ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

نوسانات پسابنزینی در بازار ارز

تاریخ درج : یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸
کدام عامل بیشترین تاثیر را بر نرخ ارز تا پایان سال دارد؟

سعید غفاری/خبرنگار

نوسانات نرخ دلار پس از سهمیه‌بندی‌ بنزین به تیتر اول اخبار نشریات تبدیل شده‌است. دلار بار دیگر سودای صعود برداشت و مرز 14 هزار تومان را رد کرد، ولی زودتر از آنچه تصور می‌شد عقب نشست تا بازار تحلیل‌ها درباره نرخ دلار گرم شود. تحلیلگران هر‌ کدام با روشی نرخ دلار را پیش‌بینی می‌کنند. رسانه‌های خارجی و کانال‌های اعلام نرخ دلار از 18 هزار تومانی شدن‌ آن تا پایان سال می‌گویند و تحلیلگران تکنیکال مدعی ثبات نرخ ارز کمتر از 14 هزار تومان هستند، رئیس کل بانک‌مرکزی نیز هر روز به نوسان‌گیران این بازار هشدار می‌دهد، ولی تعداد زیاد متغیر‌های سیاسی و اقتصادی اثر‌گذار بر بازار باعث شده‌ دورنمای واحدی از نرخ دلار وجود نداشته باشد.تا پایان سال 98 کمتر از چهار ماه زمان باقی‌مانده‌است و عوامل موثر بر نرخ ارز در بازار داخلی به سه دسته‌ سیاسی، مناسبتی و بودجه‌ای تقسیم می‌شوند، اگر تغییری در هر‌کدام از این متغیر‌ها ایجاد شود، بازار ارز به سرعت واکنش نشان خواهد‌داد.

عوامل سیاسی

متغیر‌‌های سیاسی موثر بر بازار ارز زیاد هستند، ولی گاهی بسیار جزئی‌اند، برای مثال یک توییت‌ ساده در توییتر قدرت بالا‌ و پایین‌ بردن نرخ دلار در بازار را دارد، در نتیجه‌‌ بررسی تمام عوامل سیاسی موثر بر نرخ ارز طی سه ماه آینده تقریبا غیر‌ممکن است. با این حال سفر رئیس‌جمهور به ژاپن و حواشی آن یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر نرخ دلار است. اگر نتیجه این سفر مثبت باشد منجر به کاهش قیمت‌ها خواهد شد.پس از این، انتخابات اسفندماه مجلس مستقیم بر نرخ دلار موثر است، اینکه افراد تایید صلاحیت شده‌ بیشتر از چه طیفی باشند یا اینکه چه افرادی موفق شوند کرسی‌های مجلس رابه دست آورند، همگی در نرخ دلار تاثیر‌گذارند، ولی بیشتر از انتخابات مجلس شورای اسلامی، انتخابات 2020 آمریکا و حواشی استیضاح‌ترامپ می‌تواند نرخ دلار را پایین‌ و بالا کند.رقـابـت بــرای انـتخـابــات ریـاســت جمهوری آمریکا بالا گرفته اسـت و اینکه شانس برای انتخاب چه کسی بالاتر باشد بر میزان تقاضای ارز تاثیر می‌گذارد. انتخاب مجدد ترامپ شاید منجر به ثبات یا افزایش چند‌درصدی نرخ دلار باشد، درحالی که انتخاب فرد دیگری شاید باعث کاهش کوتاه‌ مدت نرخ ارز شود. البته اگر پیش از انتخابات ریاست جمهوری ترامپ استیضاح شود، ممکن است بازار ارز واکنشی ریزشی داشته‌باشد، ولی کف قیمت‌ دلار حدود 11 هزار تومان است.

عوامل مناسبتی

دسامبر آخرین ماه از سال میلادی اســـت و با توجه به جشن‌هـای کریسمس تقاضا برای دلار و مسافـرت خــارجــی افــزایــش پـیـدا مـی‌کـنـد. کارشناسان دلیل اصلی صعودی شدن نرخ ارز طی هفته‌های گذشته را همین مسئله می‌دانند. با پایان ماه دسامبر و اتمام تعطیلات سال نوی میلادی این احتمال وجود دارد که نرخ دلار ریزشی شود، در نتیجه سیو ‌سود و خروج‌ از بازار در این شرایط منطقی‌تر است. فراموش نکنید این اولین آذر ماهی نیست که بازار دلار در آن صعودی شده‌ است.با پایان آذر و ماه‌ دسامبر از نظر مناسبتی بازار ارز حدود دو ماه وارد خواب زمستانی خواهد شد و از اسفند مجددا صعودی می‌شود. اسفند تقاضا برای کالا افزایش پیدا می‌کند در نتیجه واردات بیشتر خواهد‌شد، از طرفی مسافرت‌های خارجی نیز بیشتر می‌شود و تمام این عوامل دست‌ به‌ دست هم می‌دهند تا دلار مجدد صعودی شود. در ایران هر‌سال در ماه اسفند‌ دلار چند‌درصد رشد می‌کند و این اتفاق عجیبی نیست.

عوامل بودجه‌ای

لایحه بودجه99 یکی از اصلی‌ترین محرک‌های بازار ارز است؛ ماده‌های مختلفی در لایحه‌ بودجه بر نرخ ارز تاثیر‌گذار است، ولی مهم‌ترین آنها نرخ ارز نیمایی و دلار چهار هزار و 200 تومانی است. دولت مدعی است دلار چهار هزار و 200 تومانی سال آینده برای کالاهای اساسی باقی می‌ماند و ارز نیمایی هشت هزار و 500 تومان خواهد‌بود، ولی به نظر می‌رسد تعدادی از نمایندگان با باقی‌ماندن ارز چهار هزار و 200 تومانی به دلیل ایجاد فساد مخالف و در تلاش برای حذف آن هستند. اگر مجلس تغییری در نرخ دلار ایجاد کند بازار ارز نیز از آن تاثیر‌می‌پذیرد. اگر دلار چهار هزار و 200 تومانی حذف شد یا مجلس در لایحه بودجه از دولت بخواهد چند گروه‌ کالا را از دریافت ارز دولتی حذف کند، خیلی سریع دلار را صعودی خواهد‌ کرد. دومین بخش مهم و تاثیر‌گذار لایحه بودجه بر بازار ارز، تک‌نرخی کردن بنزین است. نمایندگان به دنبال تک‌نرخی کردن بنزین روی قیمت 1500، 1800 یا حتی دو هزار تومان هستند، البته شاید این اتفاق رخ ندهد، ولی اگر بنزین در یکی از این قیمت‌ها ثابت شود، بازار ارز به سرعت واکنش نشان خواهد داد. با بنزین 1500 تومانی انتظار ثبات یا حتی کاهش قیمت‌ها وجود دارد، درحالی که با بنزین دو هزار تومانی انتظار می‌رود یک موج صعودی دیگر در بازار ارز ایجاد شود.

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/104509

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی