ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

هشدار + زیستی

تاریخ درج : شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

صدور حکم قضایی برای یک واحد متخلف
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شاهین شهر و میمه گفت: حکم قضایی برای مسئول یک واحد متخلف آلوده کننده محیط زیست در شهرستان صادر شد. به گزارش پارما،  مهدی پور قاسم در این باره اظهار کرد: مسئول یک واحد مرغداری به جرم تهدید علیه بهداشت عمومی و آلودگی محیط زیست به یکصد میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شد.وی گفت: این واحد مرغداری گوشتی با فعالیت خود موجب آلودگی محیط زیست و تهدید علیه بهداشت عمومی شده بود.

 

آب دریاچه ارومیه چرا کاهش یافت؟
با توجه به بررسی صورت گرفته، یکی از علل کاهش حجم دریاچه ارومیه، اضافه برداشت آب زیرزمینی در محدوده‌های اطراف دریاچه است که این افزایش برداشت از منابع آب زیرزمینی موجب کسری مخزن آبخوان‌های اطراف دریاچه شده است. تا جایی که اکنون ۱۲ مورد از محدوده‌های مطالعاتی اطراف دریاچه، جزء محدوده‌های ممنوعه هستند که موید برداشت‌های بی‌رویه در این محدوده‌هاست.به گزارش مهر، مهدی ابراهیمی موینی، پژوهشگر حوزه آب  تاکید می‌کند: به منظور بررسی بیشتر امکان تبادل آب زیرزمینی محدوده‌های اطراف دریاچه و دریاچه ارومیه لازم است تراز سطح آب زیرزمینی و همچنین میزان تغییرات شوری محدوده‌های مطالعاتی اطراف دریاچه مورد ارزیابی قرار گیرد. وی توضیح می‌دهد: تراز سطح آب زیرزمینی پایین‌تر از تراز سطح دریاچه است و بنابراین می‌توان گفت دریاچه، منبع تغذیه‌ آب‌های زیرزمینی واقع در شرق آن است. به‌طور کلی می‌توان گفت آب زیرزمینی از غرب به شرق جریان دارد و دریاچه از محدوده‌های غربی تغذیه شده، درحالی‌که خود منبع تغذیه آب زیرزمینی محدوده‌های شرق دریاچه است.این پژوهشگر حوزه مدیریت منابع آب ادامه می‌دهد: بالاترین نرخ تغییرات شوری مربوط به محدوه شیرامین واقع در شرق دریاچه است.

 

از خروج ۱۷۰۰ پرنده زیستی ممانعت شد
فرمانده مرزبانی خوزستان از کشف یک هزار و ۷۰۰ قطعه پرنده زینتی توسط دریابانان خوزستان هنگام خروج از کشور خبر داد. سردار عبدالله نظرپور در گفت‌وگو با مهر اظهار کرد: ماموران پایگاه دریابانی آبادان در پی کسب خبری مبنی بر قاچاق پرندگان زینتی در سطح حوزه استحفاظی خود بلافاصله بررسی دقیق موضوع، شناسایی و دستگیری قاچاقچیان را در دستور کار خود قرار دادند.وی افزود: ماموران پایگاه دریابانی آبادان با اعزام به محل در یک عملیات غافلگیرانه موفق به دستگیری قاچاقچی و کشف یک هزار و ۷۰۰ قطعه پرنده زینتی از نوع شدند. فرمانده مرزبانی خوزستان با تاکید بر حفاظت از محیط زیست و گونه های بومی منطقه تصریح کرد: هرگونه ورود و خروج پرندگان و گونه‌های جانوری باید از طریق مبادی قانونی انجام گیرد، چون قاچاق در این زمینه علاوه بر تخریب محیط زیست، می‌تواند اثرات نامطلوبی در سلامت سایر گونه‌ها و حتی انسان داشته باشد. وی در پایان با اشاره به دستگیری دو متهم در این زمینه گفت: کارشناسان ارزش پرنده‌های کشف شده را بیش از ۵۰۰  میلیون ریال برآورد کردند که  به همراه متهمان مربوطه پس از تکمیل پرونده مقدماتی تحویل مراجع ذی‌صلاح شدند.

 

آخرین وضعیت لقاح مصنوعی پلنگ‌ در ایران
دامپزشک باغ‌وحش تهران با تشریح آخرین وضعیت لقاح مصنوعی پلنگ ایرانی گفت: دو پلنگ نر ایرانی دیگر در باغ‌وحش‌های کشور وجود دارد که متاسفانه با وجود درخواست مکرر ما از سازمان حفاظت محیط زیست، هنوز این پلنگ‌ها برای اسپرم‌گیری و استفاده از ذخایر ژنتیکی به باغ‌ وحش تهران منتقل نشده‌اند. ایمان معماریان در گفت و گو با ایسنا درباره آخرین وضعیت «کیجا» که قرار است عمل لقاح مصنوعی روی آن انجام شود، اظهار کرد: طی چند روز آینده این پلنگ مجددا بی‌هوش می‌شود تا مورد سونوگرافی قرار بگیرد تا ببینیم که آیا آمادگی پذیرش اسپرم را دارد یا خیر؟وی با بیان اینکه بدون انجام سونوگرافی نمی‌توانیم متوجه زمان تخمک‌گذاری «کیجا» شویم، تصریح کرد: با انجام سونوگرافی متوجه سایز فولیکول‌های تخمدان این پلنگ ماده می‌شویم و بر اساس آن لقاح مصنوعی انجام می‌شود. دامپزشک باغ‌ وحش تهران ادامه داد: به‌صورت تقریبی از روی علائم رفتاری و بالینی می‌توان زمان تخمک‌گذاری را حدس زد. ما بر همین اساس «کیجا» را بی‌هوش می‌کنیم و با سونوگرافی متوجه تخمک‌گذاری می‌شویم.معماریان گفت: تاکنون از دو پلنگ نر ایرانی نیـــز اسپرم گرفته‌ایم و آنها را  در نیتــــــروژن مایع نگهداری می‌کنیم. 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/90973

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی