ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

و در نهایت، فروش تعهدی

تاریخ درج : دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸
شماره روزنامه: 
جدیدترین ابزار مالی در بازار سرمایه رونمایی شد

گروه بورس

قرار بود روز گذشته و طی مراسمی، سازوکار فروش تعهدی، رونمایی و اجرایی شود؛ اما کرونا همانند مدارس، دانشگاه‌ها، مسابقات ورزشی و ... اینجا نیز کار را به لغو مراسم کشاند. اگرچه مراسم حضوری لغو شد، اما فروش تــعــهــدی به صورت مــجــازی، اجــرایــی شد. خبرهای تعطیلی و لغو برنامه‌ها، هر روز بیشتر منتشر می‌شود و این بار رونمایی از یکی از ابزارهای مهم بورسی لغو شد. روز گذشته شرکت بورس اوراق بهادار تهران اعلام کرد: با توجه به توصیه‌های اکید بهداشتی در شرایط کنونی مبنی بر اهمیت پیشگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا و در راستای حفظ بهداشت و تندرستی همگانی و صیانت از سلامت شهروندان، آیین رونمایی از سازوکار فروش تعهدی که قرار بود در روز چهارم اسفندماه نود و هشت، به صورت حضوری در بورس تهران برگزار شود، لغو شد. این آیین با عنایت به زیرساخت الکترونیکی بازارسرمایه، به صورت مجازی برگزار خواهد شد.

فروش استقراضی یا فروش تعهدی

حال چرا این ابزار مهم است؟ فروش استقراضی یا short selling ابزار مالی پرطرفداری در بازارهای جهانی است؛ ابزاری که از روز گذشته و به همت سازمان بورس و در قالب فروش تعهدی برای اولین بار به بازار سرمایه ایران پا گذاشت تا راه را برای دستکاری قیمت‌ها و ایجاد حباب‌های بی‌دلیل ببندد. البته در گام نخست به گفته علی صحرائی، مدیرعامل بورس تهران، « این معاملات محدود و تنها در پنج نماد در بورس تهران شروع می‌شود،  مکانیسم‌های کنترلی پیش‌بینی شده و بر این اساس در حد ۰,۵ درصد نسبت به آخرین قیمت، امکان فروش تعهدی وجود دارد.» فروش تعهدی یا فروش استقراضی یکی از ابزارهایی است که در حالت متعارف به دو منظور مورد استفاده قرار می‌گیرد: ۱. عایدی گرفتن از بازار منفی؛ ۲. ثابت نگه‌داشتن قیمت یا قفل کردن روی آن. فردی که دارای موقعیت مالکیت عینی یا Long است، در صورت افزایش قیمت از عایدی برخوردار می‌شود؛ اما در سوی دیگر، فردی که سهم در اختیار ندارد و تصور او بر این است که قیمت سهم کاهش خواهد یافت، اقدام به استقراض سهم، و با فروش سهم در بازار، پس از پایین آمدن اقدام به خرید سهم و باز پس دادن قرض می‌کند. در این حالت قرض‌گیرنده با فروش سهم به قیمت بالاتر و خرید سهم به قیمت پایین‌تر، سود کسب می‌کند.در حالت دیگر نیز، فردی که سهمی‌در اختیار دارد که قیمت آن را ارزنده می‌پندارد و تمایل به حفظ همین قیمت فعلی در کنار حفظ مالکیت سهم دارد، تعداد مشابه سهمی را ‌که در اختیار دارد به صورت استقراضی می‌فروشد. در این حالت سهام‌دار خود را در مقابل بالا یا پایین آمدن قیمت پوشش داده است.این فرایند معمولا از طریق کارگزاری‌ها با انعقاد قراردادی به‌عنوان قرارداد مارجین و افتتاح حساب مارجین مدیریت می‌شود. با افتتاح حساب مارجین، کارگزار دو نوع اعتبار در اختیار مشتری قرار می‌دهد: اعتبار به شکل وام نقدی و اعتبار به شکل سهام؛ که یکی خرید اعتباری و دیگری فروش استقراضی (و همچنین وام به شکل سهمی) است. لذا خرید اعتباری و فروش استقراضی را می‌توان دو روی یک سکه مفروض دانست.پیش از این حسن امیری، معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار،با بیان اینکه فروش تعهدی یکی از ابزارهایی است که در بازارهای مختلف تحت عنوان short sell مورد استفاده قرار می‌گیرد، گفته بود: این ابزاری است که تا کنون در بازار سرمایه ایران به دلیل ملاحظات فقهی عملیاتی نشده بود. با توجه به مصوبه‌ای که کمیته فقهی داده است، سازوکار مربوط به این موضوع از طریق وکالت فراهم شده است و می‌توان این سازوکار را در بازار سرمایه عملیاتی کرد.او درباره تأثیر فروش تعهدی بر بازار سرمایه توضیح داد: در بازار سرمایه پیش‌بینی‌های مختلفی درباره افزایش یا کاهش یک سهم خاص وجود دارد و افراد مختلف با نگاه‌های متفاوت می‌توانند موقعیت بگیرند. با راه‌اندازی فروش تعهدی، یک سهام‌دار می‌تواند گزینه خرید را انتخاب کند، یک سهام‌دار گزینه فروش و یکی دیگر هم گزینه فروش تعهدی. نایب‌رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: با راه‌اندازی فروش تعهدی کلکسیون ابزارها کامل شد و اینکه یک نفر می‌خواهد از این ابزار استفاده کند یا خیر به خودش مربوط است. مهم این است که سازوکار چنین ابزاری فراهم شده است.امیری درباره اینکه گفته می‌شود راه‌اندازی فروش تعهدی باعث ریزش بازار می‌شود نیز توضیح داد: این موضوع به ریزش بازار ربطی ندارد و کسی که می‌گوید باعث ریزش بازار می‌شود به دلیل نشناختن این ابزار است.

فرابورس هم وارد کارزار  می‌شود

در حالی بورس تهران روز گذشته برای اولین بار در تاریخ 52 ساله حیات ، ابزار جدید فروش تعهدی را با پنج نماد بانک تجارت، سرمایه‌گذاری سایپا، ماشین‌سازی اراک، ملی مس و سیمان فارس خوزستان آغاز کرد که فرابورس هم ضمن اصلاحیه دستورالعمل فروش تعهدی اوراق بهادار بین مشتری و کارگزار ، سه شرکت را آماده استفاده از این ابزار کرده است.به این ترتیب روز یکشنبه علاوه بر پنج نماد بورسی ، سه شرکت فرابورسی هلدینگ‌صنایع‌معدنی‌خاورمیانه (میدکو)، بیمه پاسارگاد و سرمایه گذاری مس سرچشمه هم مشمول فروش تعهدی بودند.

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/107321

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی