ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

پوسته سنتی تولید کفش

تاریخ درج : شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۸
عضو هیئت مدیره انجمن کفش اصفهان : کارگاه‌ها با راه‌اندازی شهرک تخصصی مخالف‌اند

مینا ایزدی / خبرنگار

تولیدکنندگان کفش اصفهان در طراحی، تولید و فروش با همان سبک و سیاق سنتی در حال فعالیت هستند؛ باوجود اینکه مسئولان استانی بارها وعده  رشد  صنعت کفش استان را در قالب صنعتی سبز و بدون آلایندگی داده‌اند، اما هنوزاقدام چشمگیری در این حوزه انجام نشده است. بحث آموزش به این واحدها برای ارتقای فرهــنــگ تـولـیـد و طـراحی جدی گرفته نمی‌شود و از ایجاد شهرک تخصصی کفش که هشت سالی از وعده و وعید متولیان برای راه اندازی‌اش می‌گذرد هم خبرتازه ای در دست نیست. فعالیت کارگاه‌های  تولید کـفش  به صورت دست‌دوز است، تجهیزاتــشـــان مدرن و به‌روز نیست و فروششان هم سنتی و قدیمی‌است . به همین خاطر است که اصفهان در صادرات کفش حرفی برای گفتن نداشته است. مقداد محمدی، عضو هیئت‌مدیره انجمن کفش اصفهان  در گفت‌وگو با اصفهان زیبا به اصلی‌ترین دلایل ضعف عملکرد واحدهای تولید کفش اصفهان اشاره می‌کند. او معتقد است بخشی از این عوامل به نبود روحیه کارجمعی و نبود فرهنگ مناسب بیــن تولــیدکنندگان کــفــش اصفــهان  ارتباط  پیدا می‌کند و برخی هم به ضعف عملکرد متولیان این بخش برمی‌گردد. در ادامه این گپ و گفت را می‌خوانید. 

 

 

ظرفیت تولید کارگاه‌های تولیدکفش اصفهان چقدر کاهش یافته است؟

ظرفیت تولید واحدهای تولید کفش در سال گذشته کاهش یافت. از اواخر اسفند سال گذشته  تاکنون روند تولید بهبود پیدا کرده است، چون شرایط اقتصادی به گونه‌ای بود که مردم توان خرید کفش چرم طبیعی نداشتند از چرم مصنوعی استقبال می‌کردند و تولید کارگاه‌های تولید کفش چرم مصنوعی افزایش یافت. الان400 کارگاه تولید کفش در اصفهان فعالیت دارند که سالیانه 13 میلیون جفت کفش تولید می‌کنند.   

 

 

در اظهارنظرهای متولیان صنعتی عنوان شده اصفهان قبلا رتبه نخست را درتولید کفش داشته است. الان در تولید کفش رتبه چندم را داریم؟  

رتبه نخست بودن اصفهان در زمینه تولید کفش  برای چهل سال پیش است.  البته مباحثی که برخی دوستان مطرح کرده‌اند صحت ندارد.  اصفهان رتبه نخست را نداشته ، بلکه جزو اولین‌ها بوده است. تبریز، تهران و اصفهان در این زمینه پیشرو بوده اند. بعدها  مشهد، همدان و زنجان هم اضافه شدند. حدود 15 سال پیش 70 درصد واحدهای تولید کفش تعطیل شدند . در شرایط فعلی اصفهان پس از تهران، تبریز، قم و مشهد درزمینه تولید کفش فعال است.

 

 

واحدهای تولید کفش اصفهان تاچه میزان اشتغال‌زایی داشته اند؟ 

دو تا سه هزار نفر در صنعت کفش اصفهان مشغول هستند که این میزان به شرط برطرف شدن مشکلاتی مانند ضعف بازار و تربیت نیروی انسانی متخصص و آموزش دیده می‌تواند تا 25 درصد افزایش پیدا کند.  

 

 

الان واحــدهــای تـولـیـد کـفـش اصفهان به لحاظ فروش مشکل ندارند؟

اشباع بودن بازار مشکل اصلی است، چون تقاضا کاهش یافته و مردم مصرف خودشان را مدیریت کردند، نیاز به بازارهای جدید در خارج از کشور وجود دارد.   

 

 

اصفهان چقدر صادرات کفش دارد؟ 

 به طور مستقیم از اصفهان صادرات کفش نداریم، ولی پتانسیل صادراتی کفش اصفهان بالاست.

 

 

کدام کشورها می‌توانند مقاصد صادراتی کفش اصفهان باشند؟

کشورهای حوزه قفقاز،  عراق، افغانستان، روسیه، اوکراین و ترکمنستان.  

 

 

فکر می‌کنید با راه اندازی شهرک تخصصی کفش، صادرات کفش اصفهان افزایشی می‌شود؟ 

راه اندازی شهرک تخصصی کفش در اصفهان غیرکارشناسی است. ماهیت کارگاه‌های تولید کفش سنتی است. تولیدکنندگان محلی هستند و خیلی سخت حاضر می‌شوند وارد شهــرک تخصصی کفش شوند. کــارگــاهــی‌هــا به دلـــیـل بـعـد مـسـافـت و افـزایـش هزینه‌هایشان از رفتن به شهرک استقبال نمی‌کنند. شهرک صنعتی خارج از شعاع 50 کیلومتر است و این یکی از اصلی ترین دلیل مخالفت‌هایشان است. 

 

 

تجمیع واحدها درکنارهمدیگر می‌تواند به کاهش هزینه‌ها و افزایش فروش کمک کند. منظورتان افزایش هزینه‌ها در چه بخش‌هایی است؟

 کارفرمایان در کارگاه‌ها به کارگران روزمرد و دانه‌ای (دستمزد ساخت هر جفت کفش) می‌دهند. با ورود به شهرک، دیگر نحوه محاسبه دستمزدها این‌گونه نیست. علاوه بر آن، هزینه ایاب و ذهاب نیز افزایش یافته است، به خاطر همین مخالفت می‌کنند. 

 

 

پس اصلی‌ترین دلیل تاخیر راه‌اندازی شهرک تخصصی کفش به مخالفت کارگاه‌های تولید کفش ارتباط پیدا می‌کند؟  

بله. فرهنگ واحدهای صنفی و کارگاهی متفاوت است. نمی‌توانند کارخانه ای شوند . تمایلشان این است که داخل شهر کار کنند.

 

 

به روند تولید و طراحی سنتی کارگاه‌های تولید کفش اصفهان اشاره کردید. برای به‌روزشدن این واحدها در امر طراحی، تولید و نحوه فعالیتشان چقدر بحث آموزش به این واحدها جدی گرفته می‌شود؟  

آموزش به کــارگــاه‌هــا خیـلـی جدی گرفته نمی‌شود. در سال 95 خوشه کفش اصفهان فعال بود و از سوی شهرک صنعتی پشتیبانی می‌شد که در امر به‌روزرسانی طـــراحی کــفـش تاثــیــرگــذار بود. ولــــی با غیرفــعال شدن خوشه کفش اصفهان، دیـگـر دوره آموزشی برای کارگـاه‌ها بــرگزار نشد.

 

 

دلیل غیرفعال شدن خوشه کفش اصفهان چیست؟

بهتر است دراین باره حرفی زده نشود.  

 

 

خوشـــه کــفـش اصـفـهـان چه مـــزیـــت‌هــایی برای تولیدکنندگان داشت؟ 

خوشه‌ها تمام واحدهای تولید کفش را به صورت کل می‌بینند، نقاط فرصت و تهدید را شناسایی می‌کنند و برای برطرف شدن مشکلات آنها برنامه‌ریزی کرده و براساس برنامه آن را اجرایی می‌کنند. خوشه‌ها زیر نظر شهرک صنعتی فعالیت دارند. خوشه کفش اصفهان نیز از سال  92 تا 95 فعالیت داشته است. بعد از آن هیچ برنامه ای برای خوشه کفش اجرا نکردندو در دستور کار نگذاشتد.

 

 

 آموزش به تولیدکنندگان  از سوی اتحادیه صنف کفاشان اصفهان باید ارائه شود؟ 

فــعـالان صــنـفـی مـی‌گـویـنـد در قـبـال تولیدکنندگان مسئولیتی ندارند و فقط فروشندگان را حمایت می‌کنند.

 

 

پس  چرا انجمن تولیدکنندگان کفش اصفهان برای آموزش دادن فعالان کارگاهی اقدام نمی‌کند ؟ 

 انجمن تازه تشکیل شده است. پارسال انتخابات انجمن  برگزار شد، بعد ازطی شدن روند کارهای قانونی و تایید از سوی اتاق بازرگانی اصفهان، تیرماه امسال انجمن تولیدکنندگان کفش اصفهان تشکیل شد، به خاطر اینکه تازه فعالیتش را آغاز کرده هنوز اقدام خاصی در این خصوص انجام نداده است.  

 

 

پیشنهادهایتان در انجمن برای به‌روزرسانی این واحدها در امر طراحی، تولید و فروش چیست؟  

باید آموزش بازاریابی برای افزایش صادرات به کشورهای همسایه و تلاش برای حضور پررنگ در  نمایشگاه‌های داخلی و خارجی را جدی گرفت. مشکل اینجاست که انجمن تولیدکنندگان کفش اصفهان  بودجه کافی در اختیار ندارد. فعلا ارگان یا سازمانی برای حمایت از انجمن تولیدکنندگان کفش اصفهان به منظور تامین بودجه کافی پا پیش نگذاشته است که امیدواریم این اتفاق سریع‌تر رخ دهد. 

 

 

حــضــور تـولـیـدکــنـنـدگـان کفش اصفهان را در نمایشگاه‌ها چطور ارزیابی می‌کنید؟ 

تعداد اندکی از آنها در نمایشگاه شرکت می‌کنند، ولی همین تعدادمحدود موفق هم هستند. 

 

 

سالیانه چقدر واردات کفش به اصفهان انجام می‌شود؟ 

واردات کفش مجلسی تقریبا به صفر رسیده است، اما واردات کفش مردانه و ورزشی انجام می‌شود که بیشتر هم از طریق قاچاق وارد می‌شوند. البته واحدهای تولید کفش ورزشی در کشور وجود دارد، ولی کفش ورزشی برند و لوکس وارد می‌شود. اصفهان در تولید کفش چرم مصنوعی مردانه حرف اول را می‌زند. تبریز در تولید کفش چرم طبیعی مردانه حرف برای گفتن دارد. مشهدی‌ها در تولید کفش زنانه اول هستند. قم نیز در تولید صندل و دمپایی حرف برای گفتن دارد. 

 

 

واحدهای تولید کفش اصفهان چقدر درزمینه برندسازی موفق عمل کرده اند؟

برخی تولیدکنندگان کفش اصفهان مانند بهشتیان تولید انبوه داشته و مصرف‌کنندگانی در کل کشور دارند. مشتریانشان در کل کشور این بــرند اصــفـهـانــی را مـی‌شــنـاســنـد، امـا سایر تولیدکنندگان خیلی در بحث برندسازی موفق عمل نکرده اند و اقدام خاصی برای فروش عمده انجام نشده است.   

 

 

اصلی ترین مطالبات تولیدکنندگان کفش اصفهان از متولیان استان برای سریــع‌تـــر حل شدن مشکلاتشان چیست؟ 

حضور در بازارهای بین المللی و معرفی توانمندی تولیدکنندگان هزینه زیادی دارد که از عهده تولیدکنندگان کفش خارج است. اگر دولت این هزینه‌ها را تامین کند، واحدهای تولیدی می‌توانند محصولاتشان را عرضه کنند و بعد از یک دوره مستقل شوند. 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/102855

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی