حوزه‌ها مانند جامعه المصطفی، حوزه علمیه خواهران، بیمه طلاب بیکار  و ... معترض هستند. سال گذشته این بودجه با عنوان تبصره ۱۷ مطرح بود. پیش‌ازاین، این هزینه‌های فرهنگی را مردم می دادند.من اعتقاد دارم ما باید بیشتر به حل مشکلات اساسی و معیشتی مردم بپردازیم. برای مثال هنوز مدرسه ایمن نداریم که دانش آموزان در آن درس بخوانند. هاشم زایی گفت: اکنون فضای مجازی تمامی مسائل را به اطلاع مردم می‌رساند بنابراین من معتقدم باید در بودجه شفافیت بیشتری صورت بگیرد و مردم و نمایندگان مردم بدانند با توجه به اختیاراتی که قانون به نمایندگان مجلس داده تا خرج و دخل مملکت را مدیریت کنند آیا به‌واقع مجلس در این سال‌ها مدیریت کرده یا خیر.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/88439

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی