ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

ویژگی‌های محل کار سالم

تاریخ درج : یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸
اجرای برنامه‌های ارتقای سلامت تاثیر زیادی بر پیشرفت کار دارد

یک محل کار سالم با اجرای برنامه‌های ارتقای سلامت در محل کار، محیطی فیزیکی و فرهنگی را ایجاد کرده که شیوه زندگی سالم را تشویق می‌کند. یکی از ویژگی‌های محل کار سالم، همکاری کارکنان و کارفرمایان با یکدیگر است.

برنامه ارتقای سلامت در محل کار: این برنامه به فعالیت‌هایی اشاره دارد که در محل کار انجام گرفته و از سلامت و رفاه کارکنان حمایت می‌کند و بر تغییر رفتار فردی‌(مانند جلسات آموزشی یا کلاس‌های فعالیت بدنی) یا بر ایجاد سیاست‌ها و محیط‌های فیزیکی و اجتماعی که از رفتارهای بهداشتی حمایت می‌کنند‌ (مانند سیاست‌های تهیه غذای سالم یا تسهیلات مربوط به حمل‌و‌نقل ایمن) تمرکز دارد.

مزایا و منافع اجرای برنامه ارتقای سلامت در محل کار برای کارفرمایان: بهبود عملکرد و بهره‌وری، کاهش میزان غیبت و مرخصی استعلاجی، کاهش میزان آسیب‌های شغلی و هزینه‌های مربوط به غرامت شغلی کارکنان، کاهش میزان آسیب‌های شغلی و هزینه‌های مربوط به غرامت شغلی کارکنان، افزایش انگیزه و رضایت کارکنان، افزایش بازده آموزش و...

مزایا و منافع برنامه ارتقای سلامت در محل کار برای کارکنان: افزایش میزان آگاهی و دانش سلامت، افزایش سلامت و رفاه جسمی و روانی، افزایش رضایت شغلی و روحیه کاری، اتخاذ شیوه زندگی سالم‌تر.

تاثیر برنامه‌های ارتقای سلامت در محل کـار بر حـیـطـه‌هــای سـلامـت: برنامه‌های ارتقای سلامت در محل کار طیف گسترده‌ای از حیطه‌های سلامت را تحت پوشش قرار می‌دهد، اما اغلب بر موضوعات زیر متمرکز می‌شوند:

تغذیه: تغذیه سالم می‌تواند تأثیر چشمگیری بر توانمندی کارکنان در انجام مؤثر شغلشان داشته باشد. برای مثال بهبود توانایی کارکنان در تمرکز بر کارشان یکی از فواید تغذیه سالم است. برنامه‌های تغذیه، به کارکنان درباره انتخاب غذاهای سالم، روش‌های پخت سالم‌تر غذا و انتخاب نوشیدنی‌های سالم‌تر آموزش می‌دهند. با اجرای برنامه ارتقای سلامت، سازمان‌ها می‌توانند علاوه بر انتخاب غذاهای سالم در اتاق‌های کار و جلسات اداری، امکان دسترسی آسان کارکنان به میوه‌های تازه و میان‌وعده‌های سالم در سازمان را فراهم آورند. راه‌اندازی دستگاه‌های فروش خودکار در اداره‌ها می‌تواند گزینه مناسبی برای تسهیل دسترسی کارکنان به میوه‌های تازه و میان‌وعده‌های سالم در طول ساعت‌های اداری باشد.

فعالیت فیزیکی: در کنار تغذیه سالم، فعالیت بدنی نیز بخش مهمی از شیوه زندگی سالم است. برنامه‌های ارتقای سلامت در محل کار علاوه بر تأمین محیط حمایتی برای انجام فعالیت بدنی در محیط کار، فرصت لازم برای گنجاندن برنامه‌های ورزشی در برنامه کاری کارکنان را در طول روز فراهم می‌آورند.

ترک سیگار: از آنجا که احتمال ابتلا به بیماری‌ها در افراد سیگاری بیشتر از افراد غیرسیگاری است، ارائه خدمات ارتقای سلامت در محل کار برای ترک سیگار از طریق مشاوره تلفنی یا مشاوره با پزشک در محل کار می‌تواند به عنوان گزینه ارزشمندی در اجرای برنامه‌های ارتقای سلامت مدنظر کار فرمایان قرار گیرد.

مدیریت استرس: استرس به خودی خود هزینه‌ها و خسارت‌های پرسنلی فراوانی برای یک سازمان به بار می‌آورد. علاوه بر این، استرس با بسیاری از مشکلات سلامتی همچون افسردگی، بیماری قلبی، دیابت و چاقی در ارتباط است. برنامه ارتقای سلامت در محل کار، از طریق کمک به کارکنان در مدیریت استرسشان، می‌تواند بستر لازم برای ارتقای سلامت و رفاه عمومی کارکنان را فراهم آورد‌.

اعظم شهربافی، کارشناس بهداشت مرکز بهداشت شماره دو

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/107284

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی