ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

وکلا علیه وکلا

تاریخ درج : پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 
مجلس برای انتخاب نامحدود وکلای جرائم امنیتی طرح دوفوریتی داد

چند روزی بود پچ پچ هایی درباره  لیست 20 نفره‌ای که قوه قضائیه اعلام کرده بود شنیده می شد؛ همان لیستی که به متهمان جرائم امنیتی اجازه می داد فقط از میان اسامی مندرج در آن برای خود وکیلی انتخاب کنند. بعد از تایید این لیست از سوی حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای، این زمزمه ها تبدیل به جنجالی شد که از یک سو کانون وکلا آن را خلاف قانون می‌خواند و از سوی دیگر قوه قضائیه خود را مجری قانون مصوب مجلس معرفی می کرد. حالا بحث ماده 48 قانون آیین دادرسی کیفری دیگر آنچنان ورد زبان همه شده که هر کسی سعی می کند این توپ را به زمین دیگری بیندازد.

 

 

 

حسین میرمحمدصادقی که خود روزی سخنگویی دستگاه قضایی کشور را برعهده داشت، درباره این تصمیم قوه قضائیه جانب وکلا را گرفته و بیشتر انتقادش از این بوده که چرا از میان جمعیت چند ده هزار نفری وکیل، تنها بیست نفر باید مورد تایید رئیس قوه برای برعهده گرفتن وکالت متهمان امنیتی قرار بگیرند. او این تصمیم را توهین به وکلا دانست. به گزارش خبرآنلاین وی گفت: «امروز وضعیت جامعه به گونه ای است که گاهی خیلی از تصمیمات و اقدامات بعضا معمولی ایجاد تنش می‌کند، چه برسد به این گونه تصمیمات که واقعا جای حرف و حدیث در آن زیاد است.»

 

 

 

    پاسخ قوه قضائیه: چاره‌‌ای نداشتیم
وقتی جنجال ماده 48 به اوج رسید، رئیس قوه قضائیه سکوتش را شکست و برخی ارزیابی ها و انتقادات، را غیروارد و هجمه ها را کاملا بی مبنا خواند. آیت‎الله صادق آملی لاریجانی با اشاره به اینکه جرائم امنیتی یا سازمان یافته که در تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری مورد اشاره قرار گرفته، همواره با مصلحت عمومی و حقوق عمومی سر و کار دارد، افزود: متاسفانه گاهی برخی وکلا با استفاده از ترفندهایی موجب می شوند که متهم به نحوی از محاکمه فرار کند یا اظهارات خلاف واقع داشته باشد. در سایر جرائم نیز ممکن است چنین مسئله‌ای وجود داشته باشد، اما بحث بر سر این است که جرائم امنیتی به حقوق عموم مردم باز می گردد و اقتضای مصلحت عمومی این است که از تضییع حقوق مردم به‌واسطه فراری دادن متهم از محاکمه و مجازات جلوگیری شود. رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه تایید وکلا در جرائم امنیتی، پیشنهاد دستگاه قضایی نبوده، خاطرنشان کرد: آنچه دستگاه قضایی در زمان تصویب این قانون مطرح کرد، این بود که چنین مصلحتی به نحوی رعایت شود، اما به هیچ وجه پیشنهاد ما آنچه که نهایتا در تبصره اصلاحی مذکور آمد، نبود و از ابتدا هم با آن مخالف بودیم. این مخالفت را همان زمان هم اعلام کرده بودیم و حتی در ملاقات برخی از اعضای هیئت مدیره کانون وکلا با اینجانب، این مطلب را به صراحت بیان داشتم. سخن ما این بود که تبصره مورد بحث، مسئولیتی را به رئیس قوه قضائیه واگذار می‌کند که نباید به این صورت وجود داشته باشد. تا مدت مدیدی نیز از اجرای آن طفره رفتیم اما این امر موجب شده بود که رسیدگی به برخی پرونده های امنیتی با بن‌بست مواجه شود. نهایتا برای رفع این انسداد ناگزیر از اجرای قانون شدیم.

 

 

 

    ماجرا چه بود؟
همه چیز از سال 92 آغاز شد؛ یعنی همان زمانی که لایحه‌ای از سوی قوه قضائیه به واسطه دولت وقت راهی مجلس می شود تا قانون آیین دادرسی کیفری را اصلاح کند. آنطور که سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی در مجلس نهم به ایسنا گفته، این لایحه در ابتدا تبصره ای با مضمون فعلی آن (انتخاب وکیل از لیست مورد تایید قوه قضائیه ) نداشته و تنها بر اساس این لایحه، متهم تا یک هفته حق ملاقات با وکیل را نداشته است. اما کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در حضور نماینده قوه قضائیه با بحث حذف وکیل برای متهمان امنیتی مخالفت می کند و در نهایت همه بر سر انتخاب وکلایی در لیست مورد تایید قوه قضائیه به اتفاق نظر می رسند و این موضوع با تایید شورای نگهبان به قانون تبدیل می شود.البته کانون وکلا هم که در زمره منتقدان این ماجراست در پاسخ به اظهارات سخنگوی قوه قضائیه که گفته بود نمایندگان کانون وکلا در آن مقطع در جریان تصویب این لایحه بودند، نامه سرگشاده ای نوشت که در آن به تغییرات دقیقه 90 این مصوبه اشاره دارد. در این نامه آمده است: در حالی که همه چیز برای اجرای قانون جدید آیین دادرسی کیفری در اول تیر مهیا می شد، ناگهان در دقایق پایانی، تبصره ای به ماده 48 اضافه شد که جای بحث دارد. این قانون که در سال 1392 تصویب شده بود و بعد از مدت ها قرار بود به مرحله اجرا برسد که اصلاحات نهایی آن بسیار چالش برانگیز شد.

 

 

 

   دوفوریت دوباره برای اصلاح ماده چالش برانگیز 48
هرچند لایحه اصلاح قانون آیین دادرسی کیفری بندهای دیگری هم مانند قرار دادن سازمان اطلاعات سپاه در زمره ضابطان قوه قضائیه داشت، اما ماده 48 آنچنان محور توجهات قرار گرفت که محمدجواد فتحی نماینده مردم تهران را وادار کرد تا پیشنهاد یک طرح دو فوریتی برای اصلاح این قانون ارائه کند. او به خبرآنلاین گفت: اینکه رئیس قوه قضائیه می گوید لیستش منطبق با قانون است کاملا صحیح است، چراکه مصوبه مجلس این امر را به قانونی تبدیل کرد که برای همه دستگاه ها لازم الاجراست.در این طرح دوفوریتی که متن آن را محمدجواد فتحی، در اختیار خبرآنلاین قرار داده آمده است: «با توجه به اینکه تبصره فعلی ماده 48 قانون آیین دادرسی کیفری مغایر اصول و قواعد فقهی و حقوقی و همچنین در تباین با اسناد بین المللی می باشد و حق متهم را در تعیین وکیل به نحو غیر قابل قبولی محدود نموده است، به‌طوری که متهم در جرائم موضوع تبصره مذکور از بین 20000 هزار وکیل دارای پروانه وکالت، صرفا می تواند یک نفر از بین 20 وکیل اعلامی ریاست قوه قضائیه را انتخاب کند که این امر علاوه بر توسعه اختیارات رئیس قوه قضائیه از حدود قانون اساسی، موجب تبعیض ناروا در بین جامعه وکالت و ترجیح بلا مرجح برخی بر دیگران و ایجاد تهمت نسبت به عده ای از وکلا که در لیست اعلامی ریاست قوه قضائیه قرار گرفته یا نگرفته‌اند، گردیده و از طرفی با توجه به اینکه محرومیت متهم از ملاقات با وکیل در ابتدای تحت نظر قرار گرفتن به مدت محدود در دادرسی کیفری کشورهای پیشرفته پذیرفته شده، اصلاح تبصره فعلی ماده 48 قانون 2 آیین دادرسی کیفری به شرح ذیل پیشنهاد می شود:  در جرائم علیه امنیت داخلی یا خارجی و همچنین جرائم سازمان یافته‌ای که مجازات آنها مشمول ماده 302 این قانون است، متهم حداکثر تا 5 روز پس از شروعِ تحتِ نظر قرار گرفتن، امکان ملاقات با وکیل را ندارد. » چنانچه این طرح به تصویب نمایندگان برسد و از سد شورای نگهبان هم عبور کند، دیگر هیچ محدودیتی برای متهمان جرائم امنیتی در موضوع انتخاب وکیل وجود ندارد. به عبارت دیگر متهمان می توانند کما فی السابق هر وکیلی را که بخواهند حداکثر پنج روز پس از تحت تعقیب قرار گرفتن، برگزینند.

 

 

 

   چه کسانی خواستار اصلاح قانون هستند؟
این طرح که به نظر می رسد تنها راه خروج از چالشی است که گریبان قانون آیین دادرسی را گرفته، به امضای 55 نماینده مجلس رسیده که در میان آنها نام علی مطهری، محمدرضا تابش، محمدعلی پورمختار، مصطفی کواکبیان، علیرضا رحیمی و ... به چشم می خورد.

 

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/75237

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی