ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

هم‌پیمانی استراتژیک در موطن استراتژیک

تاریخ درج : شنبه ۱ تیر ۱۳۹۸
وزیران خارجه ایران و ترکیه اولین نشست کمیسیون مشترک برنامه‌ریزی استراتژیک دو کشور را در اصفهان برگزار کردند

بهناز عابدی / دبیر سیاست و دیپلماسی

در ساعتی که جهان را خبر سرنگونی پهباد آمریکایی در آب‌های سرزمین ایران برداشته بود، محمدجواد ظریف تلفن‌ همراهش را به دست گرفت و از اصفهان، واکنش توئیتری‌اش به این ماجرا را به گوش دنیا رساند:«ایالات متحده علیه ایران جنگ اقتصادی به راه می‌اندازد، اقدامات مخفیانه علیه ما انجام داده و حالا به اراضی ما تجاوز می‌کند. ما به دنبال جنگ نیستیم، اما مجدانه از آسمان، زمین و آب‌هایمان دفاع می‌کنیم. این تجاوز تازه را به سازمان ملل می‌بریم و نشان می‌دهیم که ایالات متحده دارد درباره آب‌های بین‌المللی دروغ می‌گوید.» این سومین سفر رسمی محمدجواد ظریف به اصفهان در دوران وزارتش بود. پیش‌تر یک بار در شهریور 94 در سفری سه‌روزه و یک بار نیز چند روز مانده تا دوازدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری در اردیبهشت 96 برای همراهی با حسن روحانی به این شهر آمده بود. این بار اما حضورش شبیه همه سفرهای استانی دولتمردان فقط برای بازدید از پروژه‌ها و نشست با مدیران استانی نبود. مهم‌ترین دلیلی که ظریف را به اصفهان کشاند، میزبانی از همتای ترکیه‌ای خود برای برگزاری اولین نشست کمیسیـــــون مشتــــــرک برنامه‌ریزی استراتژیک ایران و ترکیه بود. پرواز او یک روز زودتر از مولود چاووش اوغلو در اصفهان نشست تا برای بازدیدهای مرسوم در اینگونه سفرها فرصت داشته باشد. صبح پنجشنبه ابتدا به ساختمان استانداری و جمع مدیران استان رفت و از آخرین تحولات سیاست و روابط خارجی کشور گفت:«ایران سیاست‌های خود در منطقه را زیر سایه تحریم یا تهدید آمریکا تغییر نخواهد داد و همان طور که در چند سال گذشته با سیاست تعاملی عمل کرده، روابط خود با کشورهایی را که نگاه برابری و دوستی با ملت ما  دارند، افزایش می دهد. شرایط بین‌المللی حاکم در جهان نشان می‌دهد اغلب کشورها با سیاست‌های آمریکا مخالف هستند، به عنوان مثال دوسال است که اتحادیه اروپا در مقابل آمریکا موضع گرفته است . امروز آمریکا در حوزه میدانی و بین المللی احساس می کند که ناموفق ظاهر شده و حتی در برجام نیز شکست خورده است، اما برخی در ایران به دنبال القای ناامیدی وعدم اطمینان به آینده در مردم هستند،  از سویی دیگر، عده ای هم به دنبال دوگانه سازی در کشور بوده‌اند که اعتقاد دارم هر دو جناحی که به این مسئله دامن می‌زنند مقصرند، چراکه ما در شرایط سختی نیستیم، فقط وضعیت اقتصادی را تا حدودی کنترل نکردیم.»

 

تقدیر آیت‌الله مظاهری از ظریف
گذر از خیابان عبدالرزاق و رفتن به بیت رئیس حوزه علمیه اصفهان، دستور کار سفر همه مدیران رده اولی است که به این شهر سفر می کنند. اما جنس دیدارهای مرد دیپلماسی دولت روحانی با آیت الله مظاهری همیشه متفاوت و تا بوده تقدیر و تمجید روحانی شماره یک اصفهان از ظریف بوده است. این درحالی است که در هفته ای که گذشت، دیگر وزیر روحانی، رضا اردکانیان هم در اصفهان بود و در دیدارش با رئیس حوزه علمیه اصفهان گلایه شنید و انتقاد، گاه از سیاست‌ها و عملکرد وزارت نیرو درباره آب این منطقه. آیت الله مظاهری چه در اوج مذاکرات هسته ای و روزگاری که ظریف سیبل حملات قرار داشت و چه امروز که برجام روزهای تب‌دارش را پشت سرمی‌گذارد، زبانش به روحیه دادن به وزیر خارجه کشورمان چرخیده است:«از تلاش‌ها و فعالیت‌های آقای ظریف و همکارانشان در صحنه بین‌المللی و مسائل سیاســــت خارجی تقدیــــــر می‌کنیم.» او با اشاره به محبوبیت ویژه ظریف در میان مسئـــــولان و مردم تاکیــــــد کرد:«ان‌شاءالله با یاری خداوند و عنایات حضرت بقیة‌الله‌الأعظم«ارواحنافداه» و پشتیبانی مردم بزرگوار و فهیم، مسئولان کشور به ویژه وزارت امور خارجه بتوانند از صحنه مشکلات کنونی با سرافرازی و سلامت عبور نمایند.»

 

 

رونمایی از هدایای آقای وزیر
خیلی‌ها هنوز نمی‌دانند که یکی از موثرترین چهره‌های دیپلماسی تاریخ معاصر ایران، ریشه و نسب در اصفهان دارد. ‌آنچه او در گفت‌وگوی نوروزی‌ سه سال پیشش با «اصفهان زیبا» هم به آن اشاره کرد و حتی از روزهایی گفت که در مسجد امام(ره) پای دعای ابوحمزه ثمالی مرحوم شیخ مهدی مظاهری می‌نشست. بهانه اصفهانی بودن آقای وزیر و البته پیگیری‌های چند ماهه نمایندگی وزارت خارجه در اصفهان موجب شد او به رونمایی از هدایایش در این شهر رضایت دهد. براین اساس، 60 قطع اثر اهدایی رهبران و نمایندگان 50 کشور جهان به او ظهر پنجشنبه رونمایی و به طور موقت در اختیار نمایشگاه کتابخانه مرکزی اصفهان قرار داده شد  تا در آینده ای نزدیک به مکانی مناسب واگذار و آرشیو شود. ظریف در حاشیه رونمایی از هدایایش، گریزی هم به گردشگری زد و هم از دستور جدید رئیس جمهور برای صدور ویزای الکترونیک برای گردشگران خارجی در تمام فرودگاه های کشور و هم از مزیت این صنعت در مقایسه با دیگر جنبه های اقتصادی گفت: «امروزه گردشگری در تمام دنیا بر دیگر جنبه‌های اقتصادی مزیت دارد و مهم‌ترین منبع درآمــــدزایی کشورهاست، ضمن اینکه در راستای آشنایی با فرهنگ دیگر کشورها و به اشتراک گذاشتن آنها نیز موثر است.  از آنجایی که اصفهان مهد تمدن و فرهنــــــگ ایرانی اســــت، در زمینــــــه گردشگری استعدادهای بی بدیلی دارد و هر گوشه آن یک دنیا تاریخ و فرهنگ ایرانی در مهمان‌نوازی و خوش‌صحبتی را برای گردشگران خارجی به نمایش می‌گذارد. بنابراین، کشوری که چنین پیشینه فرهنگی و تاریخی عظیمی را در گذر تاریخ دارد،  نمی‌تواند تهدیدکننده باشد و همه گردشگران باید چنین کشوری را مورد تکریم و احترام خاص قرار دهند.»

 

بازدیدکننده ویژه نمایشگاه گردشگری
روایت ظریــــــف از اهمیــــــت صنعت گردشگری، چند ساعت بعد او را به نمایشگاه بین‌المللی گردشگـــــری و صنایع دستی اصفهان رساند تا نام وزیر خارجه هم در فهرست بازدیدکنندگان از نمایشگاه یازدهم که دیروز به ایستگاه پایانی رسید، ثبت شود. خبرنگــــــارها و دوربیـــــــن‌ها پــــــای حرف‌هایش از دیپلماسی نمایشگاهی ایستادند:«نمایشگــــــاه گردشگـــــــری فرصتی است برای آشنا کردن هم مردم ایران با فرهنگ و امکانات استان‌های مختلف کشور و هم اینکه امکانات ایران گردی به همه معرفی شود. این نمایشگاه یک فرصت است برای نشان دادن فرهنگ و تمدن ایرانی به مردم جهان تا نشان دهد مردم ایران دارای فرهنگی غنی و کهن هستند. ایران امروز می‌تواند یک جهش اقتصادی با جذب گردشگر داشته باشد و وزارت خارجه یک بخشی را به همین منظور برای تشویق گردشگری ایجاد کرده است که این موضوع می‌تواند یک ارزش راهبردی برای ایران از طریق نزدیک کردن فرهنگ‌ها و تمدن‌ها داشته باشد.» او از دوران پســـــابرجــــــام هم گفت. روزهایی که شمار گردشگران خارجی در ایران روی نمــــــودارها جهــــــش می‌کردند و صنعت گردشگری را رونق می‌بخشیدند:«بعد از برجام ما یک جهش فوق العاده در حوزه گردشگری داشته‌ایم و به همین دلیل آمریکایی‌ها حرکتی را آغاز کرده‌اند که هر کسی از ایران بازدید کند امکان بازید از آمریکا را پیدا نکند. البته بعد از آن هنوز تعداد زیادی از جهانگردان جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی ایران را ترجیح می‌دهند و ما هم روش‌های خودمان را داریم. برای نمونه، دستور اخیر رئیس جمهور برای مُهر نخوردن در پاسپورت گردشگران از جمله آنهاست.»

 

نوبت دیپلماسی رسمی
هواپیمایی که عصر پنجشنبه از مقصد آنکارا در اصفهان آرام گرفت، مولود چاووش اوغلو را برای مذاکره با همتای ایرانی‌اش در فرودگاه شهید بهشتی پیاده کرد. وزیر ترکیه‌ای با استقبال استاندار وارد شهر استراتژیک ایران شد و با میزبانی شهردار، شامگاهش را به چهلستون‌گردی و سپس ضیافت با مدیران اصفهانی گذراند. جمعه اما نوبت دیپماسی رسمی بود. جایی که وزیران خارجه دو کشور دور از چشم رسانه‌ها، پشت میز دور نخست گفت‌وگوهای خود در قالب اولین نشست کمیسیون مشترک برنامه‌ریزی استراتژیک ایران و ترکیه نشستند. دستاورد این نشست، امضای سند مشورت‌های سیاسی میان وزارت امور خارجه‌های دو کشور بود. آنچه ظریف درباره اش به خبرنگاران گفت:« طبق قرار روسای جمهور هر دو سال یک‌بار وزرای خارجه دو کشور برای برنامه‌های راهبردی برنامه‌ریزی می‌کنند. در این جلسه برنامه ریزی‌ها مورد بررسی قرار گرفت و سندهای همکاری دو سالانه دو کشور امضـــــا شد. به گفته او، روابط دو جانبه تهران و آنکارا دو جانبه، در مسیر صحیح و رو به توسعه در حال گسترش است:«این سفر برای طراحی روابط استراتژیک دو کشور و امضای سند مشورت‌های سیاسی میان وزارت امور خارجه‌های ما بسیار حائز اهمیت بود.» رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان با اشاره به دیدار اخیر رؤسای جمهور دو کشور در پایتخت تاجیکستان و توافقات به عمل آمده، از آمادگی ایران برای افزایش حجم تجارت میان دو کشور خبر داد. همچنین سیدعباس موسوی هم مذاکرات پشت پرده صبح جمعه در هتل عباسی را برای خبرنگاران روایت کرد و گفت که مهم‌ترین مسائل بین المللی و دوجانبه روی میز گفت‌وگوهای دو وزیر در اصفهان قرار گرفته است:« بیشتر مذاکرات در این نشست جنبه سیاسی داشت. دور بعدی مذاکرات  به صورت هیئت سیاسی برگزار خواهد شد.»

 

آغاز مرحله دوم اقدام ایران در خصوص برجام از 16 تیر
محال است ظریف جایی باشــــد و پرسش از برجام و برجامیان نباشد. پرسشی که ظریف در سفر اصفهان مخاطبش قرار گرفت و درباره آخرین وضعیت اقدامات ایران در چارچوب توافق هسته ای گفت:« اقدام بعدی ایران در قالب نامه رئیس جمهور به سران کشورها در برجام و نامه بنده به خانم موگرینی اعلام شده است. مرحله اول این اقدامات از 18 اردیبهشت شروع شد و مرحله دوم از 16 تیر ماه آغاز خواهد شد.»

url : http://www.isfahanziba.ir/node/97158

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی