ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

نگاه + جهانی

تاریخ درج : پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

دیپلماسی شهری، افکار عمومی دنیا را درباره ایران شکل می‌دهد
نماینده مردم اصفهان در مجلس گفت: دیپلماسی شهری مردمی‌تر  و در سطح خردتر است و نوعی دیپلماسی عمومی به حساب می آید که برای شکل دادن به افکار عمومی دنیا درباره ایران موثرتر است. ناهید تاج الدین افزود: در شرایط کنونی در راستای هم افزایی با دیپلماسی خارجی می توانیم دیپلماسی های موازی از جمله دیپلماسی شهری را فعال کنیم و پیام ایران و ایرانیان را پررنگ تر و با صدای بلندتر به گوش جهانیان برسانیم. وی خاطرنشان کرد: در ضمن از آنجا که دیپلماسی شهری مردمی تر و  در سطح خردتری است، نوعی دیپلماسی عمومی به حساب می آید و برای شکل دادن به افکار عمومی دنیا  درباره  ایران  موثرتر است. تاج الدین تصریح کرد:  به هر حال وقتی دو شهر یا دو خواهر شهر با یکدیگر ارتباط بگیرند  پیوند آنها به‌واسطه آنکه اجتماعی  و مردمی  است و لزوما سیاسی نیست، مستحکم تر از پیوند  دو حاکمیت است، البته به شرطی که دیپلماسی شهری ما عمیق باشد نه سطحی. نماینده مردم اصفهان در مجلس گفت: متاسفانه کل دیپلماسی شهری ما در بسیاری از مواقع در کلیشه نام گذاشتن یک خیابان به نام خواهر شهر خلاصه شده، در حالی‌که  خواهر خواندگی  به معنای پیوند عمیق مردم شناسانه میان دو شهر است. وی افزود: خواهر خواندگی به معنای این است  که شهر و شهروندان دو خواهر شهر،  وارد ارتباطی عمیق و  اشتراک گذاری فرهنگی شوند، با سبک زندگی یکدیگر  آشنا شوند و تجربه های زیستن را با هم  به اشتراک بگذارند  و حتی نوعی گردشگری فرهنگی میان آنها شکل بگیرد. تاج الدین خاطر نشان کرد: بنابراین لازم است که خواهر خوانده های اصفهان تجربه های توسعه پایدار را با یکدیگر به اشتراک بگذارند  و  صرفا به تبادل نام بر روی یک خیابان اکتفا نکنند.در این راستا به نظر می رسد دیپلماسی شهری می تواند یک دیپلماسی موازی و هم افزا در کنار دیپلماسی خارجی ایران باشد و افکار عمومی دنیا را نسبت به ایران شکل دهد و از این منظر  بسیار مهم است.

 

 

خواهرخواندگی مفهومی عمیق تر  از تعامل و تفاهم است
عضو شورای شهر تهران گفت: خواهرخواندگی مفهومی متفاوت و عمیق تر  از تعامل و تفاهم است. به گزارش مهر، الهام فخاری در نشست تخصصی خواهرخواندگی شهری و ارتقای تعاملات فرهنگی با بیان اینکه خواهرخواندگی مفهومی متفاوت و عمیق تر  از تعامل و تفاهم است، افزود: در خواهرخواندگی نوعی خویشاوندی و آمیختگی جانهاست. یک پیوند فرهنگی و اجتماعی است. وی ادامه داد: خواهر خواهندگی وقتی محقق می شود که به پیونددهی جامعه های دو شهر منجر شود. معنای پیوند اقتصادی، شهرسازی، ساختاری و آینده جامعه های شهرها در الگوی خواهرخواندگی تعیین کننده است.  آیا به واقع این امر انجام شده است؟وقتی می توانیم بگوییم این امر محقق شده که اقتصاد شهری، فضای کالبدی و یا آینده مشترک برنامه ریزی شده باشد. عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه بالندگی جامعه شهری در یک چشم انداز مشارکت اتفاق می افتد گفت : شراکت و هماهنگی در درخشش ها و ارزش ها، در چالش ها و مسئله ها چشمگیر باشد. در این الگو اصل بر این است که باهم همکاری کنیم، وقتی خواهرخواندگی شهرها معنادار است که نهادهای مدنی، تخصصی، صنفی و عمومی فلسفه و کار مشترک داشته باشند.

 

 

دیپلماسی شهری ضرورتی فراراه مدیریت‌ شهری
یک کارشناس مدیریت شهری گفت: در دهه‌های اخیر، شهرها به کنشگرانی مهم در عرصه بین‌المللی تبدیل شدند، آنها همپای دولت‌ها به مراودات بین‌المللی مبادرت می‌ورزند و نقش‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی مختلفی را ایفا می‌کنند. یکی از نقش‌های مهم شهرها، پیشگامی در ایجاد همگرایی بین‌المللی بین شهرها و پیگیری اهدافی مشترک برای شهرهاست. علی نوذرپور افزود: اکنون شهرهای مختلفی در جهان، نخستین حلقه‌های اشتراک مساعی بین شهری را تشکیل داده‌اند و شهرها را برای پیگیری اهدافی خاص، گرد هم آوردند. حلقه‌های مهمی نظیر متروپلیس، شهرداران آسیایی، شهرهای راه ابریشم، شهرهای آسیا - اقیانوسیه نمونه‌ای از مجامع شهری هستند که با عضویت شهرهایی از مناطق جغرافیای مختلف تشکیل می‌شوند و اهداف مشترکی را برای تأمین منافع شهرهای عضو، پیگیری می‌کنند. این مجمع می‌تواند با دید اسلامی به همه موضوعات شهری در شهرهای اسلامی بنگرد و ایده‌های خوبی برای تعامل فرهنگ اسلامی و رویکردهای اقتصادی، کالبدی و مدیریتی در شهرها فراهم کند. ایده‌هایی که در سایر تشکل‌های بین‌شهری در مقیاس بین‌المللی، مورد توجه قرار نمی‌گیرند. به این ترتیب، این مجمع با تولید ایده‌های توسعه پایدار اسلامی، حکمرانی خوب اسلامی، اقتصاد شهری اسلامی، بهترین نقش را برای کمک به شهرهای اسلامی ایفا خواهد کرد.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/75258

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی