ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

همگام با جهان دوستدار سالمند

تاریخ درج : پنجشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸
اصفهان در راستای پیوستن به شبکه‌ای متشکل از 700 شهر دنیا، اولین قدم را برداشت

بهناز عابدی / دبیر گروه سیاست و دیپلماسی

شبکه جهانی شهرها و جوامع محلی دوستدار کودک در سال 2010 متولد شد و ماموریتش را ساختن شهرها به مکانی برای رسیدن به میان‌سالی قرار داد. این حرکت در واقع واکنشی به رشد جمعیت سالمندان از یک سو و افزایش شهرنشینی در سراسر جهان از سوی دیگر بود. این شبکه که زیرمجموعه ای از سازمان جهانی بهداشت محسوب می‌شود، تلاش کرده است تا مقام‌های محلی را به شهرسازی با محوریت سالمنددوستی آگاه سازد.آمارهای سازمان جهانی بهداشت نشان می‌دهد دنیا در حال پیر شدن است. به‌طوری که نسبت افراد ۶٠ ساله و بالاتر، از ١١ درصد درسال ٢٠٠۶ به ٢٢ درصد در سال ٢٠۵٠ خواهد رسید. در آن زمان تعداد سالمندان بیشتر از کودکان زیر ١۴سال خواهد شد. در این بین، کشورهای در حال توسعه با سرعت بیشتری نسبت به کشورهای توسعه‌یافته پیر می‌شوند. براساس آمارهای سازمان ثبت احوال کشور، هرم سنی جمعیت ایران وارد دوره میان‌سالی شده است. این دوره مقدمه‌ای برای ورود به دوره سالمندی است که باید از پیش برای آن برنامه‌ریزی کرد؛ چراکه مرحله سالمندی از سال 1410 به بعد بر ساختمان سنی جمعیت کشور غالب خواهد شد. در این مرحله به‌تدریج و با سرعتی فزاینده تعداد و درصد سالمندان جمعیت کشور نسبت به سایر طبقات سنی بیشتر خواهد شد؛ به‌طوری که نزدیک به 26 درصد از جمعیت کشور در گروه‌های سنی 55 تا 74 ساله قرار خواهند گرفت و بیش از پنج درصد جمعیت در سنین بالای 75 سال خواهند بود.سیاست سازمان جهانی بهداشت برای جمعیت سالمند، «سالمندی فعال» است. اما این اصطلاح به چه معناست؟ منظور از سالمندی فعال، فرایندی است که در آن سطح سلامت، مشارکت و امنیت افراد سالمند برای رسیدن به کیفیت زندگی بالاتر، ارتقا یابد. برهمین اساس، برای آنکه جمعیت در حال پیر شدن بتوانند از امکانات شهری، استفاده بهینه ای داشته باشند، این سازمان، راهنمای جهانی شهرهای دوستدار سالمند را منتشر و شبکه ای را برای ایجاد ارتباط و همکاری بین آن‌ها، طراحی کرده است.

 

 

روایت سالمندانه اصفهان

قریب به 10 درصد جمعیت کشور را سالمندان تشکیل می‌دهند که سهم کلان‌شهر اصفهان بالغ بر 280 هزار سالمند است. شهری که پس از برداشتن گام‌هایی در راستای پیوستن به شبکه شهرهای دوستدار کودک یونیسف و رساندن این پرونده به ایستگاه‌های پایانی، اینک به دنبال احترام شهر به سالمندش است. به گواه آنچه روز سه شنبه در ساختمان باغ زرشک اصفهان و با حضور شهردار، مدیرکل بهزیستی استان و نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل متحد گذشت، امضای اصفهان پای تفاهم‌نامه ای نشسته است که براساس آن، «طرح ارزیابی شهر دوستدار سالمند» با همکاری و مشارکت شهرداری و اداره کل بهزیستی تدوین و اجرایی خواهد شد. در همین چارچوب، همچنین قرار است  الگوی شهر دوستدار سالمند در تعدادی از محلات شهر اصفهان به صورت پایلوت انجام شود. البته این تفاهم‌نامه تازه ابتدای کار است و اصفهان برای دوستدار سالمند شدن، باید با سازمان جهانی بهداشت نیز وارد گفت‌وگو و همکاری شود. سازمانی که هدفش از تاسیس شبکه شهرها و جوامع محلی دوستدار کودک،  حمایت‌های چند جانبه ازاعضا از طریق تقویت فرایند تبادل تجارب، آموزش دوسویه شهرهای عضو، ایجاد فضاهای زیست محیطی شهری مناسب برای سالمندان ،مشارکت گروه‌های سالمند در فعالیت‌های اجتماعی ، فرهنگی و اقتصادی، ارتقای سلامت سالمندان از طریق ایجاد فضاهای مناسب شهری برای فعالیت‌های فیزیکی و بهبود سطح زندگی در دوران سالمندی است. یافته‌های حاصل از پژوهش‌ها نشان می‌دهد تسهیلاتی مانند محل نشستن، سرویس بهداشتی عمومی‌مناسب و ایمنی و بهداشت معابر و بوستان‌ها از نیازهای اولیه برای زندگی راحت سالمندان در شهر است و اصفهان برای اینکه یک شهر دوستدار سالمند باشد، نیاز به بهسازی دارد؛ کما اینکه ساختن پل و زیرگذر مناسب برای سالمندان در این شهر نادیده مانده است.ناامنی بوستان‌ها از جهت تردد موتورسیکلت و دوچرخه و خطر برخورد با سالمندان و لزوم تفکیک فضای این فعالیت‌ها از محل حضور سالمندان از اولویت‌های بعدی مورد توافق صاحب‌نظران این عرصه است. اگر توافق‌ها حاصل شود و بسترها فراهم، اصفهان پس از پایتخت دومین شهر ایران خواهد بود که به شهرهای دوستدار سالمند جهان خواهد پیوست. تهران در سال 1394 توانست به عضویت این شبکه بین‌المللی درآید و در جمع 700 شهری قرار گیرد که به نوشته گاردین از 39 کشور جهان، نام خود را در فهرست اعضای آن ثبت کرده اند. 

 

 

در جهان چه می‌گذرد؟

روزنامه بریتانیایی گاردین، در گزارشی به تجربه برخی شهرهای جهان در راستای توجه به نیازهای سالمندان پرداخته است. به نــــوشته ایـــــن نشریه، اگر نگاهی به مناسب‌سازی حمل‌و‌نقل یا شهرسازی در نیویورک بندازیم، خواهیم دید که مقام‌های محلی دومین شهر مهم ایالات متحده، در طول یک دهه گذشته نیمکت مخصوص سالمندان و بالغ بر 3500 شلتر اتوبوسی ارتقا یافته  در اختیار آن‌هایی قرار داده است که گاردین «شهروندان ارشد» شهر می‌خواندشان. همچنین در شهر ناتینگهام بریتانیا، 300 مرکز تجاری به پویش «بفرمایید بنشینید» پیوسته‌اند؛ پویشی که با تعبیه مکان مناسب به سالمندان، امکان استراحت در حین خرید از این مراکز را برای این گروه از شهروندان فراهم می‌آورد. گاردین می‌نویسد:«در واشنتگتن آمریکا و بیلبائوی اسپانیا، رانندگان وسایل حمل و نقل عمومی‌موظف به گذراندن دوره‌های آموزشی برای فراگیری رفتارهای مناسب حین رانندگی با اقشار آسیب پذیر جامعه از جمله سالمندان هستند». مناسب‌سازی کف‌پوش پیاده‌راه و ایستگاه‌های اتوبوس و همچنین ارائه اطلاعات مسیر به سالمندان از دیگر اقدامات حمل و نقلی است که شهرهای دوستدار سالمند، موظف به رعایت آن هستند.» علاوه بر مقوله‌های فیزیکی و جسمی، نیازهای اجتماعی سالمندان نیز باید در لابه لای سیاست‌های شهرسازی گنجانده شود. برای نمونه، هنگ کنگ، فعالیت‌های شغلی سبک و منعطف برای دوران پس از بازنشستگی از جمله برنامه‌های تدارک دیده‌شده برای سالمندان است. در این بین اما هستند گروه‌هایی نیز که معتقدند بخشی از جنبش جهانی مقابله با تغییرات اقلیمی‌باید به سالمندان اختصاص یابد چراکه این قشر از جمله اولین گروه‌های قربانی  آلودگی روزافزون هوای شهرها به شمار می‌آیند. 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/102073

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی