ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

چاشنی ثبات و گرانی در بازار پروتئینی

تاریخ درج : دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸
تحولات بازارمرغ، گوشت قرمز و ماهی تا عید چگونه است؟

سعیده غفاری/خبر ‌نگار

مرغ، گوشت قرمز و ماهی در شمار مواد‌غذایی اساسی قرار می‌گیرند و همواره تقاضا برای خرید آنها بالاست. قیمت این کالاها از سال گذشته با نوسانات زیادی همراه بوده، ولی در طول فصل پاییز ثبات نسبی در این بازارها حاکم است و افزایش یا کاهش چشمگیری در نرخ این مواد غذایی وجود ندارد. در این بین بازار ماهی شرایط بهتری دارد و قیمت‌ها نسبت به سال قبل تا 8 درصد کاهش یافته‌اند. درمقابل گرانی در انتظار بازار مرغ و گوشت قرمز است. هرچند پیش‌بینی می‌شود وضعیت بازار مرغ در آستانه عید بهبود یابد، ولی مشکل کمبود تولید در بازار گوشت قرمز وجود خواهد داشت.قیمت مرغ و گوشت قرمز باوجود ثبات، چندان مناسب نیست و افراد زیادی از قیمت بالای آن  گله‌مندند. در این بین نرخ ماهی کاهش یافته است که بازهم گرانی آن نسبت به سال‌های گذشته باعث شده عده زیادی آن را از سبد خرید خود حذف کنند.

افزایش قیمت مرغ در راه است

قیمت مرغ طی چند ماه گذشته از ثبات نسبی برخوردار بوده و افزایش یا کاهش چشمگیری در این بازار وجود نداشته‌است. بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت مرغ حتی در مناسبت‌های مختلف مانند شب یلدا نیز تغییر زیادی نکرده است. قیمت فعلی هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری هشت هزار و ۸۰۰ تا ۹ هزار تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده‌فروشی‌ها ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان  تا نهایت 13 هزار تومان است. در مقابل حبیب اسدالله نژاد، نایب رئیس انجمن کانون صنفی مرغداران گوشتی از افزایش قیمت مرغ طی روزهای آینده خبر داد؛ بر این اساس قیمت هرکیلوگرم مرغ زنده حدود 300 تومان و مرغ گرم تا 600 تومان افزایش خواهد یافت. علت افزایش قیمت مرغ در روزهای آتی به گران شدن نرخ هر قطعه جوجه یک روزه باز می‌گردد، زیرا اکنون هر قطعه این جوجه‌ها با قیمت بیش از سه هزار تومان به فروش می‌رسد. از این روهر کیلوگرم مرغ زنده در ماه جاری با قیمت 14 تا 15 هزار تومان عرضه خواهد شد. البته گفته‌های نایب رئیس انجمن کانون صنفی مرغداران گوشتی حاکی از این است که از اواخر دی به‌خاطر تراکم مرغ در واحد‌ها و ازدیاد عرضه در برابر تقاضا، قیمت مرغ با روند نزولی در بازار روبه رو خواهد شد. همچنین طبق گفته این مقام مسئول، نظارت کافی روی بازار مرغ و جوجه‌ریزی مرغداران به عمل می‌آید تا مشکلی در عرضه یا قیمت مرغ در بازار شب عید به وجود نیاید. 

آشفته بازار گوشت قرمز

قیمت گوشت قرمز نیز مانند مرغ در سه ماه گذشته ثابت بود و حتی در اواسط آذر هر کیلوگرم گوشت قرمز سه تا چهار هزار تومان ارزان شد، ولی با فرا رسیدن شب یلدا قیمت‌ها به نرخ قبلی خود بازگشتند. اکنون قیمت هر کیلوگرم گوشت گوساله بین 80 تا 90هزار و گوشت گوسفند بین 95 تا 110 هزار تومان متغیر است. البته امکان خرید گوشت گوساله و گوسفند به ترتیب با نرخ‌های هر کیلو 70 هزار و 93هزار تومان در میادین میوه‌و‌تره‌بار یا در بعضی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای وجود دارد. هر کیلوگرم گوشت منجمد نیز با قیمت 46 تا 50 هزار تومان عرضه می‌شود. با این وجود مسئولان از وجود حباب قیمتی در بازار گوشت قرمز خبر می‌دهند و به گفته سعید سلطانی، مدیرعامل اتحادیه دامداران کشور، دام سنگین از دامداران نسبت به ماه‌های ابتدایی سال 40 درصد ارزان‌تر و دام سبک با 28 درصد کاهش قیمت خریداری می‌شود، با وجود خرید ارزان‌تر دام از دست دامدار، گوشت قرمز ارزان به دست مردم نمی‌رسد و قیمت‌ها تاحدودی ثابت مانده‌اند. از سوی دیگر، مدیرعامل اتحادیه دامداران کشور معتقد است هیچ ابزاری دست اتحادیه دامداران برای کنترل و نظارت بر بازار وجود ندارد و بیش از ۴۰ درصد از دامداری‌های شیری و گوشتی در مرز تعطیلی قرار دارند، زیرا از دامدار حمایت نمی‌شود. با ادامه این روند، نه تنها امکان افزایش قیمت گوشت قرمز وجود دارد، بلکه کشور با کمبود تولید و عرضه این محصول رو‌به‌رو خواهد شد. 

موج ثبات در بازار ماهی

بازار ماهی در مـقـایـسـه با مــرغ و گوشت‌قرمز در شرایط بهتری قــرار دارد تاجایی که قیمت‌ها نسبت به سال گذشته در مدت مشابه کاهش یافته‌اند. بررسی بازار ماهی نشان می‌دهد قیمت هر کیلو ماهی سفید پرورشی 30 تا 34هزار، ماهی آزاد دزفولی 17 تا 20هزار، ماهی سنگسر شهری 44 تا 47هزار، ماهی‌هامور جنوب 60 تا 64هزار، ماهی شیر جنوب 58 تا 61 هزار، ماهی حلوای سیاه 54 تا 55 هزار  و 500تومان، ماهی سرخو 69 تا 73هزار، ماهی شیر نیزه‌ای 46 تا 49 هزار، ماهی تیلاپیا 59 تا 62هزار و ماهی قزل‌آلا 23 تا 25هزار تومان است. البته ماهی قرل‌آلا در بازارهای روز با قیمت 13 تا 16 هزار تومان نیز به فروش می‌رسند ولی میزان عرضه آنها پایین بوده و کیفیت مطلوبی ندارند. در آخر باید به گفته‌های یوسف‌خانی، رئیس اتحادیه پرنده و ماهی اشاره کرد که معتقد است کمبودی در عرضه ماهی وجود ندارد و با درنظر گرفتن فراوانی تولید، قیمت انواع ماهی نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸ درصد کاهش یافته‌است. با این حال وضعیت بازار ماهی طی ماه‌های آینده قابل پیش‌بینی نیست، ولی با توجه به بالا بودن میزان تولید احتمال ثبات قیمت ماهی در بازار عید وجود دارد.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/105157

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی