ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

وظیفه شهرسازی، شهروندسازی است

تاریخ درج : چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶
شماره روزنامه: 
شهردار اصفهان در همایش روز جهانی شهرساز:

اکبر منتشلو

 

 

همایش روز جهانی شهرساز با حضور شهردار اصفهان،‌ رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان، ‌رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان و اساتید و دانشجویان این حوزه، روز گذشته در دانشکده هنر، معماری و شهرسازی دانشگاه آزاد نجف آباد و متاثر از زلزله اخیر در غرب کشور برگزار شد. شهردار اصفهان در این مراسم تاکید کرد که امروزه شهرسازی فقط ساختن شهر نیست و با شهروندسازی گره خورده است. دکتر قدرت اله نوروزی شهرسازی و شهروندسازی را دو عنصری ذکر کرد که اگر در کنار یکدیگر قرار بگیرند شاهد ارتقای کیفیت زندگی در شهرها خواهیم بود. به اعتقاد وی اگر شهرسازان بر مبنای انسان محوری خدمات خود را تعریف کنند،‌ آرامش و آسایش مردم را در پی خواهد داشت.

شهردار اصفهان با اشاره به اینکه روز جهانی شهرساز بیانگر اراده شهرسازان نواندیش برای ارتقای کیفیت زندگی بشر است، گفت: بزرگداشت این روز نشاندهنده لزوم ارتقای سطح فنی شهرسازی و بیان اهمیت نقش متخصصان شهرسازی است. دکتر نوروزی با بیان این مطلب که اگر اهمیت و نقش شهرسازی در کشور درک می شد شاهد خسارت های حوادثی همچون زلزله اخیر نبودیم، تصریح کرد: چنانچه شهرسازی ما مطابق با اصول فنی و تاب آوری و شهرسازی بود، شاهد فوت یا آسیب تعداد زیادی از هموطنانمان در زلزله اخیر  نبودیم.

 

 

     شهرسازی نابسامان
رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان نیز در این مراسم با بیان این مطلب که اگر در امر شهرسازی بسامان بودیم نباید به مصیبت های ناشی از زلزله اخیر گرفتار می شدیم، گفت: آمار فوت شدگان این زلزله حتی در کشور عراق به تعداد انگشتان دست هم نیست اما درایران به یک مصیبت ملی تبدیل شده است. مهندس فتح الله معین افزود: اگر نخواهیم مطابق با اصول علمی شهرسازی حرکت کنیم باید باز هم منتظر چنین خساراتی باشیم. وی تصریح کرد: ساخت مسکن متناسب با اصول علمی جزء جدایی ناپذیر آن است ، بنابراین آموزش نیروهای متخصص در این حوزه کاری واجب است.

 

 

     لزوم تغییر نگاه به شهرسازی
‌رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر نیز درادامه برنامه با اشاره به اینکه زلزله اخیر شاید تاسف بار بود؛ اما از این نظر که نوع نگاه ما را عوض می کند، گفت: در زمانی که در دنیا زلزله هایی با شدت بیشتر رخ می دهد تعداد انگشت شماری فوت می کنند؛ اما در ایران در زلزله هایی با شدت کم عده زیادی از هموطنانمان فوت می کنند و باز هم ما بی توجه هستیم. شیرین طغیانی تاکید کرد: امیدواریم رابطه دوطرفه مدیریت شهری و متخصصان شهرسازی به ارتقای کیفیت زندگی در شهر اصفهان کمک کند. وی گفت: امروز در حال تربیت شهرسازان متخصص هستیم و جای دارد شهرداری اصفهان جایگاه ویژه ای برای شهرسازان قائل شود تا کیفیت فضای شهری و کیفیت زندگی شهری افزایش یابد.

 

 

     پرسش و پاسخ دانشجویی
ادامه برنامه اختصاص به پاسخگویی به پرسش های دانشجویان شهرسازی داشت. شهردار اصفهان در پاسخ به سوالی در باره زیباسازی جاده فرودگاه و باغ رضوان گفت:  دو تقاطع بزرگ در مقابل کارخانه قند و ادامه رینگ چهارم در فرودگاه، به همراه شش تقاطع دیگر در شش ورودی شهر احداث می شود که نیازمند طراحی خاص و زیباسازی ارزشمند است به خصوص جاده فرودگاه که قرار است تحت عنوان جاده تشریفات طراحی ویژه داشته باشد. از این رو امیدواریم زمینه های تحقق این نگاه فراهم شود.

 

 

     به دنبال توسعه کیفی شهر هستیم
شهردار اصفهان همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر به کارگیری نیروهای متخصص در شهرداری گفت:«چارت جدیدی از سوی وزارت کشور برای اجرا به شهرداری اصفهان ابلاغ شده است. بر اساس اطلاعاتی که کارشناسان داده اند، حدود پنج هزار نیروی مازاد در شهرداری در قالب 14 نوع قرارداد به کار گرفته شده اند. قصد ما بیکار کردن این افراد نیست؛ اما باید به مرور این ساختار اصلاح شود. با این حال اگر پرسیده شود چه کسانی را شایسته استخدام می دانی یکی از آنها شهرسازان هستند چرا که ما به دنبال توسعه کیفی شهر هستیم و کیفیت با توجه به شهرسازی امکان پذیر است.»دکتر نوروزی در بخش دیگری در پاسخ به این سوال که برنامه شهرداری برای زاینده رود و خشک نبودن مادی های شهر چیست، گفت:« زاینده رود بخشی از هویت اصفهان است و برای اینکه این هویت از بین نرود از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد. با این حال ‌اولویت اول ما این است که تالاب گاوخونی زنده شود چرا که اگر تالاب بمیرد ریزدانه ها و گرد و خاک آن نه تنها اصفهان بلکه کل کشور را در معرض آسیب قرار می دهد. »

 

 

     طراحی جدید برای بدنه سازی چهارباغ
رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان نیز در ادامه پاسخگویی به سوالات دانشجویان در باره وضعیت بدنه سازی چهارباغ عباسی گفت:« شهر اصفهان و به خصوص مرکز شهر (دولتخانه صفوی) جزو شاهکارهای شهرسازی کشور است. طرح احیای این محور یعنی دولتخانه صفوی پیش از انقلاب مطرح و در آن زمان بخشی از آزادسازی ها صورت گرفت. بعد از انقلاب و در زمان شهرداری ملک مدنی نیز این روند ادامه یافت. در آن زمان شهرداری چند طرح برای چهارباغ تهیه می کند؛ اما با توجه به اینکه هر نوع دخل و تصرف در این محور نیاز به محور میراث فرهنگی داشت،‌ این سازمان طرح های شهرداری را قبول نکرده و طرحی را که امروز در دست اجراست طراحی و به شهرداری برای اجرا ارائه می کند. شهرداری در این مدت هزینه زیادی برای آزادسازی این طرح انجام داده است؛ اما این طراحی جذابیتی نداشته و منجر به بازگشت هزینه ها نشده است و با توجه به انتقاداتی که وجود دارد، طرح ادامه نمی یابد و شهرداری اصرار دارد اصلاح شود. در زمان ریاست دکتر سلطانی فر بر سازمان میراث فرهنگی کشور با بازنگری طرح موافقت شد؛ اما با رفتن ایشان ازاین سازمان فعلا طرحی برای بازنگری به شهرداری ارائه نشده است و امیدواریم طراحی های جدید جبران کننده وضعیت فعلی آن باشد.» مهندس معین همچنین ادامه داد: «در شهرداری تلاش می کنیم تا امور تخصصی را به نوعی به بخش خصوصی واگذار کنیم. همچنین در چارت جدید ابلاغی وزارت کشور در بخش شهرسازی  و معماری بسیاری از عناوین تعریف شده و باید به سمت تخصصی تر شدن شهرداری حرکت کنیم»

 

 

     هم قسمی برای جلوگیری از تراکم فروشی
‌رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر نیز در پاسخ به سوالی در باره تراکم فروشی گفت:«تراکم فروشی پدیده ای است که تنها در ایران شاهد آن هستیم و باید شکل گیری آن را در این بستر بررسی کنیم. وقتی اقتصاد مدیریت شهری رها می شود و شهرداری ها باید خودکفا شوند و ساختمان سازی اوج می گیرد، در نتیجه مدیریت شهری به سمت تراکم فروشی می رود. امروز که شاهد رکود در ساخت و ساز هستیم بهترین زمان برای دنبال کردن منابع جدید درآمدی برای شهرداری است. تراکم فروشی نوعی جنایت در حق نسل آینده و حتی نسل فعلی است. ازاین رو شورای پنجم و شهردار جدید، هم قسم شده اند که تراکم فروشی نکرده و منابع جدید درآمدی را شناسایی کنند و حتی اگر لازم باشد یک سال در فضای انقباضی باشیم و از کلنگ زنی های بیهوده جلوگیری کنیم، از فروش تراکم بهتر است و این مسئله را باید به مرور حل کنیم و ریل گذاری آن در شورای پنجم در حال تدوین است.»  

url : http://www.isfahanziba.ir/node/61101

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی