ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

چهار شهیـد ایرانی در قلـب اروپـا

تاریخ درج : چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸
شماره روزنامه: 

داستان تلخ و غم‌انگیز نسل‌کشی مسلمانان بوسنی و هرزگووین آن‌هم در قلب اروپا، ماجرایی است که به این راحتی‌ها از ذهن مسلمانان جهان که هیچ، از ذهن مردمان آزاده دنیا هم پاک نخواهد شد. جنایات عجیبی که به دلیل سکوت و همراهی غرب و سازمان‌های بین‌المللی ابعاد وسیعی به خود گرفت و البته در مقابل، پای مسلمانان زیادی را از نقاط مختلف دنیا به کشور بوسنی و هرزگووین کشاند تا مرهمی‌‌بر زخم‌های مسلمانان این کشور باشند. آن‌وقت در آن سال‌ها (۱۳۷۱ تا ۱۳۷۴شمسی) مردان غیوری از ایران اسلامی ‌هم برای کمک به مسلمانان بوسنیایی عازم این کشور و مشغول کمک‌رسانی به مظلومان آن دیار شدند. آن‌وقت در طی آن چهار سال، چهار نفر از آن رزمندگان و امدادگران به وسیله صرب‌ها و کروات‌های افراطی به شهادت رسیدند.

 

 

شهید عبدالله کلاشک

متولد ۱۳۴۲.ش در شهر تهران بود. بعد از جنگ در رشته پزشکی قبول شد و مشغول تحصیل در دانشگاه بود که جنگ صرب‌ها علیه مسلمانان بوسنیایی آغاز شد. عبدالله هم که مثل خیلی از جوانان مومن و انقلابی ایرانی طاقت دیدن اخبار آن جنایات را نداشت، داوطلب اعزام به بوسنی شد؛ آن هم به‌عنوان نیروی امدادی. از اعزام او به بوسنی هنوز چند ماه بیشتر نگذشته بود که در یکی از روزهای خدمت‌رسانی و کمک به مجروحان و در تاریخ ۹ مرداد ۱۳۷۱ با اصابت ‌ترکش خمپاره صرب‌ها به شهادت رسید.

 

 

شهید رسول حیدری (مجید منتظری)

مجید متولد ۱۳۳۹.ش و اهل ملایر استان همدان بود. با پیروزی انقلای اسلامی‌جزو موسسان سپاه ملایر بود و با شروع فعالیت ضدانقلاب در استان‌های غربی خودش را به قروه رساند و جهاد را از جبهه‌های غرب شروع کرد. او هر هشت سال دوران دفاع مقدس را در جبهه‌های غرب و جنوب گذراند. با شروع جنایات صرب‌ها علیه مسلمانان بوسنیایی، داوطلب اعزام به این کشور شد. در آنجا مسئول ستاد کمک‌های بشردوستانه به مردم بوسنی و هرزگووین شد و خدمات بسیاری به مردم مظلوم این کشور  کرد. در نهایت در تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۷۲ که هم‌زمان با عیدغدیر بود، به همراه یکی از رزمندگان بوسنیایی به نام شهید «محمد آویدیج» در نزدیکی‌های جاده ورودی شهر ویسوکو به کمین کروات‌های افراطی خوردند و هر دو به شهادت رسیدند.

 

 

شهید سیدمحمدحسین نواب

سیدمحمدحسین سال ۱۳۴۵.ش در شهرضای استان اصفهان و در خانواده‌ای روحانی متولد شد. بعد از دوره دبیرستان تصمیم گرفت مشغول تحصیل در حوزه علمیه شود و به این شکل، طلبه مدرسه حقانی قم شد. البته در کنار درس‌های مدرسه شاگرد ثابت جلسات درس اخلاق آیت‌الله بهاءالدینی هم بود. با شروع جنگ تحمیلی، جبهه رفتن‌هایش آغاز شد و در عملیات‌های مختلف شرکت کرد. بعد از جنگ و با شروع جنایت‌های چتنیک‌ها (شبه نظامیان افراطی صرب) علیه مسلمانان بوسنی و هرزگووین، حجت‌الاسلام عراقی، رئیس وقت سازمان تبلیغات اسلامی،  برای بررسی نحوه رسیدگی به آوارگان جنگ‌زده مسلمان بوسنیایی قصد سفر به این کشور را می‌کنند. قبل از سفر از حوزه علمیه قم درخواست می‌کنند که چند طلبه که مسلط به زبان انگلیسی هستند برای همراهی با ایشان در سفر به بوسنی معرفی شوند. از میان بیش از ۴۰ طلبه داوطلب، چهار طلبه به نام‌های محمدجعفر زارعان، شیخ بهائی، شهریاری و سیدمحمدحسین انتخاب می‌شوند. زیرا سیدمحمدحسین هم به زبان انگلیسی مسلط بود و هم جزء اولین طلبه‌هایی بود که کار با کامپیوتر را یاد گرفته بود.او با کمک بقیه رزمنده‌های داوطلب ایرانی که به شکل مستشاری و تحت پوشش دیپلمات به بوسنی رفته بودند، یک بنیاد شهید کوچک برای رسیدگی به وضعیت نابسامان خانواده‌های شهید بوسنی و هرزگووین راه انداخت؛ کاری که مورد استقبال دولت بگوویچ قرار گرفت.سرانجام و بعد از ارائه خدمات زیاد به خانواده‌های شهید بوسنیایی، سیدمحمدحسین در شهر موستار به دست کروات‌ها اسیر شد و بعد از شکنجه‌های بسیار در هشتم شهریور ۱۳۷۳ به شهادت رسید.

 

 

شهید بهنام نیکنام

بهنام سال ۱۳۴۶ و در شهر تهران متولد شده بود. هنوز دبیرستانی بود که جنگ تحمیلی عراق علیه ایران آغاز شد و جبهه رفتن‌هایش هم شروع شد؛ البته خیلی زود عضو رسمی‌سپاه پاسداران انقلاب اسلامی‌شد.  با شروع جنگ بوسنی، بهنام نیکنام به‌عنوان دیپلمات کشورمان عازم بوسنی و هرزگووین شد. او به غیراز کارهای کمک‌رسانی به مردم جنگ‌زده مسلمان بوسنیایی، در انتقال پیکر سه شهید کشورمان از بوسنی به خاک ایران تلاش بسیار کرد. تااینکه در تاریخ ۲۲ شهریور ۱۳۷۳ در هنگام بازگشت به سمت سفارتخانه ایران در سارایوو در محلی به نام «هرانیتسا» که در تیررس دشمنان بود، به شهادت رسید. منبع: مشرق

url : http://www.isfahanziba.ir/node/103275

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی