ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

چهره + خوان

تاریخ درج : یکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶
شماره روزنامه: 

نباید تلفن ادارات محرمانه تلقی شود
غلامرضا مصباحی مقدم ، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام: درهای اتاق مدیران باید به روی متقاضیان ملاقات و دیدار برای طرح مشكلات مردم باز باشد. این مسئله شایسته نظام جمهوری اسلامی به عنوان نظامی مردمی نیست كه تلفن مستقیم مسئولان ادارات محرمانه تلقی شود. حتی مقامات بالاتر از جمله رئیس‌جمهور و  وزرا باید دیدار‌هایی با مردم داشته و به شهرها سفر كنند. مردم در این دیدارهای چهره به چهره با مسئولان با پلاكاردهای خود، اعتراضات، شكایات و مطالبات خود را به مسئولان منتقل می‌كنند.

روشنفکری به صنف تبدیل شد
محمدجواد غلامرضا کاشی، پژوهشگر: روزی روزگاری دکتر سروش به روحانیت حمله کرد، از این حیث که از دین دکان ساخته‌اند و سقف معیشت بر ستون شریعت زده‌اند. به نظرم روشنفکری پس از انقلاب نیز به همین سمت رفته است. با این تفاوت که آنها سقف معیشت بر ستون سیاست زدند. روشنفکری به یک صنف تبدیل شد که هم نان داشت هم منزلت و هم امکان وصول به قدرت. اگر آن تعبیر دکتر سروش به فقدان درد دین در میان روحانیون اشاره داشت، این وضعیت به فقدان درد مردم در میان روشنفکران اشاره دارد.

 

هاشمی  عملگرا و خط شکن بود
محمدهاشمی، رئیس دفتر سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام : همیشه تحلیل‌ها و اطلاع رسانی های سیاسی دو وجه دارد: یک وقت این اطلاع رسانی سیاسی و تحلیل می‌شود تا مخاطب خودش دست به انتخاب بزند. یک وقت نیز به گونه‌ای بحث و تحلیل می‌شود که مخاطبان بر اساس راهکار ارائه شده به سوی یک هدفی هدایت می‌شوند و تصمیم می‌گیرند و عمل می‌کنند. تحلیل های سیاسی آیت الله هاشمی از گونه دوم بود.  به اضافه اینکه فردی عمل گرا و معمولا خط شکن بود، بحثی را شروع می‌کرد که دیگران دنبال آن می‌رفتند.

 

محافظت از طبیعت یک تکلیف دینی است
محمدرضا زائری، پژوهشگر: محافظت از طبیعت مانند نماز و روزه یک تكلیف دینی و تخریب محیط زیست مانند دروغ و غیبت یک گناه به شمار می آید. آیات متعدد و صریح قرآن كریم و روایات متنوع و روشن پیامبر اكرم و خاندان مطهرشان عملكرد صحیح در این حوزه را مانند همه عرصه های دیگر زندگی انسانی به عنوان بخشی از رفتارهای دینی یک مسلمان تعریف می‌كنند و از وظایف شرعی و دینی به شمار می‌آورند. اقتضای طبیعی دینداری ما احساس مسئولیت جدی نسبت به منابع طبیعی و حفظ توازن و سلامت محیط زیست است.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/66497

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی