ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

پیش‌بینی رشد‌اقتصادی مستمر برای ایران

تاریخ درج : چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶
شماره روزنامه: 

صندوق بین المللی پول در گزارش اخیر خود در مورد رشد پایین اقتصادی و تبعات منفی در خاورمیانه و شمال افریقا هشدار داد.به گزارش خبرآنلاین، خاورمیانه منطقه‌ای بسیار پرتنش است و در تمامی دوره های تاریخی جنگ یا تحول منفی منطقه ای در این کشورها وجود داشته است. یک دلیل مهم برای این تنش ها، وجود منابع نفت و گاز طبیعی در این منطقه است که باعث هجوم نیروهای مختلف برای تصاحب ان شده است. از طرف دیگر ، اقتصادهای نفت خیز هم آسیب‌پذیرتر هستند؛ زیرا اقتصادشان وابسته به یک کالاست و افت قیمت نفت یا تنش در بازار می تواند روی اقتصاد آنها تاثیر بگذارد. به همین دلیل است که صندوق بین المللی پول در گزارش اخیر خود در مورد رشد پایین اقتصادی و تبعات منفی آن در خاورمیانه و شمال آفریقا هشدار داده است. طبق این گزارش، در سال ۲۰۱۷ میلادی نرخ رشد اقتصادی خاورمیانه و شمال آفریقا به همراه افغانستان و پاکستان برابر با ۲,۶ درصد خواهد بود؛ در حالی‌که در سال گذشته اقتصاد این منطقه با سرعت ۵ درصد رشد کرده بود. نصف شدن نرخ رشد اقتصادی در این منطقه می‌تواند تبعات مخربی روی بازار کار و اشتغال و در نتیجه فضای اجتماعی در کشورها داشته باشد. اما دلیل این مسئله چیست؟

 

 

    چرا نرخ رشد کمتر می شود؟
صندوق بین المللی پول دو عامل را برای افت نرخ رشد افتصادی منطقه در سال جاری ذکر می‌کند: اولین مسئله وضعیت اقتصادی ایران و افت نرخ رشد اقتصادی آن در سال جاری است. این کشور در سال ۲۰۱۶ میلادی با سرعت بسیار بالایی رشد کرده بود. برداشته شدن تحریم‌های اقتصادی علیه ایران فضا را برای کار و کسب درآمد با ثبات‌تر کرده بود و این کشور توان افزایش تولید و صادرات را به‌دست آورده بود. ولی وضعیت در سال جاری تغییر کرد. از یک طرف تنش های سیاسی بین ایران و آمریکا و تهدیدهای آمریکا مبنی بر برهم زدن برجام وجود دارد و از طرف دیگر ایران بعد از تجربه رشد تولید در سال ۲۰۱۶ میلادی و عدم جذب سرمایه های کلان در صنعت نفت، توان افزایش معنادار تولید و صادرات نفت را ندارد.طبــــق گــــزارش هــــای موجود اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۶ میـــــلادی با سرعت ۱۲,۵ درصد رشد کرد که اصلی ترین دلیل آن افزایش صادرات نفت  بود. اما  در خوش‌بینانه‌ترین حالت ســــرعت رشـــــد اقتصادی ایران در سال جاری به  ۳,۵ درصد می‌رسد  و در سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۱ میلادی هم این کشور رشدی بین ۳,۸ تا ۴,۱ درصد را تجربه خواهد کرد.  البته این پیش‌بینی‌ها بر مبنای حفظ شرایط کنونی و عدم برهم خوردن توافق هسته‌ای ایران و کشورهای غربی است . زیرا ایران با استفاده از منافع همین توافق است که توانسته وارد بازارهای بین‌المللی نفت شود و درآمد حاصل از فروش نفت خود را دریافت کند. تهدیدهای پی در پی رئیس جمهوری تازه آمریکا مبنی بر خروج از توافق هسته ای  باعث شده است تا سرمایه گذاران خارجی تردید بیشتری برای ورود به ایران داشته باشد و فاکتور ریسکی که در تصمیم سرمایه گذاری خود لحاظ می کنند، بزرگ‌تر شود. در نتیجه سرعت ورود سرمایه گذاران خارجی به بازارهای پر پتانســـــیل ایران و حتی شمــــــار سرمایه‌گذاران در این بازار کمتر خواهد بود. دومین مسئله هم به وضعیت  بازار نفت باز می‌گردد. کشورهای صادر کننده نفت به رهبری عربستان سعودی برای ممانعت از کاهش قیمت نفت اقدام به کاهش تولید کردند. کاهش تولید نفت در این کشورها در شرایطی که قیمت نفت هم در سطح بالایی قرار نداشت، باعث کاهش درآمد و سوداوری این کشورها شد و در نتیجه زمینه را برای افت نرخ رشد اقتصادی کشورهای خاورمیانه فراهم کرد . کشورهایی که اغلب اقتصادهای وابسته به نفت دارند و تحولات بازار نفت در اقتصاد آنها به خوبی نمایان است.

 

 

    اقتصاد دنیا در سال ۲۰۱۸ چه وضعیتی خواهد داشت؟
انتظار می رود اوضاع در سال ۲۰۱۸ میلادی اندکی بهبود پیدا کند. در این سال رشد اقتصادی خاورمیانه و شمال افریقا به ۳,۵ درصد می رسد. البته این پیش بینی در شرایطی محقق می شود که تقاضا در کشورهای وارد کننده نفت افزایش یابد و کشورهای صادر کننده نفت هم  تولید خود را بیشتر کنند.البته وزیر نفت عربستان سعودی در ماه گذشته اعلام کرد در صورتی که روسیه با کشورهای اوپک همکاری کند، کشورش آمادگی لازم برای تمدید  توافق کاهش تولید نفت تا انتهای سال ۲۰۱۸ میلادی را دارد . مسئله ای که می تواند بازهم فشاری دیگر به اقتصادهای نفت خیز وارد کند  و بازار نفت را نیز متاثر سازد. 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/61103

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی