ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

پاسداشت سیستم ایمنی بدن

تاریخ درج : سه شنبه ۱۴ امرداد ۱۳۹۹
تضعیف قدرت دفاعی بدن عفونت‌ها را جذب می‌کند

سیستم ایمنی بدن تشکیل شده است از سلول‌ها و مولکول‌هایی که می‌توانند سلول‌ها و مولکول‌های خودی را از بیگانه مانند میکروب‌ها‌ (‌باکتری، ویروس، قارچ و‌...) شناسایی کند و در برابر آنها واکنش دهد. با این اوصاف، داشتن سیستم ایمنی قوی به طور کلی می‌تواند آسیب پذیری شما را نسبت به عفونت ویروسی کم کند. گاهی سیستم ایمنی به دلیل تشابه آنتی‌ژن سلول‌های خودی با غیر خودی یا نقص در آن به سلول‌های خودی حمله می‌کند و باعث بروز بیماری‌های خود ایمنی می‌شود. حالا با توجه به سرعت شیوع ویروس کرونا و همچنین نقش سیستم ایمنی افراد به عنوان اصلی‌ترین عامل مقابله کننده بدن با ویروس این دغدغه در مورد افراد با سابقه بیماری‌های خود ایمنی نظیر مالتیپل اسکلروزیس، آرتریت روماتوئید، دیابت نوع یک و‌... وجود دارد. این نوع افراد به علت وجود نقص در سیستم ایمنی و مصرف دارو‌های سرکوب کننده سیستم ایمنی مانند کورتیکواستروئید ها، ریتوکسی مب، متوتروکسات، ادالیمومب و‌... نسبت به سایر افراد جامعه در برابر عفونت آسیب پذیری بیشتری دارند. از این رو رعایت نکات بهداشتی و خود مراقبتی در مورد این افراد بسیار حائز اهمیت است و بی‌توجهی به آن می‌تواند عوارض زیادی را متوجه فرد کند.همچنین افرادی که تحت درمان با داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی هستند، در صورت مشاهده علائم بیماری، سریع باید با پزشک خود مشورت کنند. حال بهتر است بدانید اقدامات مورد نیاز  برای تقویت سیستم ایمنی بدن چیست.

میوه و سبزی‌های بیشتری بخورید

برای این کار باید از مصرف تغذیه‌های با ارزش غذایی پایین مانند فست فود‌ها صرف‌نظر کنید و با جایگزین کردن مصرف میوه و سبزی‌ها سیستم ایمنی خود را تقویت کنید.

استرس را به خوبی کنترل کنید

استرس به دلیل تاثیر روی غدد درون ریز باعث تضعیف سیستم ایمنی می شود؛ در نتیجه کنترل استرس می تواند به شما کمک کند.

دخانیات را حذف کنید

مصرف دخانیات با تضعیف سیستم ایمنی به‌ویژه در ناحیه گلو و ریه می‌تواند شما را بیشتر مستعد بیماری کند.

از آلاینده‌ها دوری کنید

برخی عوامل مانند گازهای سمی و آلاینده‌هایی چون دی‌اکسیدکربن، اکسید‌سولفور و ذرات فلزات سنگین نیز بر سیستم دفاعی بدن اثر سوء دارند لذا این افراد می‌توانند با درخانه ماندن از این عوامل به دور باشند.

بهداشت را رعایت کنید

عدم وجود داروهای پیشگیری‌کننده و در معرض خطر بودن افراد با سابقه بیماری‌های خودایمنی، رعایت نکات بهداشتی بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد. این نکات به شرح زیر است: 

‌از دست دادن با افراد خودداری کنید

‌در اجتماعات شرکت نکنید

‌فاصله حداقل دو متر با سایر افراد را رعایت کنید.

دست‌ها را مرتب با آب و صابون شست و شو دهید.

ستاد دانشجویی مقابله با کرونا

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/111280

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی