ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

چهره + خوان

تاریخ درج : پنجشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۶
شماره روزنامه: 

هسته اعتدال  خوی و خلق هاشمی است
عبدالله جوادی آملی ، مرجع تقلید : آیت‌الله هاشمی قبل از هر چیزی با امامی ارتباط تنگاتنگ داشت که او از مصادیق بارز پیروان مسجد قبا بود یا همان «فیه رجال یحبون ان یتطهروا» ؛ بنابراین نخستین عنصر شناسنامه آیت‌الله هاشمی طهارت از شرق‌گرایی، طهارت از غرب‌گرایی، طهارت از اختلاف، طهارت از کینه، طهارت از افراط، طهارت از تفریط است؛ یعنی هسته مرکزی اعتدال، خوی و خلق آیت‌الله هاشمی بود. آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در فقه، اصول، انقلاب ، تدبیر و تربیت، سیاست و طهارت شدید القوا بود.

 

هاشمی گفت همان هاشمی هستم
اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور: آیت الله هاشمی عالمی روشن‌بین بود، قرآن کانون فهم دینی او بود و از فهم دینی غافل نمی‌شد و به طور مشخص روی مسائل قرآن، بررسی و تحلیل می‌کرد که بخشی از آنها منتشر شده و در اختیار محققان قرار گرفته است. در سال ۹۲ به صحنه آمد؛ اما ناباورانه رد صلاحیت شد اما آیت الله هاشمی قهر نکرد و برای همان انتخابات برنامه‌ریزی کرد، من رئیس ستاد ایشان بودم که بعد از ردصلاحیتشان به او گفتم تکلیف چیست؟ و ایشان جواب دادند من همان هاشمی هستم با همان موضع گیری های قبلی.

کسی جایگزین هاشمی نمی شود
محمدرضا باهنر، نماینده سابق مجلس: آقای هاشمی که ارتباط عاطفی با فرزندش داشت در برابر قانون از قدرتش استفاده نمی‌کرد؛ درحالی که بسیاری از موقعیت خود استفاده می‌کنند و این رفتارهای ایشان بود که تخریب‌ها را بازسازی کرد. کسی جایگزین آقای هاشمی نمی‌شود و این خلأ حس می‌شود؛  اما رویش‌ها در انقلاب اسلامی هم زیاد است. در زمان حیات حضرت امام(ره) حتی از تصور اینکه ایشان روزی نباشد بدنمان می‌لرزید اما بعد از مدتی، با اینکه هیچ‌کس جایگزین امام نشد، این خلأ جبران شد. معتقدم باید از دوره کاریزما شدن چهره‌ها فاصله گیریم.

هاشمی در نمازجمعه از «بازمانده» گفت
منوچهر محمدی، تهیه کننده : وقتی فیلم «بازمانده» را ساختیم، توقیف شد و به‌خاطر ساده‌انگاری و یک تفکر خام‌دستانه، دوستان اجازه حضور فیلم در جشنواره را ندادند. در آن زمان به واسطه دوستی این امکان فراهم شد که آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی فیلم را ببینند. مرحوم هاشمی بسیار احساساتی بودند و خاطرم هست در طول نمایش فیلم «بازمانده» گریه می‌کردند و متاثر شدند. مرحوم هاشمی‌رفسنجانی آن‌قدر مردانگی داشت که هفته بعد در نماز جمعه در مورد فیلم «بازمانده» صحبت کردند؛ چون می‌دانست وزارت ارشاد فیلم را توقیف کرده است.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/66247

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی