ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

هنر «لایه چینی» در تودرتوهای فراموشی!

تاریخ درج : چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶
شماره روزنامه: 
در گفت و گو با منصور خادم خراسانی عنوان شد؛

سعید امامی ابرقویی

 

اصفهان از دیرباز مهد هنر بوده است، این شهر از دو جنبه در هنر پیشتاز بوده؛ ابتدا از نظر کیفیت هنر که به‌واسطه تلاش و آرمان‌گرایی هنرمندان این شهر حاصل شده و دیگر از نظر تنوع در پرداختن به هنرهای مختلف مورد توجه بوده است؛ اما جای افسوس دارد که برخی از هنرها در طول زمان به دست فراموشی سپرده شده‌ و یا مورد کم‌توجهی قرا گرفته‌اند، فراموش کردن این هنرها مانند خط کشیدن بر بخش عظیمی از تاریخ شهری است که هنر در آن جایگاه نخست را دارد. کارگاه آموزش هنر در دست فراموشی لایه چینی به همت مرکز اصفهان شناسی و خانه ملل شهرداری اصفهان در جهت احیای این هنر در اصفهان برگزار شد.

لایه چینی از هنرهای بسیار توانمند و ارزشمند است که کارگاه آموزشی آن، با حضور یکی از اساتید برجسته «منصور خادم خراسانی» در مرکز اصفهان شناسی برگزار شد و تعدادی از جوانان علاقه مند به صنایع دستی اصفهان در این دوره شرکت کردند. منصــور خــادم خــراسانی در مـــورد تاریخچـــه ایـــن هنــر اظهــار داشــت: بیشتــرین نمـونــه‌های این هنـــر مربوط به دوران صفویه است که بهترین نمونه آن در عالی‌قاپو، هشت‌بهشت و چهلستون به‌وفور یافت می‌شود. این تکنیک در دورانی بسیـــار کاربرد داشته و این سوال پیش می‌آید که این تکنیک که کاربرد زیادی داشته و محبوب بوده، چگونه در طول تاریخ به فراموشی سپرده شده است؟! استاد کارگاه لایه چینی به پیگیری این هنر در زمان قاجار اشاره کرد و افزود: در زمان قاجار نیز این تکنیک ادامه پیدا کرد، اما مواد و مصالح مورد استفاده کمی تفاوت دارد. این هنر به‌تنهایی قادر است که به‌تنهایی بخشی بزرگی از تزئینات یک بنا را بر عهده بگیرد و باید گفت این هنر بسیار کاراست. وی در مورد مواد مورد استفاده در این تکنیک خاطر نشان کرد: مواد اصلی خاک سرخ و چسب سـریشــم  (نــوعی چســب حیـــوانی) اســت که امـــروز از چســـب چـــوب به‌جـــای ســریشــم استفـاده می‌شود.
در نقاشی‌های مینیاتور لب یقه‌های لباس، ظروف و برخی تزئینات خاص به‌وسیله این تکنیک برجسته شده است. وی در مورد دلیل نام‌گذاری این هنر گفت: لایه چینی به این معنی است که لایه‌ها روی‌هم تکرار می‌شوند تا حالت برجسته مورد نظر حاصل شود. هنر در این مملکت بسیار عجیب است، هیچ‌وقت هنر فراموش نمی‌شود، ممکن است دوره‌ای کمر رنگ شود؛ اما هیچ‌وقت نمی‌میرد، اگر یک نفر هم باشد که هنری را بداند آن را به نسل بعد انتقال می‌دهد، این ویژگی شهر و کشور ماست، لایه چینی امروز کمرنگ شده؛ اما بی‌رنگ نشده است.

 

 

     چگونه لایه‌چینی را فرا بگیریم؟!
خادم خراسانی از انگیزه و تلاش در راه موفقیت یاد کرد و ادامه داد: یادگیــــری این هنــــر بستـــه به توانایی هنـــرجو دارد، اگـــر کسی دستـــش با قلم آشنــا باشـــد و کار هنری انجام داده باشد، در حدود یک مـــاه با این تکنیک آشنــــا می‌شــــود، تلاش و کـوشـش و انـگیــــزه عـامـــل اصــلی یادگیـــری هـــر هنـــری است. وی گفت: در مکان‌های بسیاری می‌شود از این هنر استفاده کرد، به‌راحتی روی گچ و چوب و فلز و شیشه می‌شود از این تکنیک استفاده کرد، این هنر و خلاقیت هنرمند است که کارایی این هنر را به نمایش می‌گذارد. اگر امروز به این شیوه و تکنیک توجه شود می‌تواند برای جوانان این مملکت که جویای کار هستند راه گشا باشد، باید کمی حمایت بیشتر و توجه به این هنر شود تا اتفاق خوبی در این هنر بیفتد.خــادم خراسانی  در ادامه بهتــریــن راه برای حفظ و احیــــای هــر هـنــــری را کلاس آمــوزشی معـــرفی کرد.وی همچنین خاطر نشان کرد: هنرمند خود بهترین پاسدار هنر است، افرادی که هنری را یاد می‌گیرند در حفظ و اشاعه آن کوشش می‌کنند، جوانانی که با این هنر آشنا می‌شوند بسیار از آن استقبال می‌کند زیرا کاربرد آن زیاد است، حتی برخی در کارهای مدرن از این تکنیک استفاده می‌کنند.اولین کاری که می‌شود برای حفظ این هنر کرد آموزش آن است. خــادم خراسانی در پایان  تصریح کرد: در گذشته در حدود 400 نفر از اساتید با سابقه و برجسته هنری در اداره میراث فرهنگی مشغول کار بودند، برخی از این اساتید تجربه چندین نسل از یک هنر را با خود داشتند، امروز ما حسرت وجود برخی از آنها را می‌خوریم؛ زیرا دیگر در میان ما نیستند، اگر تنها چند هنرجو در اختیار آنها قرار داده می‌شد، امروز نگرانی و بیم کمتری در مورد از دست رفتن برخی هنرها داشتیم.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/61144

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی