ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

نوسانات برنجی تمامی ندارد

تاریخ درج : یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸
ممنوعیت واردات به بهانه‌ای برای گرانی تبدیل شده است

سعیده غفاری/خبر ‌نگار

بازار برنج در سال 98 با نوسانات زیادی همراه بود و از همان ابتدای سال، وقوع سیل به دلیلی برای افزایش قیمت برنج تبدیل شد. پس از آن، شروع ماه رمضان و بالا رفتن تقاضا برای این محصول موجب گرانی مجدد برنج شد؛ با این وجود مسئولان وعده‌هایی برای کاهش قیمت برنج در فصل برداشت دادند، ولی در این فصل نه تنها قیمت‌ها کاهش نیافت، بلکه ممنوعیت واردات برنج خارجی و تخصیص نیافتن ارز به آن موجب شد قیمت برنج خارجی بالا رود. واسطه‌گران نیز در این بین بیکار ننشستند و برنج را به میزان کم و قیمت بالا توزیع کردند تا اول آذر که واردات آن آزاد شد.داستان افزایش قیمت برنج از وقوع سیل شروع شد و اکنون به ممنوعیت واردات برنج خارجی رسیده‌است. مسئولان نیز معتقدند که این اتفاقات به بهانه‌ای برای گرانی برنج توسط دلالان تبدیل شده‌است. با این حال به نظر می‌رسد بازار برنج در سال جاری در دست واسطه‌گران است و کسی قصد ندارد روند رشد نرخ برنج را متوقف کند. 

ممنوعیت واردات عامل گرانی خارجی‌ها

ممنوعیت واردات و ترخیص نشدن کالاها از گمرک، دلیل اصلی افزایش قیمت برنج خارجی محسوب می‌شود. مشکلات ارزی و اختصاص نیافتن ارز برای واردات برنج موجب شد میزان زیادی برنج خارجی به مدت پنج ماه در گمرک بماند. از طرفی دولت برای افزایش فروش برنج داخلی، واردات برنج خارجی را در فصل برداشت ممنوع کرد که این دو اتفاق باعث شده عرضه برنج در کشور کاهش یابد. درحال حاضر روند عرضه برنج در بازار کند شده است و پاسخ‌گوی نیاز مردم نیست، به دنبال این موضوع، برنج هندی در بعضی از فروشگاه‌ها با قیمت هر کیلوگرم 11 تا 13هزارتومان و برنج پاکستانی با نرخ هر کیلوگرم 10 هزار تومان به فروش می‌رسد. این درحالی است که طبق گفته مسیح کشاورز، دبیر اجرایی انجمن واردکنندگان برنج ایران، طی جلسه ستاد تنظیم بازار، قیمت برنج‌‌های وارداتی مانند ماه‌های گذشته، هر کیلوگرم برنج هندی حداکثر ۸ هزار تومان و هر کیلوگرم برنج پاکستانی ۸ هزار و ۹۰۰ تومان تعیین شد.‌ همچنین نرخ مصوب هرکیلوگرم برنج تایلندی نیز 6هزار و200 تومان است، ولی در بعضی از فروشگاه‌ها هر کیلوگرم آن با قیمت 7هزار و 500 تومان عرضه می‌شود.

واسطه‌گران عامل گرانی داخلی‌ها

وضعیت بازار برنج داخلی نیز مانند نمونه‌های خارجی چندان مناسب نیست. دولت در فصل برداشت، واردات برنج خارجی را ممنوع کرد تا محصولات ایرانی در بازار بدون مشتری نباشند، ولی این اقدام دولت در سال جاری نتیجه عکس داد و قیمت برنج ایرانی افزایش چشمگیری یافت، تاجایی که در بعضی از فروشگاه‌ها هر کیلوگرم برنج ایرانی با قیمت 30 تا 40هزار تومان به فروش می‌رسد. در مقابل، نرخ مصوب این محصول بسته به منطقه تولید بین 14 تا 22هزار تومان متغیر است. درخصوص علت گرانی برنج ایرانی، عده‌ای ممنوعیت واردات برنج خارجی را عامل اصلی می‌دانند و بر این باورند که وارد نشدن برنج به کشور باعث شده عرضه جواب‌گوی تقاضا نباشد و به دنبال این کمبود قیمت‌ها بالا رود. در مقابل گفته‌های محمد شفیع ملک زاده، رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی حاکی از این است که ممنوعیت واردات به بهانه‌ای برای گرانی برنج تبدیل شده‌است و براساس مکانیزم کلی، قیمت محصولات کشاورزی از جمله برنج، تابع نظام عرضه و تقاضاست که عده‌ای واسطه‌گر و دلال با کاهش توزیع و احتکار برنج باعث افزایش قیمت کلی این محصول شده‌اند.  همچنین براساس توضیحات این مقام مسئول، با درنظر گرفتن هزینه‌‌های تولید، کرایه حمل‌ونقل، سود تولیدکننده و فروشنده هر کیلو برنج ایرانی نباید با نرخ بیش از ۲۰ هزار تومان به مصرف‌کننده عرضه شود. با این حال دلالان، برنج را با قیمت حدود 30 هزار تومان به میزان کمی عرضه می‌کردند تا با کاهش توزیع و افزایش قیمت، واردات برنج آزاد شود. درواقع ممنوعیت واردات برنج خارجی یا افزایش هزینه‌های تولید برنج ایرانی  تنها بهانه این افراد برای بالا بردن قیمت‌ها محسوب می‌شود.

سرنوشت بازار برنج، خوب یا بد؟

 

ماجرای گرانی برنج از ماه‌های ابتدایی سال شروع شد و تا ماه رمضان نیز ادامه یافت. مسئولان از همان ابتدا مقصر اصلی گرانی برنج را وجود دلالان اعلام کردند و وعده کاهش قیمت برنج در فصل برداشت را دادند، ولی با فرارسیدن زمان برداشت نه تنها قیمت‌ها کم نشد، بلکه شاهد گرانی مجدد این محصول هستیم. از طرفی طبق گفته‌های دبیر اجرایی انجمن واردکنندگان برنج ایران، اکنون حدود 200 هزار تن برنج در گمرک باقی مانده که این میزان به تدریج وارد بازار می‌‌شود و نیاز بازار به برنج وارداتی تنها تا پایان آذر پاسخ‌گوست. مسیح کشاورز، کسری برنج وارداتی کشور برای تامین نیاز کشور تا پایان سال را ۴۵۰ هزار تن دانست. بر اساس مصوبه وزارت صمت و ابلاغیه گمرک، از ابتدای آذر واردات برنج به کشور آزاد شد، این درحالی است که برنج‌های ثبت‌سفارش‌شده بعد از آذر به‌صورت عادی ترخیص شده، اما برنج‌های ثبت‌شده قبل از این ماه همچنان باید در انبار تحت کلید باشند.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/104540

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی