ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

هزارتوی سهام عدالت

تاریخ درج : یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
روند فروش و نقدکردن سهام عدالت همچنان غیرشفاف است

گروه  بورس  

فروش سهام عدالت، مهم‌ترین شاخصه تأثیرگذار بر روند بورس است. هر روز اطلاعات جدید درباره شیوه فروش و اطلاع از سهام عدالت منتشر می‌شود و با هر خبری که اعلام می‌شود، بازار سرمایه دستخوش نوسان‌های گسترده‌ای می‌شود. امکان استفاده از کارت اعتباری برای مشمولان سهام عدالت، فروش سهام تجمیع شده مشمولان بعد از زمان عادی معاملات، احتمال حمایت حقوقی‌ها از بازار، شروع فروش سهام عدالت در بانک‌ها و ... ازجمله خبرهایی است که لحظه‌به‌لحظه روی سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی قرار می‌گیرد؛ اما باوجود همه این خبرها، موضوع نگهداری یا فروش سهام عدالت، همچنان در هاله‌ای از ابهام است. درواقع تحلیلگرها و کارشناسان بورس نیز نمی‌توانند متوجه شوند کدام روش مزایای بیشتری دارد.فروش 30 درصد از سهام عدالت از شنبه شروع شده و برخی از مشمولان این سهام با مراجعه به بانک‌ها، برای فروش سهام خود اقدام کرده‌اند. بااین‌حال مشخص نیست ارزش کل سهام عدالت چند برابر شده است. مسئولان پیش‌ازاین از 10 تا 16 برابر شدن ارزش این سهام گفته‌اند. حسین فهیمی، مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، حدود یک ماه پیش اعلام کرد: «افرادی که ۱۲ سال پیش سهام عدالت یک‌میلیون تومانی به آن‌ها داده‌شده، اکنون سهام آن‌ها بیش از ۱۶ برابر شده است.» اما ابراهیم قربانی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری سهام عدالت خراسان شمالی، در مصاحبه با خبرگزاری‌ها اعلام کرد: «ارزش سهام عدالت ۱۰ برابر شده است.» برخی سایت‌ها نیز با محاسبه ارزش تک‌تک سهامی که در سبد سهام عدالت است، برآورد کردند «سهام عدالت هر مشمول در ۱۳ سالی که از زمان عرضه آن گذشته تقریبا ۱۸ برابر شده است». بررسی‌های «دنیای اقتصاد» نیز نشان می‌دهد ارزش روز هر برگه سهام یک‌میلیون تومانی حدود ۱۷ میلیون تومان است. درهرحال 30 درصد سهام عدالت قابلیت فروش دارد. بسته به میزان افرادی که درخواست فروش سهام عدالت را ثبت می‌کنند، ارزش کل سهامی که در بازار عرضه خواهد شد، تغییر می‌کند. یاسر فلاح، مدیر روابط عمومی سازمان بورس، پایان هفته گذشته اعلام کرد: «فقط ۱۰۰هزار نفر از ۴۹ میلیون نفر دارنده سهام عدالت خواستار فروش ۳۰ درصد سهام خود در بانک‌ها شده‌اند.» اما به نظر می‌رسد 100هزار نفر مشتی نمونه خروار باشد؛ چراکه زمان درخواست فروش سهام عدالت تا 15خرداد تمدید شده است؛ درنتیجه تعداد افرادی که خواستار فروش سهام خود هستند، می‌تواند به‌صورت تصاعدی افزایش یابد. از سوی دیگر در روزهای ابتدایی، بانک‌ها نیز به‌درستی نمی‌دانستند سازوکار فروش این سهام چیست و چه فرمی باید تحویل مشتریان دهند! درگاه کارگزاری‌ها برای فروش سهام عدالت نیز در حال آماده‌سازی است؛ درنتیجه سفارش‌های آنلاین نیز به مجموع سفارش‌های قبلی اضافه خواهد شد.

دوراهی مستقیم یا غیرمستقیم!

اما مهم‌ترین دغدغه این روزهای اهالی بازار سرمایه، انتخاب بین روش مستقیم یا غیرمستقیم نگهداری سهام عدالت است. به‌طور مشخص مسئولان سازمان بورس توصیه می‌کنند که مردم روش غیرمستقیم را انتخاب کنند تا بتوانند از مزایای این روش بهره ببرند؛ اما در برابر هر مزیتی که برای روش مستقیم وجود دارد، مزیت دیگری برای روش غیرمستقیم وجود دارد و نمی‌توان با قاطعیت یکی از روش‌ها را بر دیگری ارجح دانست. درواقع این‌طور به نظر می‌رسد که دولت سعی دارد با گذاشتن مردم بر سر دوراهی روش مستقیم یا غیرمستقیم، مسئولیت خود را در این زمینه کم کند و اگر هر اتفاقی برای این سهام رخ داد، مسئولیت آن را به گردن کسانی بیندازد که آن روش را انتخاب کرده‌اند. اگر واقعا روش غیرمستقیم مناسب حال همه است، پس آزادسازی آن و امکان فروش سهام عدالت برای چیست؟ اگر هم بسته به ویژگی‌های شخصی و محیطی، این مسئله برای افراد، متفاوت است، پس چه دلیلی دارد که از روش غیرمستقیم مدیریت سهام حمایت می‌کند؟

تأثیر سهام عدالت بر بازار

بیش از 10 روز از زمان انتشار خبر امکان فروش سهام عدالت می‌گذرد و در این زمان، بازار حرکت‌های پرنوسان و غیرقابل‌پیش‌بینی داشته است. درواقع هفته گذشته فقط سه روز کاری وجود داشت. طی دو روز اول، بازار به‌شدت ریزشی بود و حجم سفارش‌های فروش تا میانه‌های روز چهارشنبه ادامه داشت؛ اما از اواسط روز چهارشنبه هفته گذشته تا پایان معاملات روز شنبه، تقاضا بر عرضه پیشی گرفت؛ ولی معاملات روز گذشته متعادل بود و خریداران و فروشندگان برتری نسبی به یکدیگر نداشتند. اکنون شاخص کل دوباره به مرز یک‌میلیون واحد رسیده است. بااین‌حال هنوز نمی‌توان به‌طورقطع مشخص کرد روند بازار صعودی است یا نزولی. به اعتقاد برخی کارشناسان، روند اصلاحی بازار تمام شده است و اکنون قله‌های مرتفعی پیش پای شاخص قرار دارد. به اعتقاد برخی دیگر نیز بازار در کوتاه‌مدت در همین محدوده و بدون اینکه روند خاصی داشته باشد، نوسان می‌کند. در آخر نیز با اشاره به اینکه مؤلفه اقتصادی یا سیاسی خاصی رخ نداده است، روند ریزشی را پیش‌بینی می‌کنند.

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/109502

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی