ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

هزلولی‌های رنگی

تاریخ درج : چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸
الهام ماهری/ پژوهشگر هنر

{ حجم‌گری یا کوبیسم از جمله رویکرد‌های هنری سده بیستم میلادی به‌شمار می‌رود که با کنار گذاشتن شیوه‌های سنتی ژرف‌نمایی و به‌واسطه‌ توجه به حجم‌ها و برش‌های هندسی، مکتبی نو   را  در عرصه نقاشی روی کار آورد. در این شیوه، هنرمند با به‌کارگیری طیف محدودی از رنگ‌ها و با استفاده از اشکال هندسی، به تصویرسازی مضامینی هم‌چون نقش اشیا یا چهره‌سازی می‌پردازد. }

عنوان این نقاشی «زن با سه‌پایه» است و ژرژ  براک آن را در سال ۱۹۳۶ به‌تصویر کشیده است. اگر نام اثر را نمی‌دانستید، باز هم می‌توانستید شمایل زن را در آن تشخیص دهید؟ او در چه حالتی قرار گرفته است؟ آیا می‌توانید تشخیص دهید که زن مشغول چه‌کاری است؟ به غیر از زن،  چه اشکال دیگری را در نقاشی می‌بینید؟ می‌توانید آنها را به تفکیک نام ببرید؟ به‌نظر شما چرا نصف چهره زن از نیم‌رخ و به رنگ سیاه کشیده شده است؟ آیا براک مقصود خاصی داشته است؟

 

 

 

نقاشی مقابل  با عنوان «گرنیکا» اثر مشهور پابلو پیکاسو است که در سال ۱۹۳۷ کشیده شده است.آیا با داستان این نقاشی آشنایی دارید؟‌ پیکاسو به کدام واقعه تاریخی اشاره دارد؟آیا چهره‌ اشخاص و حیوان‌ها را تشخیص می‌دهید؟ از حالت آنها می‌توانید حدس بزنید که چه اتفاقی در حال رخ‌دادن است؟با دقت در نقاشی، کدام اشکال هندسی را در آن می‌یابید؟ یک مداد بردارید و آنها را روی نقاشی علامت بزنید. چند رنگ را در تصویر تشخیص می‌دهید؟ می‌توانید حدس بزنید که چرا نقاشی تیره و کم‌رنگ است؟

url : http://www.isfahanziba.ir/node/95614

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی